şükela:  tümü | bugün
  • bira içmek medeniyet değil, istediğinde içebilmek medeniyet ama.

içilebilen alanlar sınırlandırıldı, vergiler insanlık dışı hale geldi, şimdi de evinde yapanların önüne engeller konulmaya çalışılıyor.

illa içecek misin derseniz, illa içicem. bira, üretimi, tadımı, keyfi, insanları bir araya getirmesi ile başlı başına medeniyet. alkolden saymam bile.

bizi eskiye özlem duyuran, bit pazarına nur yağdıranlar utansın. ya da utanmasınlar ya. alışsınlar. güzel şeylere çabuk alışılır. biz medeniyeti bırakacak değiliz. onlar da alışsın.

yoksa baksan, arjantin bardakta bol köpüklü, güneş sarısı buz gibi bira. ama bir bakmışsın, o bardaktan taşmış.
  • biranın bu topraklarda sakil durduğunu da öğrendik. bira bu topraklarda hep vardı bilmeden yazmak ne kolay. hatta urfa'da!

edit: kaynak kaynak : haber kaynak

şimdi belki de urfa'da bira desen seni gömerler toprağa canlı canlı. lakin ataları aynı toprakta ürettiler biraları.
  • istanbulda 1 tane bile kürt arap olmayan tarihtir vay bee
  • medeniyet ve moderniteyi alkol oranı ve keyif alemlerinde bulanların kutsadığı fotoğraftır.

büyük boy basıp çerçevelettirip evinizde minibarın üzerine asın bari alüminyum...

binlerce yıllık tarihi olan koskoca bir medeniyeti alkol ve alkol almaya indirmek bence gerizekalılık.

titre ve kendine gel türk oğlu türk. medeniyet, teknikte, bilimde sanatta, dilde, edebiyatta insani değerlerde olur. bunlarla ilgili geçmişteki varsa fotoğrafları paylaşıp hayıflansanız içim yanmaz. bu ne hedonizmdir emenike. şimdi biri de çıkıp eski afyon ve eroin fotoğraflarını paylaşır, tam olur...
  • teyzenin gazoz içtiği fotoğraf.
  • alkol bu toprakların kültüründe var. içsenizde, içmesenizde bu topraklarda 10.000 yıldan fazladır alkol içilir. alkol içmek medeniyet göstergesi değildir kimsede ne kadar medeniyim diye alkol almaz . zaten medeniyet ile değil kültürle alakası vardır.
    1933’de varolan bira bahçesini koruyamamışsak, ülke olarak kaybetmişizdir. fotoğrafın mekanını ve zamanının ruhunu ülke olarak kaybettik. kültürlerimizi yok sayıyoruz, döneme göre yargılıyoruz. hepsi bizim kültürümüz.
  • 1970'lere kadar bira alkollü içecek kategorisinde değildi, bunu anons geçelim.

http://www.gecmisgazete.com/…a-alkollu-icki-sayildi
  • bu ülkede daha 20-25 yıl önce televizyonda alkol tüketilen diziler dönüyordu. öyle sonrasında seks dönen erotik yayın değil, bildiğin aile dizisi. gece geç saatlerde -ihtiyacı olanlar için- kırmızı noktalı yayınlar da olurdu. alem yapan kıroların tüm akşam seansını kapsayan programları olur, dansözler oynardı. huysuz virjin tiplemesi gayet izlenebilir saatlerde çıkıp bel altı şakalar yaparak yüzlerde utanan gülümsemeler bırakırdı. çocuk halimle hepsini ailemle birlikte izledim.

bira konusu ise hep abartılan bir konu. geçmişte biranın sağlıklı olduğu bilgisi çok pompalanmış. alkol de günümüzdeki gibi öcü konumunda olmadığı için isteyen içebiliyordu. hatta çok net hatırlıyorum. bir yaz babaannemin evine gitmiştik. babam aşağıdaki bakkaldan bira aldırmıştı bana. annesinin evinde, salonda hatta annesinin koltuğunda tv karşısında birasını yudumlamıştı. ben de ilk defa görünce merak etmiş, tadına bakıp beğenmemiştim. biranın sağlıklı olduğunu söylediğini hatırlıyorum. adam bildiğin o zamanların üniversite mezunu adamı yani. öcü gibi görülse çocuğuna aldırmayı, içirmeyi geç üstüne bir de övmezsin. o yüzden bu fotoğrafı çok normal buluyorum. asıl anormal olan şimdiki varlık içinde yokluk dönemi. her hareketimiz kısıtlı.

edit: imla
  • medeniyetin bira içmeyi yasaklamak olduğunu zannedenler dolmuş başlığa.insan gibi yaşamaktan biraz olsun özgür olmaktan o kadar korkuyorsunuz ki.
  • siyasal islam barındırmayan fotoğraftır.

hesabın var mı? giriş yap