şükela:  tümü | bugün
 • eğitim sisteminden midir? sosyal medya yozlaşmasından mıdır? bilemiyorum ama özellikle 1990'dan sonra doğan nesil, ifade konusunda tam bir facia.

  ağzını eğip bükmeden 2 kelimeyi bir araya getiremeyen, her cümleye ya ile başlayan cümlenin sonunu getiremeyen bir nesil var şu anda.
 • 80'lerde doğan sözde efsane nesil kendilerine abilik / ablalık yaptığı için olabilir.

  yaşınız 30'u geçti tabi, dating pool'dan çıkmanın verdiği acıysa küçüklere atarlanıyorsunuz. yazık...

  sizin de gençliğinizi görmesek inanıcaz ne dediğinize.

  https://www.youtube.com/watch?v=te9qn0r5h7m
 • 1990'dan önceki nesle mensup birisi olarak kabul etmediğim uyduruk genelleme.

  eğitim ve kültür düzeyi düşük, kendini ifade edemeyen birkaç gençle karşılaşmış olmanız, 1990 sonrası neslin topyekün bu şekilde olduğunu göstermiyor.

  hatta karşılaştığım, iş ve eğitim konularında görüşlerini aldığım genç arkadaşların büyük bölümü kendinden yaşça büyük olanlara göre kendini çok daha iyi ifade eden, daha net konuşan, dünyada yaşanan gelişmelere çok daha ilgili, bilgi kaynaklarını kolaylıkla bulan, sorgulayan, araştıran kişilerdi.

  eğer çevrenizdeki gençler "ağzını eğip bükmeden 2 kelimeyi bir araya getiremeyen, her cümleye ya ile başlayan" kişilerse yaşadığınız çevreyi düzeltmenizi öneririm. varoşta yetişenlerle ya da 10 yaşında çocuğun üstüne başına, cep telefonuna bir araba parası yatıran sonradan görmelerle takılıp genelleme yapmakla olmuyor bu işler..
 • insanın 80lerde 90larda doğanı değil, iyisi ve yavşağı vardır
 • bu durumun kendileri de farkında olmalı ki random gülüşlerle anlamı güçlendirme çabalarına girmekte, "yiaa" gibi kedi sesleri çıkararak sevimli görünmeye çalışmaktadırlar.

  kelimelerin bazı harflerini yanlış kullanarak sadece kendilerine şirin gelen bir jargon yaratmışlar ki evlere şenlik. ivit, çimki çok e/y/lenceliler.

  yerim.
 • bütün genellemeler gibi bu da yanlıştır.

  https://www.youtube.com/watch?v=fkya6zo_uva
 • gençlerin kalitesizleşmesindendir. 1990 diye belirtemesem de gayet net görüyorum. iki kelimeyi bir araya getiremeyen, düşünmeyen ama her şeyi boş boş sorgulamayı adet edinmiş genç dostlarımızı.
 • bakın burası çokomelli diyen 78'liler de gördük. problem nesilsel değil. problem toplumsal.
 • çocukluğundan akp döneminde çıkmış olması ve sürekli yapmak zorunda kaldığı otosansürün sebep olabileceğini düşündüğüm iddia.

  aslında ifade edebiliyor ama içinden.*
 • bunun sebebi; 1990'dan önceki neslin (buna ben de dahil) , daha analog ve hayatı sokağa kurulu yaşaması olabilir. 90 sonrası nesil, özellikle de 2000'li nesil bize nazaran daha da teknolojinin içinde kapanık bir çocukluk yaşadılar. dolayısı ile sosyallik anlayışları, insanlar ile iletişimleri sanal bir dünyadan ibaretti. ifade şekillerinin de bu bağlamda farklı olması, gerçek dünyada daha az cümle kurmaları gayet normal ve olağan.