şükela:  tümü | bugün
 • 1080p kalitesinde izlenebilmektedir. savaştan yeni çıkmış bir şehirde bisikletlerle dolaşan onlarca insan buruk bir gülümseme yaratıyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=r5i9k7s9x_a
 • güzelim şehrin ne hale geldiğini gösterendir.
 • sözlükte son zamanlarda yapılan en güzel paylaşım bu bence. hüzünle karışık izliyor insan hakikaten. savaşın getirdiği yıkım insanların o donuk ifadesinde adeta. onarma ve çalışma dışında başka şansları olmadıklarının o kadar farkındalar ki...
 • savaş almanya için biteli iki ay olduğundan almanların yüzünde çöküşten ziyade yeniden doğuş psikolojisini gördüğüm kayıt.

  der untergaang'ın sonunda kırık bisikleti yerinden kaldıran çocuk sahnesi ile bütünleşen bir görüntü.

  almanların çalışkanlığı ve örgütlenmesi de dikkatten kaçmadı.

  ve videodaki çoğu almanın kadın olması da dramatik.
 • berlin semtlerinin savaş sonrası paramparça halinin bile günümüz istanbul semtlerinden daha şık durduğu video. gözünü sevdiğimin medeniyeti. adamlar tramvaya binerken bile nasıl acele etmeden sırasını bekleyerek tek tek biniyorlar. bu sahneden sonra aklıma bugün metrodan inmeye çalışırken rastladığım hırbonun teki geldi. milletin hala metroya inip binmeyi becerememesi zaten kanayan yarayken bir de bu zırtapoz tam kapı çıkışına ikizler için özel kamyon gibi bebek arabasını dayamış bekliyordu. lan o kapının açılacağı ve inenlerin üzerine akın edeceği hiç aklına gelmez mi insanın? tek derdi on dakikalık yolda ayakta gitmemek. kaldı ki o arabayla zaten oturması imkansız. son anda durup kenara kaçabildim yoksa el kadar bebelerin üstüne düşecektim. şimdi böyle zeka yoksunu sıfatsızların yanında ne kadar nazi ve faşist olurlarsa olsunlar o tramvaya şapkasını çıkartarak sırayla binen insanlara nasıl saygı duymayalım amk?
 • elden ele kova çeken alman kadınların ''sorun yok gene yaparız, hatta daha iyisini yaparız'' tavırlarını gördükçe adamların bugün geldikleri noktanın tesadüfi olmadığını anlamamızı sağlayan video. o kova işi bize denk gelse mutlaka kaytarmanın yollarına bakardık.
 • izlerken ab için çalıştığım dönemlerde yaptığım sunumlardan birinde kullanma fikriyle tüh lan dediğim video. postdam sbahn girişlerini falan kesip, başında örtü olan, koyu saçlı insanların bulunduğu sahneleri kesip, işte ortadoğu'da insanlar böyle yaşıyorlar, ne kadar medeniyetten uzaklar değil mi, diye bir saat vah vah diyip oryantalistliklerini çoşturup, tabii bu video berlin'den, geçmişimizden hiç mi ders almadık diyip evlerine göndermek isterdim. kafası zurna olmuş, woo hoo xxx ülkesi artık daha özgür, yeni bir bayrağa sahip, hadi içelim diye konferans sonrası serbest zamanlarda içen tipler gördü bu gözler. dediği savaşta ilk bomba atan ülke fransa.
 • stalin yoldaşın posteri hem gülümsetmiş, hem de mutlu etmiştir.

  edit, "nazi zulmünden sonra, sovyet işgali" diyen arkadaşlar mevcut alt tarafta. almanya sovyetler tarafından işgal edilmedi ve sovyetler yıkılmış şehri onarmada, birçok yardım da bulundu. o dayanışma içinde olan kadınlar, sosyalizmin eseri. hayır bu kadar olmaz sahiden, lan göz var izan var, işgal altında bir şehir gibi mi duruyor berlin?

  sosyalizmin bu şekilde inşa edilmesini onaylayan birisi değilim bu ayrı bir tartışma, buna girmeye hiç lüzum yok zaten bu kafalarla.