şükela:  tümü | bugün
  • günümüzün aksine kent dokusunda rahatça algılanabilen bir tipoloji bulunmaktadır.
  • ınsanin henüz istanbulda nefes alabildiği yillar.
  • 1:45'e kadar olan bölümün istanbul'a ait olmadığını anlayana kadar ağlatan, sızlatan, küfrettiren videodur.

çok güzeldir, çok naiftir ayrıca aşırı dozda nostalji sendromu barındırır.
  • güzel görüntülerdir. youtube'da benzeri çok istanbul videosu var. sağ olsunlar çekmişler, fakat:

-başlangıç istanbul değil. aman allah deyip gaza gelmeyin. orası sanırım arkadaşların dediği gibi madrid. istanbul 1.dakikanın sonlarında başlıyor.

-ilk şehirde bir sürü motosikletli varken, hatta bu adamların hiçbirisi kask takmazken; istanbul'da hiç motorcu yoktu. yanlış görmediysem bir tane park halinde motosiklet vardı.

-dönemin arabaları da kamyonları da çok estetik. menderes dönemi yardımlarından mı bilmiyorum yine epey "0" araç satılmış o dönem. zira eski araba neredeyse hiç yok.

-siyasal islam-laikçi kavgasını bırakın da ne diyeceğim size. pardesü+fötr şapka olayı bir erkek için hakikaten şık bir kombinasyonmuş onu anladım.

-ne kadar modernmişiz dediğiniz o dönem toplumu bakire olmayan kadına direk orospu yaftasının yakıştırıldığı karanlık bir toplumdu. bunu da belirtmeden geçemeyeceğim.
  • 1920'leri görüntüleri daha da şaşkınlık yaratıyor ama yine de 1950'lerin yaşanılası şehrinin görüntüleridir.

1920'lerin istanbul'una baktığımızda güzel, modern ve mutlu kadınları görmek biraz hüzün kattı bana. şimdinin dincilerinin nefret ettiği görüntüler bunlar işte.
  • videoda görülen her insan evladının şu an ölmüş yada ölmek üzere olduğunu düşününce hayatın ne kadar kısa, dünyanın ise kimseye kalmayacağını hatırlatan bir video olmuş. ne için birbirimizi yiyoruz ki? en fazla 100 sene sonra hiçbirimiz var olmayacağız.
  • gördüğünüz bütün insanlar ölmüştür
  • şehzadebaşı'ndan fatih'e tramvay gidiyor. haşim işcan altgeçidi diye bir şey yok. atatürk bulvarı bomboş, ne reşat nuri sahnesi ne imç yapılmış, yanlış görmüyorsam eski tekel binası da (şimdi bir özel hastane) inşaat hâlinde.

tarihî yarımada'nın yağma ve yıkıma maruz kaldığı zamanların birkaç sene sonrası.
  • 1,45 den oncesi istanbul degil, plakalar m ile basliyor ,yol kenari tabelalar,reklamlar ingilizce.yol kenarindaki mimari istanbulun hicbir bolgesinde yok.1,45 de goruntu degisiyor.sarachane,unkapani,bozdogan su kemeri,her yer at arabasi..olsun ne guzelmis be imc bloklari yokmus mesala o tarihte daha..
  • tarihi yarımada da oturduğum için benim için çok daha özel olan görüntülerdir her gün geçtiğin yolların 57 sene önceki halini görmek o tarihi yaşamak bir garip hissettirdi

hesabın var mı? giriş yap