şükela:  tümü | bugün
  • çok güzel bir golmüş. gs da her zamanki gibi bileğinin hakkıyla şampiyon olmuş demek ki.
  • yine zalad'ın iş başında olduğu bir gol. adam türk futbolunun kara deliği.
  • göz gözü görmüyor , hakemin gözünden kaçırması gayet normal bir pozisyon.. galatasaray'ın başarıları kanatlı arkadaşların o kadar zoruna gitmiş ki 86-87 sezonlarına kadar inmişler.... yazık :(

edit: mesaj atıp size kayyum atasınlar da görelim diyenler var :d ulan ahahahahahahahahaha
    gerçekten acıyorum artık :d

edit2: dünden beri onlarca mesaj geldi hepsine tek cevap veriyorum buradan.
    k u d u r u n

edit3: eski lahana adlı yazarın tavsiyesiyle izlediğim video..bakalım kanatlılar buna ne diyecek.
    https://www.youtube.com/…r5i4rzwmc&feature=youtu.be
  • beşiktaşlılar olarak şerefli ikinciliklerimizden gurur duymamızın nedeni olan tarihin kanıtlarından birisidir.
  • (bkz: hem faul hem ofsayt)

edit: 40'ina merdiven dayamis biri olarak ilgili donemi de, kurallarini da gayet iyi biliyorum... kaleciye temas etmeden topa temas edip o topu kaleciden calmak nizamiydi... ancak topu calmak istediginiz esnada kaleciye de temas ediyorsaniz o zaman fauldu bu...

doneme ait es gecilen diger onemli kurala gelelim, o da ofsayt kuralidir... 1990'da yapilan degisiklikle gunumuzdeki halini aldi bu kural... oncesinde en ilerdeki hucumcunun, sondan bir onceki savunmaciyla (kaleci dahil) ayni hizada olmasi yetmiyordu... en ilerdeki hucumcunun onunde iki savunmaci (kaleci dahil) olmasi gerekmekteydi... burada kaleciden top calinip one dogru oynandiginda son vurusu yapip golu atan oyuncuya bakin, onunde iki savunmaci yok, yani adam ofsaytta...

son olarak, buradaki ihlali, o donemde kaleciye geri pas atilabilmesi uzerinden mesrulastirmaya calisip, aksi yonde gorus beyan edenlerin de annelerine soven bir ahlaksiz gordum biraz once... annesi 12 yil once vefat etmis biri olarak kendisine ozel bir seyler yazasim geldi ama son raddede klayvenin ustunde parmaklarim kilitlendi sadece... yazik...
  • arkadaşlar ben bu beşiktaşlıların, fenerlilerin ne kafada olduğunu çözemiyorum. ne tarz issizlersiniz yahu siz? eksiye ara sıra 10 dakikalığına girip çıkıyorum denebilir ve her girdiğim seferde yok gsnin attığı gol yok gsnin yaptığı şike cart curt sıkılmadınız mı aq? ben de futbolu çok seviyorum ama sizin psikolojiniz bozulmus. yaptığınız şeyde hakliysaniz bile haksız duruma düşüyorsunuz,antipati kazanıyorsunuz. valla sıkıntılı tipler olduğunuz kesin!
  • bu kadar görüntülü kanıt var. bunca konuşan adam var o döneme ait. fakat hiç kimse ceza almıyor bu ülkede. dün de bunlar böyleydi bugün de... değişen hiçbir şey yok. ne diyelim allah belanızı versin.

(bkz: futbola 1 kuruş para kazandırmıyoruz kampanyası)
  • ifab on ikinci maddede kalecinin elinden topu kafayla almak nizamiydi diyen arkadaşlar, maddeyi getirsin de görelim. futbolda böyle bir kural tarihte yok. kuralları işinize göre yontmayın.

bir sezon önce aynısını metin tekin orduspor maçında yapmıştır.

https://youtu.be/5yr5i4rzwmc

"kalecinin elindeki topa tekme atarak gol atılması yanlıştır. kalecinin elindeki topa kafa atarak alınması nizamidir."
    siz cidden fifa kurallar kitabında böyle mi yazdığını sanıyorsunuz. bir kere böyle bir tanım için bütün uzuvları tanımlama gerekli. kalecinin elindeki topa kıçımızla dokunmak nizami olur mu peki.

olayın hikayesi şu 35 36 sezonunda jimmy thorpe adlı ingiliz kaleci topu tuttuğu halde kaldırılan bir ayaktan aldığı darbe nedeniyle vefat ediyor. bu nedenle ifab kaleci topu kontrol ettiğinde ayak kaldırılarak müdahale yapılamaz kuralını ekliyor.
    buyrun jimmy thorpeun ölümü ve kuralın koyuluşu.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/jimmy_thorpe

yani kural ayak kaldırma diyordu, git kafa at topu al demiyordu. ancak kalecinin kontrolü net bir kavram değildi. bütün sorun bu
    kontrol ifadesinden çıkıyordu. bunu bazı hakemler top elden çıktığında kontrol biter diye yorumladı, bazı hakemler de tek elle topu tutmayı bile kontrol saymadı. metin in videoda tek el diye belirtmesi bundan dolayı. hatta bizim mahalle maçlarında topu sektirip tutmamız da aslında "bak tam kontrol ettim, dokunamazsın" demek. hatta thorpeun ölümünden sonra bizim mahalle maçlarında yaptığımız top sektirip tutma olayı premier ligde de uygulanıyor.
    galatasaraylı futbolcu ilk yorumu uygulayıp topun elinden çıkarmasını bekliyor. burada kalecinin top elinden çıkmış mı çıkmamış mı o önemli. ancak metinin ki de doğru diyemezsin. çünkü bu kural o yıllarda tartışmalıydı ve yoruma açıktı. metinin attığı gol gibi bazı goller sayılırken bazıları sayılmıyordu. nitekim hatırlayanlar olacaktır. birkaç sene sonra aynı golü tanju çolak attı ve sayılmadı. daha sonra bu kural kalecinin topu sektirmesi ya da degaj için elinden çıkarması gibi durumlarda da müdahale edilemez denilerek düzeltildi ve tartışmalar son buldu.

ayrıca bu tip goller her zaman fair playe aykırı bulunmuştur. günümüzde böyle bir gol atarsanız kartla cezalandırılırsınız. bu da atılan bu tip gollerin oyunun ruhuna aykırı olduğunu gösterir.
    arkadaşlar crosby dibble olayını örnek vermişler. buyrun, evet o gün gol sayılıyor ve olaylar tezimizi doğruluyor. bir maç sonra dibble aynı bizim mahalle maçlarında yaptığımız gibi bakın ne yapıyor. topu kontrol ettiğini belli etmek için yere vurup iki kere sektiriyor. yni olay ayakla alamazsın kafayla alırsın meselesi değil. zaten böyle bir kurala inanmak da büyük aptallık.

https://m.youtube.com/watch?v=maeqy824d9k

kısacası o zaman bile bu kadar tartışılan iki golle şampiyonluk alınıp verildiğini iddia etmek mallıktır.
  • yine at karşılığı türkiye kupası alan pislikleri ortaya sacilinca çaldıkları kupayı iade eden arkadaşlarin ortaya çıktığı başlık.
  • lan gerizekalılar! futbol kuralları sürekli revize ediliyor. aynı goldrn metin tekin de atmış. yukarıda bir suser paylaşmış. ulan ne kuyruk acısıymış be. galatasaray travması yaşıyorsunuz pezevenkler. ama korkunun ecele faydası yok. 23 loading...