şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: italya 90)
 • bir lise numarasi.
 • nintendo entertainment system tarafından super mario bros 3 yayınlandı ve dünya çapında 6 milyon kopya satarak tarihin en çok satan oyunu oldu
 • ırak ın kuveyt e saldırmasıyla körfez savaşı başlamış oldu
 • italyan kulüp takımlarının avrupa kupalarına ambargo koyduğu yıl..ac milan şampiyon kulüpler , juventus uefa, sampdoria kupa galipleri kupasını almışlardır.
 • türk medeni kanunu'nun evli bayanların iş hayatında yer alabilmeleri için eşlerinin rızasını gerekli kılan 159.maddesi'nin yürürlükten kalktığı yıl.
 • 90'lı yılların abisidir.
 • 1989 ve 1991 arasındaki çift tam sayıdır.
  tam bölünememedigi sayılardan bazıları ; 3,4,7,9,11,13,17...
  tam bölünebildiği rakamlar 1,2 ve 5 tir.
  rakamları toplamı 4 ten farklıdır,19 dur.
 • türkiye 1990 yılında gün gün şu olayları yaşamıştır:

  2 ocak: dev-sol terör örgütünün yönetici kadrosundan sinan kukul, sağmalcılar cezaevi'nden kaçtı.
  5 ocak: irticai faaliyetlere karıştıkları gerekçesiyle, hava kuvvetleri'ne mensup 15 subay ve astsubay ordudan atıldı.

  9 ocak: şair ve yazar cemal süreyya öldü.

  10 ocak: anayasa mahkemesi, 'fahişe ve hayat kadınlarına yönelik tecavüzün' daha hafif hapis cezası ile cezalandırılmasını anayasa'ya uygun buldu.

  12 ocak: zorunlu askerliğe hayır kampanyası başlatan dr. tayfun gönül'ün röportajını yayınlayan güneş gazetesi, istanbul dgm tarafından toplatıldı.

  18 ocak: kamuoyunda 'kıyak emeklilik yasası' olarak anılan, milletvekillerinin emeklilik haklarını düzenleyen yasa tbmm'de kabul edildi.

  21 ocak: adnan oktar (adnan hoca) ve müridi oldukları öne sürülen 66 erkek ve 68 kız gözaltına alındı.

  30 ocak: 1989'da istanbul'da yapılan 1 mayıs gösterilerinde, mehmet akif dalcı'yı öldürdüğü iddia edilerek gazetelerde fotoğrafları yayınlanan trafik polisi mehmet kazım çakmakçı, teröristlerce şehit edildi.

  31 ocak: türk hukuk kurumu başkanı prof. dr. muammer aksoy, düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.

  19 şubat: dışişleri bakanı mesut yılmaz, görevinden istifa etti. dışişleri bakanlığı'na devlet bakanı ali bozer getirildi.

  24 şubat: istanbul milletvekili doğancan akyürek, anap'tan istifa etti.

  7 mart: hürriyet gazetesi yönetim kurulu üyesi ve yazarı çetin emeç ile şoförü, düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldüler.

  13 mart: hava kuvvetleri'nden, 'irtica' nedeniyle 146 subay ve astsubayın daha ordudan ilişiği kesildi.

  15 mart: 2 gün önce mardin kırsalında öldürülen 13 pkk militanından birinin nusaybin'de yapılan cenaze töreninde olaylar çıktı. 1 kişi öldü. olayların büyümesi üzerine, sokağa çıkma yasağı kondu. 500'e yakın kişi gözaltına alındı.

  16 mart: banker kastelli olarak tanınan cevher özden, ayağından vurularak yaralandı.

  19 mart: cumhurbaşkanı özal'a hakaret ettiği gerekçesiyle çanakkale'nin shp'li belediye başkanı ismail özay görevinden alındı.

  21 mart: elazığ'da, alarko firmasına ait bir otobüsü durduran pkk'lı teröristler, 9 kişiyi katlettiler.

  27 mart: maliye ve gümrük bakanı ekrem pakdemirli, görevinden istifa etti, yerine adnan kahveci getirildi.

  2 nisan: cumhurbaşkanı özal, meclis'te grubu bulunan anap, dyp ve shp liderleriyle, çankaya köşkü'nde son zamanlarda artan terör olaylarını değerlendirmek için bir toplantı yaptı.

  4 nisan: pkk'nın baskıları sonucu, diyarbakır'ın lice ilçesi'nde 186 esnaf işyerlerini açmadı. lice lisesi'nde ders yapılamadı.

  5 nisan: 'özal'a suikastte meçhul tanık' haberinin yer aldığı sabah gazetesi'nin dağıtımına yasak kondu. günaydın, güneş, milliyet ve sabah gazetelerinin bürolarında, polisçe arama yapıldı.

  9 nisan: hükümet, olağanüstü hal bölge valiliği'nin yetkilerini artırdı.

  10 nisan: hasan celal güzel'in, dışişleri bakanlığı memurlarından hande şevkat mumcu ili ilişkisi olduğu ve mumcu'dan özal-bush görüşmesinin tutanaklarını alıp gazeteci uluç gürkan'a verdiği iddia edildi. gürkan ve mumcu aleyhinde dava açıldı.

  3 mayıs: %100 zam gören coca-cola ve pepsi içeceklerine, izmirli bakkalların başlattığı boykot, bütün yurttan büyük destek gördü.

  4 mayıs: tbkp liderleri haydar kutlu ve nihat sargın tahliye edildiler.

  9 mayıs: coca-cola firması geri adım atarak, fiyatlarında %12.5-20 oranlarında indirim yaptığını açıkladı.

  10 mayıs: elazığ-tatvan seferini yapan yük trenini basan teröristler, 3 kişiyi öldürdükten sonra treni yaktılar.

  17 mayıs: bedrettin dalan'ın genel başkanlığı'nda demokratik merkez parti kuruldu.

  24 mayıs: istanbul'da belediye temizlik işçilerinin sürdürdüğü grev yüzünden, şehrin çeşitli yerlerinde oluşan çöp yığınları, halkın sağlığını tehdit edici boyuta ulaştı. salgın hastalık tehlikesi artıyor.

  26 mayıs: hükümet, genel sağlığı tehdit ettiği gerekçesiyle, istanbul'da belediye işçilerinin grevini durdurdu. her köşe başında oluşan çöp yığınları nihayet toplanmaya başlandı.

  27 mayıs: tobb başkanlığı'na yalım erez seçildi.

  28 mayıs: sağmalcılar cezaevi'nde yatan 5 siyasi hükümlü kaçtı.

  31 mayıs: istanbul'da belediye işçilerinin sözleşmesi imzalandı.

  4 haziran: türkiye birleşik komünist partisi (tbkp) resmen kuruldu.

  7 haziran: shp'den daha önce ayrılan milletvekilleri halkın emek partisi'ni (hep) kurdular.

  11 haziran: şırnak'ın güçlükonak ilçesi'ne bağlı çevrimci köyü'nü basan pkk'lı teröristler, 12'si çocuk, 7'si kadın ve 4'ü köy korucusu olmak üzere 27 kişiyi katlettiler.

  12 haziran: diyanet işleri başkanlığı, güvenlik nedeniyle kara yoluyla hacca gidişleri iptal etti.

  13 haziran: zonguldak milletvekili veysel atasoy, anap'tan istifa etti.

  14 haziran: yargıtay başsavcısı, tbkp'nin kapatılması için anayasa mahkemesi'ne dava açtı.

  18 haziran: türk diyanet vakfı'nın ankara'daki yayınevine bomba konuldu, hasar meydana geldi.

  19 haziran: kara yoluyla hacca gidişler iptal edildikten sonra onbinlerce hacı adayı hacca gidemedi ve büyük karışıklıklar meydana geldi. diyanet işleri başkanı prof. dr. said yazıcıoğlu istifa etti. başbakan akbulut, yazıcıoğlu'nun istifasını kabul etmedi.

  20 haziran: viyana'da açılacak olan 'anadolu'nun görkemi' adlı sergi için gönderilen 7.500 yıllık ana tanrıça heykeli çalındı.

  27 haziran: 1.000 liralık madeni paralar piyasaya sürüldü.

  28 haziran: kamuoyunda 'sansür ve sürgün kararnamesi' olarak adlandırılan, 424 sayılı kanun hükmünde kararname uyarınca, 2000'e doğru ve halk gerçeği dergileri süresiz kapatıldı.

  12 temmuz: istanbul cihangir'de devrimci komünist partisi silahlı halk birlikleri (dkp/shb) örgütüne ait hücre evine polisin düzenlediği baskında 1'i kız 2 örgüt üyesi ölü, 2 örgüt üyeside sağ olarak ele geçirildi.

  14 temmuz: dr. ziya özel'in çalışmalarıyla, zakkumdan elde edilen 'no' ekstresi ile ilgili bilimsel araştırmaların olumlu sonuçlar verdiği açıklandı.

  25 temmuz: kitaplarında 'bölücülük propagandası' yaptığı gerekçesiyle tutuklu bulunan dr. ismail beşikçi serbest bırakıldı.

  30 temmuz: siirt-pervari yolunda pkk teröristleri ile çıkan çatışmada garnizon komutanı, jandarma bölük komutanı ile 5 er şehit oldular.

  31 temmuz: sinema oyuncusu hüseyin peyda öldü.

  2 ağustos: irak, kuveyt'i işgal etti, irak devlet başkanı saddam hüseyin: "kuveyt'in artık irak toprağı olduğunu" söyledi. işgal olayına bütün devletler çok sert yanıt verdiler. bm, irak'ın derhal kuveyt'ten çekilmesini istedi.

  8 ağustos: bütün uluslararası baskılara ve uyarılara aldırış etmeyen irak'a karşı, abd, suudi arabistan sınırına askeri yığınak yapmaya başladı.

  9 ağustos: cumhurbaşkanı özal, abd dışişleri bakanı baker ile çankaya'da görüştü.

  10 ağustos: cumhurbaşkanı özal'ın tbmm'de grubu bulunan partilere yaptığı çağrıya, shp genel başkanı erdal inönü ile dyp genel başkanı süleyman demirel 'hayır' yanıtını verdiler.

  17 ağustos: körfez krizi nedeniyle gözlerin çevrildiği incirlik hava üssü'nün kapıları ilk kez basına açıldı.

  23 ağustos: başbakanlık, şifreli telsiz emriyle valiliklerden, 'topyekün bir savaşa hazırlıklı olunmasını' istedi. ordu'da gözle görülür bir hareketlenme var, sınır bölgelerine mekanize birlikler kaydırılıyor.

  26 ağustos: metris cezaevi eski iç güvenlik müdürü emekli binbaşı adnan özbey, dev-sol militanlarınca şehit edildi.

  5 eylül: hükümet'e asker gönderme izni, tbmm'nin gizli oturumunda kabul edildi.

  7 eylül: kabadayı drej ali'nin (ali yasak) adamları, cağaloğlu'ndaki milliyet gazetesi binasını bastı. arabaları tahrip ettiler, camları kırdılar, bazı gazetecileri tartakladılar.

  10 eylül: shp genel sekreteri deniz baykal, görevinden istifa etti.

  17 eylül: 27 mayıs darbesinin ardından idam edilen dönemin başbakanı adnan menderes, dışişleri bakanı fatin rüştü zorlu ve maliye bakanı hasan polatkan'ın naaşları, feribotla imralı adası'ndan istanbul'a getirildi. devlet töreniyle topkapı'da yaptırılan anıt mezara defnedildi.

  -12 eylül darbesinin ardından yurt dışına kaçan, kapatılan türkiye sosyalist işçi partisi (tsip) genel başkanı ahmet kaçmaz, türkiye'ye geldi ve gözaltına alındı.

  26 eylül: milli istihbarat teşkilatı'nda (mit) uzun yıllar çalıştıktan sonra müsteşar yardımcılığı görevinden emekli olan hiram abas, istanbul'da özel otomobilinin içinde uğradığı bir suikast sonucu şehit edildi.

  -anayasa mahkemesi'nce 2 kez iptal edilen, daha sonra cumhurbaşkanı özal tarafından veto edilen, kamuoyunda 'kıyak emeklilik yasası' olarak bilinen milletvekillerinin emeklilik haklarını düzenleyen kanun tbmm'de grubu bulunan 3 partinin (anap, shp, dyp) desteğiyle tekrar kabul edildi.

  27 eylül: diyarbakır dgm'de tutuklu olarak yargılanan, kapatılan 2000'e doğru dergisinin genel yayın yönetmeni doğu perinçek tahliye edildi.

  28 eylül: 27. antalya altın portakal film festivali'nde, 'karılar koğuşu' en iyi film, halit refiğ en iyi yönetmen (karılar koğuşu), hülya koçyiğit en iyi kadın oyuncu (karılar koğuşu), tarık akan en iyi erkek oyuncu (karartma geceleri) ödülünü kazandı.

  6 ekim: shp parti meclisi üyesi, eski senatör ve milletvekili doç. dr. bahriye üçok, kargoyla evine gönderilen bombalı paketin elinde patlaması sonucu öldü. saldırıyı islami hareket örgütü üstlendi.

  10 ekim: dışişleri bakanı ali bozer istifa etti. dışişleri bakanlığı'na ahmet kurtcebe alptemoçin atandı.

  18 ekim: milli savunma bakanı safa giray istifa etti.

  22 ekim: barajlardaki su seviyesinin tehlikeli ölçüde düşmesi üzerine, istanbul'da yağmur bombası atıldı. yağan yoğun yağmur, barajlardaki su seviyesini yükseltti.

  27 ekim: milli savunma bakanlığı'na lütfi doğan getirildi.

  30 ekim: istanbul emniyet müdürlüğü'nün adnan menderes bulvarı'nda (vatan caddesi) yapımı devam eden binasına konan 2 bomba büyük maddi hasara yol açtı.

  11 kasım: eski başbakanlardan ord. prof. dr. sadi irmak öldü.

  12 kasım: hacettepe, ankara, gazi ve odtü'de bazı öğretim üyeleri, 'türbanı ve laiklik karşıtı akımları' protesto etmek amacıyla derslere girmediler. bazı öğretim üyeleri anıtkabir'e yürüdüler.

  -bayrampaşa cezaevi savcısı niyazi aygen, dev-sol militanlarının düzenlediği suikast sonucu şehit edildi.

  14 kasım: ankara cumhuriyet başsavcılığı, derslere girmiyerek anıtkabir'e yürüyen öğretim üyeleri hakkında inceleme başlattığını açıkladı.

  15 kasım: aileden sorumlu devlet bakanı cemil çiçek'in 'flörtün fahişelikten ne farkı var' şeklindeki açıklaması büyük tepkilere neden oldu.

  16 kasım: odtü'nde görevli yaklaşık 1.500 öğretim üyesi, rektör prof. dr. ömer saatçioğlu başkanlığında anıtkabir'e yürüdüler ve ata'nın huzurunda saygı duruşunda bulundular.

  30 kasım: temel gıda maddelerinde %5 olan kdv oranı %6'ya, diğer mallarda %11 olan oran ise %12'ye çıkarıldı.

  3 aralık: genelkurmay başkanı org. necip torumtay istifa etti.

  4 aralık: genelkurmay başkanlığı'na kara kuvvetleri komutanı org. doğan güreş, kkk'na 1. ordu komutanı org. muhittin fisunoğlu getirildi.

  13 aralık: sscb dışişleri bakanı eduard şevardnadze (şimdiki gürcistan devlet başkanı) ankara'ya geldi.

  -türkiye'de ilk beyin dokusu nakli bursa uludağ üniversitesi tıp fakültesi hastanesi'nde yapıldı.

  14 aralık: eski maliye bakanı vural arıkan'ın kızkardeşi saadet özbek ile 11 yıllık eşi, aileden sorumlu devlet bakanı cemil çiçek'in kurduğu 'aile araştırma kurumu'nu protesto etmek için boşandılar, ancak birlikte yaşayacaklarını açıkladılar.

  18 aralık: mit'te uzun yıllar çalışan ve önemli görevlerde bulunan ferdi tamer, silahlı saldırı sonucu şehit edildi.

  27 aralık: kadıköy'de bulunan devlet malzeme ofisi'ni basan silahlı teröristler bahçede bulunan 20'ye yakın aracı bombaladılar. patlamaların erken gerçekleşmesi sonucu 2 terörist olay yerinde öldü, 1'i ise ağır yaralandı.

  28 aralık: milli savunma bakanlığı'ndan 'çok gizli' damgası taşıyan 70 adet belge çalındı. belgeleri çaldığı iddia edilen bakanlık görevlisi irfan kaya ülgen tutuklandı.

  29 aralık: taşıt trafiğine kapatılan beyoğlu'ndaki istiklal caddesi'nde 30 yıl aradan sonra tekrar tramvay hizmet vermeye başladı.

  (http://www.geocities.com/almanakturkiye adresinden alınmıştır.)