şükela:  tümü | bugün
 • twitterda karşıma çıkmış olan ve ağzım açık izlediğim röportajdır. velilerin diksiyonları beni benden aldı, herkes çok zarif ve şu zamandakinden daha modern duruyor:

  https://mobile.twitter.com/…tus/1274229592681844738
 • ekonomik zorluklar olmasına rağmen,insanlar bugünkü gibi delirmemiş kibar ve zarifler.
  maalesef böyle insanlarımız artık olmayacak.
 • sınava girecek öğrencilerin konuşmasını da gayet düzgün bulduğum röportaj. ne yapıyorlar kim bilir, umarım sağlıklari yerindedir.
 • insanların konuşması ayrı, insanların yüzü bile ayrı güzelmiş. şimdi herkeste bir suratsızlık ve hayattan bezmişlik. o zaman da zordu hayat ama insanların yüzündeki ışıltı pırıl pırılmış, kaybolmamış.
  günümüzdeki dejenerasyon insanların yüzüne bile yansıyor demek.
 • sabah 5:30 civarında kalktık diye söze başlayan adamın ses tonu ve aksanı için 3 gün uykusuz işe giderim.
 • bir ülke düşünün ki yıllar geçtikçe yıllarda geri gitsin. bu insanlar buharlaşmadı muhakkak ki, bu insanlar aramızda. bu insanlar hepimizin babası, annesi, amcası, eşi, dostu... fakat bu insanları bulup şimdi röportaj yapsanız aynı derli toplu hitabeti ve dilbilgisini yakalayamazsınız. çünkü zamanın ruhu bu insanları da kendine benzetti. artık hepimiz kürtaj yapıyoh.
 • şimdi üniversite bitirenler böyle konuşamıyor.
 • bu gördüğümüz insanlar o gün için türkiye'nin %10'u etmiyordu. trt bunu yayınlıyordu ne güzel ama yandaki mahallede okula gönderilmeyen, 12 yaşında evlendirilen kızı vermiyordu. iç anadolu'da, doğu'da ağasına şeyhine biat etmiş milyonlarca köleyi vermiyordu. yani şu insanlar bugün dönüşmedi ya da geriye gitmedi. köyden şehire göçen çoğunluğun arasında minicik kaldılar. şu an gördüğümüz geriye gidiş olarak algıladığımız insanlar bu köylülerin şehre gelmiş halleri. ve o köylüler bile modernleşmeye başladı. bugün toplumun %40-50'si modern. daha gidilecek çok yol var biliyorum. ancak devlet modernliği dikte etse bile insanlar modernleşmeye direniyordu. bu devletimizin değil köylü halkımızın bir suçu idi. aynı direniş son 18 yıldır akp ile iktidara gelmiş olabilir. ancak topluma baktığınızda çok daha modern bir toplum var. işte bu bir fark yaratır ülkenin geleceği hakkında. karamsar olmayınız.

  edit: bu yorum yüzde yüz bir atatürk türkiyesi güzellemesidir. videodaki insanlar övülmüş, bu seviyeye ulaşamayan kitle yerilmiştir. okuduğunu anlamayanlar, içinde bulunduğumuz durum için hala cumhuriyetin kuruluş dönemini suçlayanlar bu yorumu beğenmezse ve referans göstermezse sevinirim. anadolu halkının ipek yolunun önemini yitirmesinden sonra içine düştüğü yüzlerce yıllık fakr-u zaruret osmanlı'nın anadolu'ya yatırım yapmamasıyla perçinlenmiştir. bu durum cumhuriyetle değişmeye başladı. 100 yıl önce afganistan'a denk olan anadolu bugünkü haline geldi. köylere yollar yapıldı ve köylüler şehirlere doluştu. sonra orayı gecekondularla, elektriği, suyu olmayan kaçak yapılarla mahvettiler. şehirlerde ortaya çıkan pislik için de elitleri suçladılar. el insaf be kardeşim.
 • nereye gitti o çocuklar, neler yaptılar, nasıl yaşadılar... izlerken aklımdan yalnız bunlar geçiyor. keşke hepsinin hayatını öğrenme imkanım olsaydı... ve keşke o çocuklardan biri olsaydım...
  eskiyi daima daha çok seveeceğim...
 • (bkz: old laik days)