şükela:  tümü | bugün
  • 1975 ve 1985 arasında doğanların mesajlaşırken "tamam" yerine "ok" demeyi tercih ettiği yönünde bir tespitimdir. internet ortamıyla ilk tanışan nesil olduklarından mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama benden yaşlı olan kişilerin mesajlaşırken "tamam" yerine "ok" demeleri bana komik geliyor. bu durum sosyolojik bir araştırma konusu olabilir. benim gibi bu durumu gözlemleyenler ya da 75-85 arası doğumlular konuyla ilgili düşüncelerini paylaşırsa sevinirim.

not: herkes istediği gibi konuşabilir. bunun söylenmesine kesinlikle karşı çıkmıyorum. lütfen özgürlük nidalı girilerden kaçınalım. buradaki amacım tamamen bunun nedenlerini araştırmak.

edit1: kimileri katılmış, kimileri katılarak eklemelerde bulunmuş, teşekkür ederim. şunu da belirtmek isterim ki 93 doğumlu olarak internet mesajlaşmalarında "ok, k, okey" şeklinde kısaltmaları biz de yaptık. ancak bir süre sonra sevmedik, yanlış olduğunu düşündük vs. bir şekilde bıraktık kullanmayı. beni şaşırtan olay bu kısaltmanın 75-85 doğumlular tarafından hala benimseniyor olması. yeniliklere açık olmayan bir nesil ve yeni bir şeyi kabul ettiklerinde de onu değiştirmeleri zor olan bir nesil olduklarından mı acaba? (bkz: tespitin dibine vurmak)

edit2: 90 doğumluların "evet" yerine "aynen" demesinden daha kötü değildir denmiş (burada). kesinlikle katılıyorum. aynen kelimesi dumur eder adamı.
  • 5 harf yazana kadar 2 harf yazıp aynı mesajı verebileceğini bilen kitledir. zamanı verimli kullanır.
  • (bkz: ok)
  • başlığa "işin gücün yok bunu mu merak ediyorsun?"cular gelmiş! hoşgeldiler! ülkece meraklı insanlara karşıyız anacım.
  • yabancı dili aktif kullanıyorlarsa diyebilirler. şahsen ben ok demem ama tamam yerine sürekli okay yazarım. daha öncede bundan rahatsız olanlar olmuştu.
  • 74 'lü olarak hep pekâlâ dememle doğruluğunu ispatladığım sav olmuştur kendisi.
  • 79 doğumlu olarak sürekli "tmm" yazarak çürüttüğüm önerme. ama istisnalar kaideyi bozmaz, istisna olduğumu da kolaylıkla kabul edebilirim.
  • (bkz: elbette)