şükela:  tümü | bugün
  • nereden?

nereye?

dedirtir.
  • bu fotoğraf eğer gerçekten 1968 yılında bakırköy'de çekildiyse ilk gösterdiği şey beslenme alışkanlığımızın iğrenç bir yöne gittiğidir. fotoğrafta kilo problemi olan insan yok.

sonradan edit: kilo problemi olan 1 kişi bile yok.
  • 500 kişinin içinde beş tane kadın sayabildiğim fotoğraftır.

edit: fotoğrafın en sağ tarafında kalan pembe şemsiyenin biraz solunda, mavi mayolu bir adet kafasız göt görüyorum ki sırrını çözemedim. yürüyen kafasız bir göt.

ikinci edit: adam parende atıyormuş.
  • yılın mayo rengi maviymiş.

edit : 4mpermetre bilgilendirdi; o yıllarda mayo kiralayarak denize girmek yaygınmış.
  • tarık akan'ın hızlı çapkını oynadığı filmler gözümün önüne geldi.
  • şu bizim insanların sürekli bir yürüme, ayakta durma hastalığı mı var nedir anlamıyorum. kumlara uzan, dinlen, denize gir, uyu. lan fotoğrafta boş boş gezen ve ayakta duran bir ton insan var. benzeri açıkhava konserlerinde oluyor. konser başlıyor sonuna kadar sürekli gezen insanlar durmuyor. önünden geçen, arkadan geçen, oturan, sıkılan. birden ayağa kalkıp ön sıradakilere bakan, ileride ki arkadaşına bağıran. oturunca gelen bir huzursuzluk hissi var sanırım.

(bkz: amaçsız oturunca gelen huzursuzluk)
  • 1968 yılında ilk dikkatimi çeken şey göbekli insan olmayışı. yediklerimizle ne güzel zehirlenmişiz. bu yetmemiş kültürel ve estetik olarak da batmışız.
  • ilk fotoğraf ataköy plajı olabilir.
    şimdi yerinde 20 katlı bloklar var ve vatandaşların girmesi yasak.
    eski özgür günler güzelmiş.

ek: ilk fotoğraf florya güneş plajıymış ama bu ataköy plajına 20 katlı bloklar yapıldığı gerçeğini değiştirmiyor.
    gerçi ikinci fotoğrafı görünce bloklar mı kötü yoksa piknikçiler mi karar veremedim.
    ek2: son karar ataköy plajıymış. neyse sonuçta bakırköyde olduğu kesin.
  • 2. fotoğrafta daha çok kadın vardır dedirtmiştir.
  • istanbul'un aşırı kalabalıklaşması nedeniyle, orta-üst gelir grubunun istanbul plajları yerine şehir dışına gitmesinin resmidir. bu plajı, ege-akdeniz sahilleri ile kıyaslamak daha mantıklı.

insanların bu kadar fit olması ilginç tabi. nasıl boktan besleniyorsak artık..