• çok fazla detay olan siyah/beyaz bir video. benim en çok dikkatimi çekenlerden biri, muhabirin omuzunda taşıdığı kayıt cihazı... neredeyse bir bavul büyüklüğündeki aletle röportaj yapıyor.
    bir de avrupa yakası yerine “istanbul” yakası deniyor.
  • youtube'da gezinirken trt'nin 1974 yılında yaptığı habere denk geldim. hep eski istanbul şöyle böyle deriz fakat trafik konusunda değişen pek bir şey olmamış. insanlar yine zamanlarının büyük kısmını trafikte geçiriyormuş. sürücüler ve yayalar şimdikinden farksız olarak kurallara uymuyormuş. o zamanlar bile yolların kapasitesi araç sayısına yetmiyormuş.

link

ayrıca kadınların türkçelerine ve asilliklerine hayran olmamak elde değil.

birde avrupa yakası yerine istanbul yakası diyorlar. demek o yıllarda anadolu yakası bildiğin istanbul olarak kabul edilmiyormuş.

(bkz: istanbul yakası)
  • amk 45 yıl geçmiş karaköy'deki trafiikte en ufak bir şey değişmemiş!
    bu gün git yine kilit!
    tek farkı tramvay var....

01:12'deki hatun çok hoş ve de çok düzgün, sakince konuşuyor. kulaklarındaki küpeleri bu zamanda bile görmedim, çok modernmiş...

02:07'de şişli'deki trafik polisi.. sen de muhteşemsin..

02:42'deki kadın da keza aynı. muhteşem ifade ve düzgün türkçe. bu zamanda böyle konuşan kalmadı mirim..

03:15'de boğaz köprüsü! o ne lan? aynı anda gelişte gidişte toplam 5 araç mı olur?! * spiker'in deyişiyle; o tarihte çevre yolları hallolmadığından beklenen ilgiyi görmüyormuş!! o tarihte günde hepi topu 26 bin taşıt geçmekteymiş.
    not: günümüzde günde yaklaşık 185 bin taşıt geçmekteymiş*..

harika nostaljik bir video..
  • beni benden alan trt arşiv videosudur. insanlardan kalite akıyor.

ayrıca 2:40-2:50 dakikaları arası konuşan hanımefendi hem konuşması hem de güzelliği ile kendisine hayran bıraktı. bilhassa diyen kız mı var şimdi. keşke böylesi karşıma çıksa da hemen desti izdivacına talip olsam...

https://i.imgyukle.com/2019/11/18/rjcuhj.jpg
  • boğaziçi köprüsünden günde sadece 26.000 taşıt geçtiğini duyunca tebessüm ettiren kayıttır.
hesabın var mı? giriş yap