şükela:  tümü | bugün
 • varşova'da bu isyanı konu alan bir müze vardır, adı ise muzeum powstania warszawskiego'dur.

  http://i.imgur.com/vvtge.png soldaki asılan svastika direniş birliklerinin kullandığı sembollerden biri iken sağdaki bayraklı adam polonya uğruna direnenleri betimlemektedir .

  (bkz: muzeum powstania warszawskiego/@flavius aetius)

  lehler bu isyandan gururla bahsederler, özellikle de dış yardımın az olduğu fakat buna rağmen direnebildikleri için.
 • kendileri gibi verdikleri komünist kaynaklarda yazanların aksine bal gibi kızıl ordu varşova direnişinin almanlar tarafından kıtır kıtır kesilmesi için vistül kıyısında günlerce beklemişlerdir. tıpkı katyn da daha önce yaptıkları gibi. kaynak liddell hart.
  (bkz: the pianist)
 • özetle, "almanlar nasıl olsa yenilecek; hemen şimdi ayaklanmayı başlatalım ki polonyalı sosyalist direnişçilere savaş sonrası iktidardan pay vermeyelim, hem sovyetler'i de sıkıştırmış oluruz" diye düşünen polonyalı sağcı liderlerin on binlerce polonyalının kanına girmesi.
 • direnişin sosyalist polonyalı'lara iktidarda yer vermemek için polonyalı sağcılar tarafından başlatıldığı tezini ileri süren hastalıklı beyinleri görmemize yarayan ayaklanma. o çok yüce sosyalistlerde azıcık insanlık olsaydı vistül kıyısında bekleyip katliamı seyredeceklerine direnişe yardım ederlerdi ama maksat polonya'yi özgürleştirmek değil işgal etmek olduğu için kıllarını kıpırdatmadılar. sonra sağcılar bik bik. adam bilmiyor ki kendi de aynı bokun lavicerti.
 • 73 yılı devirmiş, varşova'nın naziler tarafından dümdüz edilmesi ile sonuçlanmış şanlı direniştir. kahraman ilan edilen, hitler'den farkı olmayan stalin elinde vodkası ile izlemiştir.
 • ayaklanmada hayatini kaybedenler icin bugun saat 5'te varsova'da hayat sirenler esliginda tam bir dakikaligina duracaktir.
 • (bkz: pamietamy)
 • alman işgali altındaki polonya'da, polonya halk ordusu'nun (bkz: armia krajowa) başlattığı isyan (1944). sovyetler birliği'ndeki polonyalı askerlerin ve yakınlardaki sovyet ordusu desteğinin alınacağı düşünülmüş fakat direnişçilerin hesabı çarşıya uymamıştır. 2 ay sürmüş isyan 1943 tarihli yahudilerin varşova gettosu direnişi ile karıştırılmamalı. ilk başlarda direnişçiler kentin bazı bölgelerini alman askerlerden temizleyip üstünlük sağlamış olsalarda vistül nehri'nin doğu yakasındaki kızıl ordu birliklerinin isyancılara destek vermeksizin olan biteni izlemelerinden faydalanmış almanlar güçlerini isyanı bastırmak üzere varşova'ya yoğunlaştırmış ve ekim 1944'te başarılı olmuşlardır. insan gücünde almanlardan sayıca üstün isyancılar sonunda 16 bin kayıp vermiş, ingiliz, abd hava kuvvetleri yardımını avantaja çevirememişlerdir. zaferin ardından almanlar yaklaşık 200 bin polonyalıyı öldürürken; varşova kentini harabeye haline getirmişlerdir. isyanla ilgili dikkat çekici bir başka noktaysa stalin'in emriyle yapılmış 1940 yılındaki katyn katliamına rağmen polonyalı güçlerin sovyetler birliği ile hareket edebilmeleri. almanlar katyn katliamı kalıntılarına 1943'te ulaşmış ve bunu propagandalarında kullanmışlardı. almanya polonya'yı işgal edebilmesini zaten stalin ile imzalanan 1939 yılındaki molotov-ribbentrop paktına borçluydu.