• inanması güç ama gerçekten de 1967 tarihlidir

ütüyle değil kamerayla çekilmişe benzeyen orijinal pathe videosunun izmir kısmı:
    https://youtu.be/qqni-4xnd9k?t=2m28s

türkiye o zamanlar hakkaten her bakımdan çok daha güzelmiş
  • fransız guamont pathe tarafından kayda alınan; fikriye, nezihe ve mahmure hanımlar tarafından seslendirilen ve izmir'de yaşayan besteci mildan niyazi (ayomak) tarafından 1930 yılında bestelenmiş; sözleri bir gazetenin açtığı "izmir methiyesi" yarışmasında birinci olan ali şadi bey'e ait olan ''izmir'' şarkısı eşliğindeki görüntüler. güzel izmir'im

edit: çaylak yazar sevgili @sevensence entry'sinde en sonki görüntülerin nereye ait olduğunu sormuş (bkz: #62376833). kadifekale ve (büyük olasılıkla) tepecik pazar yerine ait görüntüler.
  • su altı çekimleri dışarıdan yapılmıştır. havuzun içini dışarıdan görebilirsiniz çünkü: havuz

ayrıca "daha avrupai" düşüncesi için mini açıklama. üzgünüm, seni seçtim: itici entry'ler/#62376977
  • kadifekale'de torbacı, hapçı gibi dümbükleri göremediğimiz kalenin turistik yer olarak kullanıldığı videodur.

anunnaki'nin el kamerası ile çekilmiş sanırım, neredeyse 1080p hatta 3d çekim yapabilecek ileri uygarlık etkisi seziyorum.
  • karşiyakanin göründüğü sahnelerde karşiyakanin görünmemesi ile şaşirtmiştir.

resmen ufacik bi alanda yerleşim var. e tabi mavişehir ve ötesi eskiden komple bataklikti. şimdi semtin merkezi nerdeyse. semtinin asil adi ne garipmiş. adamlar tersaneyi kesin şehir dışı diye oraya kurmuş:)

ayrica videoda şarki berbat. sesini kısın öyle izleyin.

bu arada bi yabanci tarafindan turistik tatil sirasinda cekilmis sanirim. abdli komşumun 1980 lerde evinde çekildigi foto geldi aklima. kadinin 1980 deki mutfagi turkiyede 2000 lerde cogu mutfakta olmayan donanimdaydi. bizim evde 80lerde buzdolabi yoktu nerdeyse.
  • havuzun dibinde bir adamın bir şeyler içtiği video. işte sünger bob'a esin kaynagı olan insan budur.
  • goruntulerin 1967 yilina ait oldugundan emin miyiz? 1977, hatta abartiyorum '87 gibi duruyo :/

(vidyonun baslangicindaki cadde de 1. kordon bu arada.)

(bkz: izmir ozledim seni gozumde tutuyorsun)
  • 1987 yazan arkadaşı öncelikle merak ediyorum nasıl bunu söyleye bilir?
    giyimler, aksesuarlar (gözlükler,ayakkabılar), araba modelleri o kadar dönemini belli ediyorken?
    neyse 1. kordonda ki o koca bina aynen duruyor arkadaşlar şu an izmiri görmeyen biri gelip sadece bu videoyu izlemiş olsun, o binayı ve kordonu görünce aa aynısı ben burayı 1967 videosunda gördüm video uydurma olsa gerek bile diyebilir.

kamera artık o zaman da nasıl bir kameraysa? renkli ve net kayıt.
    kayıt'ın sonunda ki sokaklar neresi konak'ın arka tarafları diye düşündüm ben ama çaylak olduğum için biri yazana kadar kimse bu sorumu okuyup cevap yazamayacak:(

en önemli konuya gelelim; müzik tamamen batı soundu. fransız ihtilal şarkıları tadında.
    ve videonun altında 'le kuvai-milliye yazıyor zaten. kesin yabancı bir kaynağın kaydı diye düşünüyorum.
  • sualti cekimleri ile sasirtmistir.

hayir o yillarda iyi techizat ile cekildigi belli. havuzun altinda sayko cekim yapmislar.
hesabın var mı? giriş yap