şükela:  tümü | bugün
  • imf'nin kuruldugu yıl.
  • claus schenk graf von stauffenberg tarafından 20 temmuz da hitler e yapılan suikastin bosa cıktıgı yıl.
  • büyük anayurt savaşı'nda büyük sovyet taarruzları ve zaferleri senesidir.

kışın leningrad karları içinde, baharda ukrayna çamurlarına bata çıka, yazın belarus ve romanya ovalarında ve mannerheim hattı önünde, sonbaharda karpatlarda ve macar ovalarında, nihayet petsamo tundurasının buzlu sularında, her yerde ve daima, faşist düşman üzerinde kahraman kızıl ordu'nun tartışma kabul etmez üstünlüğü kendini göstermiştir.
  • ukrayna'nin 2016 eurovision yarismasi icin finale kalan 3 sarkisindan biri. jamala adli sarkici seslendiriyor ve tatar turkcesi sozleriyle dikkat cekiyor (1944'teki tatar katliamindan bahsediyor zaten). hic fena olmamis bence.

https://www.youtube.com/watch?v=0c7e19yz23g

butun sozleri icin:

when strangers are coming...
    they come to your house,
    they kill you all
    and say,
    we’re not guilty
    not guilty.

where is your mind?
    humanity cries.
    you think you are gods.
    but everyone dies.
    don't swallow my soul.
    our souls

yaşlığıma toyalmadım
    men bu yerde yaşalmadım
    yaşlığıma toyalmadım
    men bu yerde yaşalmadım

we could build a future
    where people are free
    to live and love.
    the happiest time.

where is your heart?
    humanity rise.
    you think you are gods
    but everyone dies.
    don't swallow my soul.
    our souls

yaşlığıma toyalmadım
    men bu yerde yaşalmadım
    yaşlığıma toyalmadım
    men bu yerde yaşalmadım

vatanima toyalmadim
  • ukrayna'yı bu yıl eurovision'da temsil edecek şarkı. hoş olmuş gayet.

http://www.bbc.com/…ovizyon?ocid=socialflow_twitter

ermenistan face the shadow ile katıldığında ne ergenlikleri, ne ağlaklıkları kalmıştı sözlükçülere göre. büyük konuşma derler ya, bu yıl rusya'ya karşı aynı ergen ve ağlakça tavra girecek aynı tayfa. gelir entry'ler yakında.
  • 2016 eurovision şarkı yarışması'nın belli olanlar arasında açık ara en iyi performans ve en vurucu melodiye sahip şarkısı. jamala o kadar yürekten söylüyor ki dinlerken de izlerken de insanın tüylerinin diken diken olmaması mümkün değil. hele şarkının ortasında bebeğini kollarında sallarkenki anlar ve nidalar çok etkileyici. zirveyi zorlayacağını şimdiden iddia edebiliriz.
  • rusya ve avrupa arasinda yeni bir krizin fitilini atesleyebilir(?). ruslar simdiden sarkinin eurovision kurallarini ihlal ettigini iddia ediyorlar. sarki iddiali, kaliteli, bagimsiz bakabilenler kazanma sansi dahi veriyorlar. ve eger olur da kazanirsa avrupa yanlisi kiev ilan etti: 2017'yi sivastopol'da duzenleyecegiz.

sivastopol demisken kirim parlamentosu'nun rusya'ya katilma kararini ezcumlemiz biliyor herhalde. tum bunlara karsilik kirim parlamentosu ne demis peki: sikimin basini duzenlersin sivastopol'da. eger burda, kirim'da bir eurovision duzenlenecekse bu ancak rus zaferinden sonra olabilir.

muhtemelen ilk once rus adayi (bu arada rusya'nin katilip katilmayacagini bilmiyorum katilma ihtimaline karsilik yaziyorum) sahneye alip bir guzel yuhalatirlar demokrasinin baskenti stockholm'de, ardinda salonun buyuk destegi ile jamala ve sarkisi sahnede sovunu yapar.
  • nazi katiller ve işbirlikçilerinin kızıl ordu tarafından ezildiği büyük zaferler yılıdır.
  • yaklaşık 1 haftadır replay butonuna abanmama sebep olan (bkz: jamala) şarkısı. nakarattaki türkçe ve diğer kısımlardaki ingilizce söyleyiş arazında bariz bir duygu farkı var, jamala hanım nakaratta kendi dilinde söylerken adeta size o yaşadığı anları yaşamış gibi hissettiriyor.

eurovision 2016'da umarım ipi göğüsler de gerekli mesajını yerine bir nebze olsun ulaştırmış olur.
  • bulunduğu yarı finalden 1. çıkması beklenen jamala şarkısı. umarım finalde de rusya'yı geçip 1. olur.

ukrayna kazanmazsa hırvatistan kazansın. ikisi mükemmel, başka şarkı yok zaten 1. olmaya değecek.