şükela:  tümü | bugün
 • gümrü depremi olarak da adlandırılan spitak depremi, o tarihte sovyetler birliği bünyesinde bulunan ermenistan'ın spitak bölgesinde 7 aralık 1988 günü yerel saatle 11:41 (utc itibariyle 07:41)'de meydana gelen 7.2 büyüklüğünde bir sarsıntıdır. yaklaşık 20.000 kişi bu depremde hayatını kaybetmiştir.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/1988_spitak_depremi

  charles aznavour'un girişimleriyle bazı fransız sanatçılar, bu deprem sonrasında destek amacıyla pour toi armenie şarkısını kaydetmişlerdir.

  https://www.youtube.com/watch?v=kwgrh3s0-8y
 • ekonomik olarak zaten zorda olan sovyetler birliğinin yıkılışını hızlandıran bir diğer olaydır. bu deprem sonrası sovyetler tarihinde ilk kez yabancı kurtarma ekiplerinden yardım alınmıştır.
  hakkında birçok komplo teorisi üretilmesine karşın henüz ispatlanamamıştır.
 • 7 aralık 1988 tarihinde ermenistan’ın spitak bölgesinde yaşanan, richter ölçülüğüne göre merkez üssünde 10 büyüklüğünde meydan gelen deprem. yaklaşık 1 milyon nüfusu olan ermenistan’ın %40’ını etkileyip 3 bin kilometre karesi kapsamış ve afet bölgesinde 21 şehir ve ilçe, 342 köy hasar görmüş. bunun sonucunda yaklaşık 500 bin kişi evsiz kalmış. bu depremin bir özeliği de deprem sonrası normal yaşama dönüş için destek vermeyi öneren yabancı yardım ekiplerinin ülkeye girmelerine izin verilmesi yani sovyetler birliği tarihinde kurtarma çalışmalar yabancı ülke ekiplerinin ilk kez katılması anlamına gelmesiydi o sırda başka bir ülkde bulunan gorbachev de gezisini yarıda keserek depremin etkilendiği ermenistan’a geldi.

  spitak depremi yüzünden hayatını kaybeden ermenilerin anısına yakın geçmişte vefat eden ermeni kökenli fransız sanatçı charles aznavour yazdığı ''senin için ermenistan'' şarkısını 87 fransız şarkıcıyı bir araya getirerek birlikte şarkıyı söylemiştir.
  senin için ermenistan

  depremden etkilenlere yardım amacıyla rock müziğin önde gelen isimleri tarafından rock aid armenia albümü çıkarılmıştır. pink floyd, queen, rush, deep purple, black sabbath, yes, ıron maiden vs aralarında bulunduğu şampiyon ligi gibi ekip. özelikle smoke on the water efsane olmuş.
  smoke on the water