şükela:  tümü | bugün
  • 2033'te dahi göremeyeceğimiz medeniyetin fotoğrafıdır.

hayır hayır peşin edit; medeniyet bira içmek değil, ailen ile çekinmeden bir yerlerde bir şeyler içip mutlu mesut ayrılmak.

edit; bana mesaj atarak mekan ismi söyleyenler, ailenle her yerde eğlenirsin diyenler olmuş. yalnız içlerinden bir tanesi benim anlatmak istediğimi çok iyi anlatmış. agresifligin cehaletinden isimli yazarın mesajını kelimesi kelimesine buraya bırakıyorum.

--- spoiler ---

kardeş git yine ailenle iç ne içiyosan tutan yok. böyle yer çok var.
    mevzu karınla kızınla rahat tahat oturabilicek misin. astıntı olan olur mu olmaz mı. bu tedirginlikle rahat edebilir misin?
    konunun yılla, partiyle, yönetimle alakası yok. zihniyetle alakası var. görgüyle alakası var.

--- spoiler ---
  • fotoğrafın çekildiği yer (bkz: bomonti bira bahçesi)
  • alkol bu toprakların kültüründe var. içsenizde, içmesenizde bu topraklarda 10.000 yıldan fazladır alkol içilir. alkol içmek medeniyet göstergesi değildir kimsede ne kadar medeniyim diye alkol almaz . zaten medeniyet ile değil kültürle alakası vardır.
    1933’de varolan bira bahçesini koruyamamışsak, ülke olarak kaybetmişizdir. fotoğrafın mekanını ve zamanının ruhunu ülke olarak kaybettik. kültürlerimizi yok sayıyoruz, döneme göre yargılıyoruz. hepsi bizim kültürümüz.
  • 81 doğumlu bir insan evladı olarak, bir baska versiyonuyla çocukluğumdan hatırladığım şeydir.

doğma büyüme bostanlı, karsiyakaliyim ben (izmir)
    burada şu anki bostanlı tiyatrosunun olduğu yerde, geriye doğru sıra sıra aile gazinoları vardı (aile gazinosu denirdi)
    her yaz aksamı yürüyüşe çıkar, oralara otururduk. annem babam bira içerdi, ben meyve suyu.
    çay kahve servisi de vardı. hatta isteyen semaver filan alirdi galiba masaya.

erkek erkeğe gelen de olurdu, kadın kadına gelen de, ailecek gelen de. çocuklar bol bol olurdu ortamda, sabit bir arkadaş grubumuz vardı zaten çocuklar olarak.

şimdi aynı işi, yine orada, açık hava arkeoloji müzesi içinde yer alan belediye tesisi yapıyor.
    hem içki, hem alkolsüz içecekler, hem gıda ürünleri veren bir tesis var.
    https://tr.foursquare.com/…ch_id=673847288124971343
    tam da mekânın dibine park yaptılar şahane bir hareketle. 8 yaşındaki kızımı alıp, diğer çocuklu arkadaşlarımla buluştugum; çocuklar parkta takılırken rahatca bira içebildigimiz bir mekanimiz var yani.
    olayın bira değil, özgürlük olduğunun anlaşılmasının gerektiğini düşünüyorum artık.

özgürlük; insan mutluluğu, sagligi, afiyeti için olmazsa olmaz bir kavram.

ve bu memlekette giderek daha korkulan, marjinalize edilen, ötekilestirilen bisey haline gelmesi de derin derin düşündürüyor beni.
  • alkol almayı medeniyet sananların değil, istediği yerde özgürce alkol alabilme hakkına sahip olmayı özleyenlerin sevdiği fotoğraftır.
  • eşarplı ablanın arjantin bardaktan birayı götürmesi kadar garip değildir. yinede döneme göre hatta bugünkü döneme göre bile samimi, hoş fotoğraf.
  • buyuk ihtimalle 3 koyu renkli bardakta malt hülasası var ve içenler de hanımefendiler. arjantin, beyefendiye ait ve poz vermek için sola geçmiş gibi.
  • bu ülkede daha 20-25 yıl önce televizyonda alkol tüketilen diziler dönüyordu. öyle sonrasında seks dönen erotik yayın değil, bildiğin aile dizisi. gece geç saatlerde -ihtiyacı olanlar için- kırmızı noktalı yayınlar da olurdu. alem yapan kıroların tüm akşam seansını kapsayan programları olur, dansözler oynardı. huysuz virjin tiplemesi gayet izlenebilir saatlerde çıkıp bel altı şakalar yaparak yüzlerde utanan gülümsemeler bırakırdı. çocuk halimle hepsini ailemle birlikte izledim.

bira konusu ise hep abartılan bir konu. geçmişte biranın sağlıklı olduğu bilgisi çok pompalanmış. alkol de günümüzdeki gibi öcü konumunda olmadığı için isteyen içebiliyordu. hatta çok net hatırlıyorum. bir yaz babaannemin evine gitmiştik. babam aşağıdaki bakkaldan bira aldırmıştı bana. annesinin evinde, salonda hatta annesinin koltuğunda tv karşısında birasını yudumlamıştı. ben de ilk defa görünce merak etmiş, tadına bakıp beğenmemiştim. biranın sağlıklı olduğunu söylediğini hatırlıyorum. adam bildiğin o zamanların üniversite mezunu adamı yani. öcü gibi görülse çocuğuna aldırmayı, içirmeyi geç üstüne bir de övmezsin. o yüzden bu fotoğrafı çok normal buluyorum. asıl anormal olan şimdiki varlık içinde yokluk dönemi. her hareketimiz kısıtlı.

edit: imla
  • bira içmek medeniyet değil, istediğinde içebilmek medeniyet ama.

içilebilen alanlar sınırlandırıldı, vergiler insanlık dışı hale geldi, şimdi de evinde yapanların önüne engeller konulmaya çalışılıyor.

illa içecek misin derseniz, illa içicem. bira, üretimi, tadımı, keyfi, insanları bir araya getirmesi ile başlı başına medeniyet. alkolden saymam bile.

bizi eskiye özlem duyuran, bit pazarına nur yağdıranlar utansın. ya da utanmasınlar ya. alışsınlar. güzel şeylere çabuk alışılır. biz medeniyeti bırakacak değiliz. onlar da alışsın.

yoksa baksan, arjantin bardakta bol köpüklü, güneş sarısı buz gibi bira. ama bir bakmışsın, o bardaktan taşmış.
  • biranın bu topraklarda sakil durduğunu da öğrendik. bira bu topraklarda hep vardı bilmeden yazmak ne kolay. hatta urfa'da!

edit: kaynak kaynak : haber kaynak

şimdi belki de urfa'da bira desen seni gömerler toprağa canlı canlı. lakin ataları aynı toprakta ürettiler biraları.

hesabın var mı? giriş yap