şükela:  tümü | bugün
 • tarihin gelmis gecmis en politize olimpiyat oyunlarindan biridir.. adolf hitler, beklenecegi gibi, olimpiyatlari bir guc gosterisi ve ucuncu reich'in kudretini kanitlamak icin bir propaganda araci olarak gormus ve bunda da basarili olmustur..

  oyunlarin en muhim olayi ise amerikali atlet jesse owens'in performansidir pek tabii ki.. owens, yanlis hatirlamiyorsam ('arastirsana dalyarak, google elinin altinda' diyor tezat amcam), 100 metre, 400 metre ve uzun atlama dallarinda efsanevi rekorlara imza atmis ve bu rekorlar uzun yillar kirilamamistir..

  tezat amca'nin tepkisi uzerine edit: jesse owens 4 altin madalya goturmustur eve.. 100 metre, uzun atlama, 200 metre ve 400 metre bayrak yarisinda olmak uzere.. bunlardan 200 metre ve uzun atlamada olanlari rekordur..
 • (bkz: olympiad) (bkz: leni riefenstahl)
 • acili$ konu$masi tv'den naklen yayinlanmi$ ve geni$ capli ilk tv yayini olmu$tur. (bkz: contact)
 • turkiye'nin ilk altin madalya kazandigi olimpiyattir. tabii ki gureste. yasar erkan'dir grekoromenci gurescimizin adi. lutz long-jesse owens arasindaki mucadele unutulmazdir.
 • ahmet kireççi olimpiyat oyunlari tarihinde ilk kez seref kursusune* cikan turk sporcusu olmustur bu olimpiyatlarda.
 • bu olimpiyatların hitler açısından en üzücü yanı, bir zencinin ari ırkın önüne geçmiş olmasıdır.. sen o kadar uğraş didin, üstün alman ırkının şovunu yapacam diye tepin sonra o aşağılık zencinin biri gelsin sollasın senin pür-ü pak alaman gençlerini.. pek koymuştur kendisine, hırsını çingenelerden almıştır, zira renkleri benzemektedir..
 • 1936'da almanya'da gerceklesti. hitler almanya'sini animsatan baslica olaylardandir. pek cok ulkenin protesto edip katilmadigi berlin olimpiyatlari, fasist almanya'nin dunyaya guc gosterisi yaptigi, ozellikle de propaganda amacli kullanilmis bir organizasyondur.
 • insanlar sanırım faşizm ve hitler nefretlerinden dolayı -ki bu anlaşılabilir birşey- bu olimpiyata tarafsız olarak bakamamaktadırlar, ilk olarak bu olimpiyat almanya için utanç falan olmamıştır almanya bu olimpiyatlarda en fazla madalyayı toplamıştır* ayrıca alnının akıyla organizasyonun -ve propogandasının- altından da kalkmıştır. bunun dışında hitlerin jesse owens in galibiyetinden sonra sinirlenip staddan ayrıldığı da yalandır kendisi stadda kalmış hatta jesse owens i alkışlamıştır. jesse owens in elini sıkmadığı doğrudur çünkü olimpiyatların ilk gününde madalya kazanan alman atletlerin elini sıkması üzerine olimpiyat komitesi hitler e bir uyarı vermiş ve " ya tüm katılımcıları ellerini sıkarak tebrik etmesini ya da hiç kimsenin elini sıkmamasını yoksa trafsızlığa leke düşüreceğini." söylemişlerdir. bunun üzerine hitler hiç bir atletin -madalya kazanan alman atletler dahil- elini sıkmamıştır.

  düzenleme : bir hata yapmışım madalyalar konusunda şimdi fark ettim ve hemen değiştirdim*
 • yaşar erkan greko-romen 61 kiloda danimarkalı nielsen'i 12'.00" de, japon yoshioka'yı 13'.46'da, italyan bogia'yı 11'50'de tuşla, letonyalı kundsinsi'yi de sayı hesabıyla yenerek türk olimpiyat tarihinde ilk altın madalyamızı kazanmıştır.

  ahmet kireççi ise serbest güreş 79 kiloda alman schedler'i ve isviçreli kreps'i sayı hesabıyla yendi. amerikalı voliva'ya sayı hesabıyla yenildi ve sıkletinde olimpiyat üçüncüsü olarak türk sporuna ilk olimpiyat madalyasını kazandıran sporcumuz olma şerefini kazandı.

  kaynak:gsgm.gov.tr

  ayrıca bu olimpiyatlara katılan takımımızın detaylı bir listesi için de:

  http://www.gsgm.gov.tr/…falar/olimpiyatlar/1936.htm