şükela:  tümü | bugün
  • youtube'da gezinirken trt'nin 1974 yılında yaptığı habere denk geldim. hep eski istanbul şöyle böyle deriz fakat trafik konusunda değişen pek bir şey olmamış. insanlar yine zamanlarının büyük kısmını trafikte geçiriyormuş. sürücüler ve yayalar şimdikinden farksız olarak kurallara uymuyormuş. o zamanlar bile yolların kapasitesi araç sayısına yetmiyormuş.

link

ayrıca kadınların türkçelerine ve asilliklerine hayran olmamak elde değil.

birde avrupa yakası yerine istanbul yakası diyorlar. demek o yıllarda anadolu yakası bildiğin istanbul olarak kabul edilmiyormuş.

(bkz: istanbul yakası)
  • videoda benim asıl dikkatimi çeken hatunların düzgün türkçeleri olmuştur. bugün moda olan ağzını yayarak konuşan kezbanlardan eser yok gibi gözüküyor.

bir de bu büyüklükte bir şehir 40 yılda nasıl 4-5 kat büyüyebilir abi ya? yıllık %3'ten fazla büyüme demek bu.
  • çok fazla detay olan siyah/beyaz bir video. benim en çok dikkatimi çekenlerden biri, muhabirin omuzunda taşıdığı kayıt cihazı... neredeyse bir bavul büyüklüğündeki aletle röportaj yapıyor.
    bir de avrupa yakası yerine “istanbul” yakası deniyor.
  • boğaziçi köprüsünden günde sadece 26.000 taşıt geçtiğini duyunca tebessüm ettiren kayıttır.
  • minibüs şoförü dayının direksiyon çevirirken sergilediği hareketler ile beni benden aldığı video.
    bayanların düzgün türkçesi, asil duruşları, yüz ifadelerindeki masumiyet de dikkat çeken bir başka ayrıntı.
    videonun altına yapılan yorumlardan biri hislerime tercüman oldu,

"yeni nesilden utandım"