• naim suleymanoglu'nun turkiye adina yaristigi ve silkme, koparma ve toplamda tam bes dunya ve olimpiyat rekoru kirarak altin madalyali olimpiyat sampiyonu oldugu spor organizasyonudur.
  sergei bubka vardi bir de; dunyaca meshur sirikla ucan adam lakapli. ben de seyirci idim o yillarda. dedem kore gazisi oldugu icin ayiptir soylemesi. usenmeden inip vardim yanina; "baba sen aslinda daha iyisini yapar gibisin, var o potansiyel sen de", dedim; "aslinda su an atladigimi 10 santim uzerini atlayabiliyorum ama rekor parasini almak icin birer santim yukselterek atliyorum her seferinde; malum, olimpiyat komitesi kirilan her rekor icin ayri bir odeme yapiyor, keriz miyim lan ben! ", demis idi. vay uyanik vay diyerek ses hizinda bi pike yapmistim yanindan, pike cekmek yasak degildi o yillarda...
 • naim suleymanoglu agirliginin uc katini kaldirmisti ve 2000 sydneyde sifir cekene kadar bir nevi ambargo uygulamisti rakiplerine.
 • meşhur 100 m. yarışı da bu olimpiyatlardaydı galiba.
  carl lewisle ben johnson çekişiyorlardı. ben johnson kazanmıştı, lakin doping yaptığı ortaya çıkmıştı.
 • organizasyonun maskotu hodori olan olimpiyat.

  hodorinin resmini merak edenler için buyrun linki

  http://en.beijing2008.com/…4/article211987407.shtml
 • olimpiyat oyunları açılışı seul saati ile sabah 10'da yapılmış olduğu için gece 3 veya 4'te izlemek için saati kurarak uyanan 7 yaşında bir çocuk olarak trt'nin başına geçtiğimi hatırladığım olimpiyat...
  ilk izlediğim olimpiyat olarak ayrı bir severim seul'ü

  http://www.youtube.com/watch?v=7u6xlfr_c88
  bu arada olimpiyat açılışının gündüz yapıldığı son olimpiyattır...
  1992 barcelona olimpiyatları'dan itibaren açılışlar en azından akşamüstü başlamış ve gece tamamlanmıştır...
 • açılış seromonisinde olimpiyat meşalesi yakıldığı anda, törenin başında barış marış hesabına salınan ve fakat yanmayan meşalenin içine giren güvercinler, meşalenin aniden tutuşmasıyla kızartma olmuşlardır.
 • şu şekilde biten organizasyon:

  sovyetler birliği 132 madalya
  doğu almanya 102 madalya
  abd 94 madalya
  güney kore 33 madalya
  batı almanya 40 madalya
 • açılış töreninin başında salınan barış sembolü beyaz güvercinlerin uçarak olimpiyat meşalesinin yakılacağı platforma konması ve daha sonra izleyenlerin gözleri önünde ateşe verilerek yakıldığı ilk olimpiyattır.

  olayın tekrarının yaşanmaması için 1992 barcelona olimpiyatları'nda güvercinler, meşale yakılmadan saatler önce salınmıştı. 1994 lillehammer kış olimpiyatları'nda kullanılan balon güvercinlerin yerini 1996 atlanta olimpiyatları’nda kağıt olanlar almıştır.
 • tüm türkiye için tabii ki naim süleymanoğlu idi.

  seul'deki oyunlardan aklımda kalan bir diğer şey bir güreşçimizin bronz madalya maçında hakemler tarafından doğranarak g. koreli rakibine mağlup olmasıydı. uzunca bir süre korelilerden nefret etmiştim.
 • benim için ( 8 yaşında ben ) o ana kadar televizyonda izlediğim en eğlenceli şeydir 1988 seul olimpiyat oyunları.

  kovboy - kızılderilicilik oynamaya sokağa inmek yerine evde oturup yok dekatlon yok atıcılık çıldırmış gibi izlediğimi hatırlarım. hatta yanılmıyorsam bülend özveren sunmuştu naim süleymanoğlu'nın efsane olimpiyat rekorunu.

  29 sene sonra ankara yazını özletmiştir ayrıca.
hesabın var mı? giriş yap