şükela:  tümü | bugün soru sor
 • https://eksiup.com/7ba0cfac0906 +18

  kadının suçu şu şekilde geçmekte: seviştiği ve metres hayatı yaşadığı adamın karısı ve çocuklarını öldürmekten idam edilmiştir.

  konuyu elbette adana'ya indirgeyecek değilim ama yine de adı çıkmış bir kere.
 • fotoğrafta idamı çoluk çocuğun da izlediği görülüyor.
  acaba onlar şimdi ne yapıyor, kaç tanesi akıl sağlığını koruyabildi? adana'nın psikopatlığına bu idamın etkisi nedir?
  kafamda deli sorular.

  edit: entryle ilgili bir dizi mesaj aldım. genel bir değerlendirme yapayım.
  "adana'nın psikopatlığına bu idamın etkisi nedir?" sorusunu ciddiye alıp cevap verenler olmuş. sizin adınıza üzüldüm, önce onu söyleyeyim. neden üzüldüğümü de açıklarsam sizin adınıza daha fazla üzülmüş olurum ki bunu kaldıramam.
  bazı arkadaşlar her yerde bu tür halka açık idamların olduğundan bahsetmiş. sağolun ama cahilliğin nirvanasındaki insanlar bile bunu biliyor. captain obvious olduğunuz için tebrikler.
  bazıları kadının idam edilmesinin gerekli olduğunu, halka açık idamın o kadar da kötü bir şey olmadığını söylemiş. peki.

  ama entryde çocukların bu tür görüntülerden nasıl etkilenmiş olabileceğine dair bir sesli düşünce var. mesele ne adana, ne de kadın.
  benim vurguladığım asıl noktayı görebilen sadece 1 kişi oldu. mesaj atmış, bir yakınının çocukluğunda böyle bir idam izlediğini ve hayatı boyunca o görüntünün peşini bırakmadığını söylemiş.
  bence sözlük'teki birçok insan bu arkadaş gibilerin hatrına bu çöplüğe hala "ekşi sözlük" muamelesi yapıyor. onların kıymetini bilelim.
 • türk ceza kanunlarının yurt sınırları içerisinde vilayet ayırt edilmeksizin uygulandığı akla getirilirse adana'da olup olmamasından ziyade idam cezasının tartışılması gereken olay
 • yürek burkan fotoğraf.

  orta çağdan kalma gibi ve insanın suratına tokat gibi çarpıyor bazı gerçekleri.
  idamı gizlice yapılsaydı belki birini öldürmenin ağır yükü hafifletilebilirdi ama meydana dar ağacı kurup "ibreti alem için" öldürülmüş olması. garip.

  idam vicdanımın bir türlü karar veremediği bir konu
 • işlediği suç doğruysa çok da yürek burkmayan fotodur.

  edit: imla.
 • çocuk öldüren bir kadının idamıdır.
  öyle fazla duyar kasmaya gerek yok.

  not: idam konusu tartışılır ama olaylar dönemine göre değerlendirilmelidir.
 • işlediği suç doğruysa gayet de yürek burkan fotodur. hiç bir suçun cezası idam olamaz, olmamalı.

  edit: ne kadar gelismis bir insan oldugumu gostermek icin yazdigim bir entry oldugunu soyluyor bazi suserlar. hatta gercek dusuncelerimin bu olmadigi iddia eden bile var.

  kendinize su soruyu sorun: katili oldurursem ya da katilin oldurulmesini dogru bulursam, katilden ne farkim kalir?

  katilin cezasini adil isleyen bir yargi ozgurluk kisitlamasi seklinde verir. bizim ulkede bu ne yazik ki mumkun degil fakat olmasi gereken budur. 99 sucluyu asarsin ama sucsuz bir tane adami idam edersen bunun geri donusu olmaz. sirf o bir kisiyi korumak icin idam hic bir sekilde uygulanmamalidir.

  edit 2: duyarci ve sevgi kelebegi olmusuz bir de. idam yerine kat be kat agir olan dogru islenen agirlstirilmis muebbet cezasindan yanayim. bu ceza her gun idam edilmeye esittir fakat geri donusu olan bir cezadir.
 • neden duyar kasıldığını anlamadığım fotoğraftır. kadın çocuk öldürmüş. ülkemin yasaları(ki o zaman atatürk ve arkadaşlarının hazırladığı yasalar) gereği hüküm verilmiş ve bu hüküm uygulanmıştır. bir gram da içim acımamıştır. öldürmeyi kendine hak bilenin cezası bem kafamda her zaman ölümdür. bir insanın hele hele bir çocuğun yaşama hakkını elinden alıp yaşatılıyorsan asıl orada sıkıntı vardır. yediği bir lokma ekmek aldığı her nefes haramdır böylelerine.
 • adalet yerini bulmus, dunyadan bir pislik temizlenmis. 2 cocuk ve bir kadin olduren yaratiga duyar mi kasacagiz?