şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fenerbahçe, 28 şampiyonluğunu resmi siteden belgeleriyle birlikte yayınlamış.

  süper lig öncesi tüm şampiyonlukların neden sayılması gerektiği karşıt tezler ve cevaplarıyla ayrıntılı bir şekilde anlatılmış. bu konunun üzerine gidilmesi ve kamuoyu oluşturulması gerekiyor.
 • e tabi siz de haklısınız. bu gidişle siz dördüncü yıldızı alana kadar galatasaray beşinci yıldızı almış olacak. en iyisi mi eski şampiyonlukları saydırın siz!

  t: fenerbahçe' ye yıldız yağmasını sağlayacak şampiyonluklar.
 • 2000 li yıllara kadar fenerbahce camiasının başarısızlıklar karşısındaki tek tesellisi “ama biz hala türkiyenin en çok şampiyon olan takımıyız” söylemiydi. ne zaman ki seneler geçtikçe bu ünvan da uçtu gitti elde avuçta “islam çupi’den masallar” dışında bir şey kalmadı! işte tam bu noktadan sonra daha önce hiç dile getirmeye ihtiyaç duymadıkları bu saçmalığı dile getirmeye başladılar!
 • biraz da burdan ağlayayım modunda açıklamalar. akıllarına gelmesi 60 yıl sürmüş. şimdi niye aklınıza geldi ki? neyse bir 10 sene daha ağlayın. o zamana kadar bu sayıda da geçeriz zaten.
  edit: şimdi tekrar inceledim. 1924’ten başladın demişler en altta da şampiyonları yazmışlar. 24’te harbiye,27’de muhafızgücü şampiyon. ee 25,26, 28,29,30,31 yıllarında kim şampiyon olmuş. cidden soruyorum bilen yeşillendirsin. yazının tamamını da okudum bir şey kaçırdım sanırım.
 • geç kalınmış ama doğru olan hamle. şimdiye kadar hakkımızın aranmaması bu şampiyonlukların doğru olduğu gerçeğini değiştirmiyor. galatasaray'ın az şampiyonluğu var diye o zamanki galatasaray lobisi sayesinde 1959 itibariyle şampiyonluklar sayılmaya başlanıyor. ama her ne hikmetse 1959 öncesinde kazanmasına rağmen beşiktaş'a 2 şampiyonluk ekleniyor. böyle saçma sapan bir sistem olmaz.
 • resmi sitede konu ile ilgili yapilan calisma daha detayli olabilirdi... ozellikle de diger liglerden verilecek ornekler acisindan... yine de karsit tezlerin siralanmasi ve somut cevaplarla curutulmesi guzel olmus...

  bunlari okuyan hazimsizlar da daha fazla arguman one suremeyince "sacmalik bunlar", "islam cupi'den masallar", "aglaklik" vs vs gibi laflarla isi sulandirmaya calismis...

  sampiyonluk sayilarinin kafaya takilmasi, 2000-2001 sezonu oncesinde yildiz uygulamasina gecilmesine ve bunun hemen ardindan da besiktas'in iki federasyon kupasi sampiyonlugunu tahkim kurulu'na tescil ettirip yildiz hesabina dahil etmesiyle basladi... bundan once bu mevzunun cok dillendirilmemesi o bakimdan normal...

  sonrasindaysa kifayetsiz aziz yıldırım yonetimi bu mevzunun ustune yeterince gitmedi...

  mevzuyu sacmalik olarak adlandiranlara onerimse su: bence bir adim daha ileri gidin, "1980'lerin ortasina kadar futbol turkiye'de dogru durust gelismemisti, ingiltere'den sekiz gol yiyip duruyorduk, o yuzden sampiyonluk hesaplarina 1986-87 sezonuyla baslayalim" diyin... kabul ettirirseniz galatasaray'in 15 sampiyonluguna karsi fenerbahce ve besiktas'in 8'er, bursaspor'un da bir sampiyonlugu olacak...
 • galatasaray'ın 1481-1959 arası şampiyonluklarını osmanlı arşivlerinden çıkararak hodri meydan diyeceği zırva.
  ali koç ,aziz yıldırım ve fenerlilerin çoğu bir tornadan çıkmış gibi , gelen gideni hiç aratmıyor.
 • lefter sezonunda lefter'in oynadığı seneler sayılmıyor. bütün avrupa ligleri 1900'lerden başlıyor. bakınız bazı şampiyonlukların sayıldığı yıllarda sarı kart, kırmızı kart diye bir şey yoktu. şampiyonlar ligi gibi bir organizasyon yoktu.

  ingiltere'nin ilk şampiyonu preston north end diye bir takımdır. bu takım şampiyon olduğunda ingiltere'de 2. lig diye bir şey yoktu.

  şimdi fenerbahçe ve diğer takımların şampiyonluklarını saymak istemeyen galatasaray lobisi ''ya bir kere o zamanlar o istanbul ligiydi'' şeklinde çomar bir savunma içine girmektedir. madem gs bu kadar büyük bir kulüp, mazisinden çekindiğiniz nedir?
 • sen fenerbahçesin büyük düşün amk dediğim saçmalık.

  iyice bjk seviyesine düştünüz yakışıyor mu fenere bjk gibi ağlamak.
 • bir galatasaraylı olarak;
  beşiktaşa haybeye 2 şampiyonluk verildiği üzerinden bakılırsa haklı taleptir. sayılan sebepler ile beşiktaşınkini sayıyorsan fenerbahçeninkini de sayacaksın lamı cimi yok.

  en doğrusu süper ligin kurulduğu ve profesyonel lige geçildiği 1959 yılından itibaren sayılmasıdır. artan eksilen buna göre hesaplanmalıdır.

  ha siteyi inceledim. soru cevap şeklinde yapılan son kısım mantıklı olsa da geçiştirilen cevaplar var. örneğin 'milli küme ve türkiye futbol birinciliği profesyonel dönemde değildi. bu yüzden yıldız hesabına katılamazlar. tespitine profesyonellik oyuncuyla kulübü arasındaki anlaşmayı düzenler ancak bunun bir şampiyonanın ulusal olup olmamasıyla bir ilgisi yoktur.' şeklinde cevap vermek işgüzarlık. eğer şampiyonluk hesabı yapılacaksa ligin 'profesyonel' olma şartının aranması gereklidir şahsi kanaatimce.