şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kanada'da çizilen türk kadını karikatürü boşuna değilmiş..

  1935'te atatürk'ün desteğiyle dünyanın her yerinden feminist kadın temsilcileri toplanıp istanbul'da kongre düzenlenmiş.
  bunu daha yeni öğreniyorum ve aradım sözlükte başlığı yok.

  yıl 1935 ve kongrede tartışılan bazı konular: eşit ücret ve otorite, seçme seçilme hakkı, nafaka sorunu ve boşanma hakları, çocuk evliliği.

  kongrenin açılışında kongre başkanı ashby’nin teklifi üzerine, cumhurbaşkanı atatürk’e şu telgrafın çekilmesine karar verilmiş:

  “ankara’da cumhurbaşkanı kemal atatürk’e;

  uluslararası 12. kadınlar birliği kongresi size, gösterdiğiniz teveccühden dolayı en samimi teşekkürlerini ve türk kadınlığına bahşettiğiniz serbesti için sevincini arzeder.”

  kongrenin altıncı gününde ise atatürk’ten kongreye mesaj gelmiş. başkan malaterre-sellier, türkiye cumhurbaşkanı kemal atatürk’ten de bir telgraf geldiğini duyurdu. kongre azaları hep birden ayağa kalkarak alkışlar arasında cumhurbaşkanımızdan gelen şu telgrafı dinlemişler:

  ‘bana karşı sarf ettiğiniz nazikâne sözlere samimiyetle teşekkür ederim. kadının medeni ve siyasi haklarını kullanmasının, insaniyetin saadeti ve prestiji bakımından bir ihtiyaç olduğuna kaniim. kongrenizin çalışmalarından müsmir (verimli) neticeler almanızı temenni ederim.” (19 ve 23 nisan 1935 tarihli cumhuriyet gazeteleri).

  http://www.azizmsanat.org/…ye-anariz-osman-bahadir/

  http://www.academia.edu/…_kadınlar_birliği_kongresi

  http://www.sosyalarastirmalar.com/…r/unal_suzan.pdf