şükela:  tümü | bugün
  • germanos'un 1977'de yaptığı yasemin'in penceresi konseptli programda konuşan yunan menşeli izmirli marangoz, atatürk'ün evine yaptığı ziyarette geçen konuşmayı aktarıyor. video; ortadoğu'da halen atatürk karşıtlığı gibi zırtapozluklar sürüyorken, her taraf türk kurtuluş mücadelesine yönelik dezenformasyonlarla, spekülasyonlarla doluyken insanlara mustafa kemal'in fikirlerinin ne denli münevver, aklı başında, temellendirilmiş bir tiyneti olduğunu gösteriyor. anadolu toprağındaki kiliselerin istavrozlarının minarelerden yüksek oluşundan, rum eğitim sisteminin hamasete sevk edecek nitelik taşıyışından, azınlık nüfusunun ekonomik patronajından ve daha birçok şeyden bahsediyor. ama durun, siktir edin; halifelik, rakı, serpuş, üç aliler, tek partili dönem falan yazın, zira sanıyorum bu coğrafyada kendini belli edebilmenin tek yolu sikik bir mutlak retçiliktir.

[http://alkislarlayasiyorum.com/…usen-rum-asker-1977 http://alkislarlayasiyorum.com/…usen-rum-asker-1977]
  • amcanın delikanlılığının ayrı, anlattıklarının ayrı önemi olan video. bir de adamların '77 yılında yaptığı televizyon programının kalitesi, doluluğu da ayrı bir takdire değer durum.
  • atatürk'ten yunan askere: kocaman kiliseleriniz vardı, istavroz minarelerden yüksekti, okullarda türk karşıtı şarkılar söylüyordunuz, bunlar bize hakaretti.

videoda atatürk'ün yunanistan gündemini bildiği, ülkesindeki azınlıkların neler yaptığını da yakından takip ettiği görülebilir.
  • diğer bütün palikaryalar gibi yunan menşeilidir.

şu adresten rum sözcüğünü aratın lütfen.
  • arapperest kişilik bozukluğuna halel gelmemesi için ak itlerin izlemekten imtina ettikleri videodur.
  • yanlış anlamadıysam atatürk'ün bir gözünün cam protez olduğundan da bahsetmiştir.
  • mustafa kemal'in ne yüce olduğu düşmanları tarafından dahi kabul edilirken topraklarımızda yaşayan aymazlar hala gerçekleri nasıl oluyor da görmezler insan asıl buna şaşırmalıdır.

atatürk'ün bilgisinin yunan milletini nasıl hayrete gark ettiğini izlediğimiz video.

atatürk sen ne yüce bir insanmışsın ki türk milleti sayende yücelmiştir.
  • lider olmak başka şey anam... atatürk'ün o gün yaptığı analizleri bugün bir akademisyen bile yapamayabiliyor.

tabi atatürk %100 bunları dedi diyemeyiz. elbet ihtiyar marangozun hafızasında ve çeviride hatalar olmuş olabilir.

mesela atatürk'ün "sizin kiliselerin boyu camilerden büyüktü. türklere karşı şarkılar söylüyordunuz. bu bize hakaret...vs" dediğini sanmıyorum. dese dese "sizin kilisenin boyu camilerden büyüktü, türklere karşı propaganda yapıyordunuz. bunu halk kendisine yapılmış hakaret olarak algıladı" demiştir herhalde diye düşünüyorum.
  • atatürk'e saygı duyduğu her halinden belli olan, türkler'den ve türkiye'den nefret etmeyen marangoz amcadır.

atatürk kendisine söyledikleri ile; aslında savaşı istemeyen bir lider olduğunu, ama vatan için görev söz konusu olduğunda bunu nasıl çekinmeden ve gözünü kırpmadan yerine getireceğini ortaya koymuştur.

"kiliseleriniz minarelerimizden yüksekti, bu bize hakaretti. ticaret elinizdeydi, satın alma gücünüz vardı, her şey sizin elinizdeydi. ne yapmak istemiştiniz?" diyerek aslında bu savaşı onların başlattığını ve olanların bir zorunluluk olduğunu göstermiştir. amca ile konuşmasında bile kararlı ve amcanın tabiri ile "ateş gibi" bir görüntü ortaya koyarak, ne kadar ülke sevdalısı ve çalışkan bir lider olduğunu sıradan bir yunan vatandaşına bile hissettirmiştir.

bu amcaya da objektif bakışı ve mücadeleci yapısı için saygı duyuyorum. zor zamanlardı, ve kendisi bu zor zamanları dolu dolu yaşamış.

şimdi dostluk zamanı. savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu, amcanın izmir'e bakışındaki duyguda görebilirsiniz.