şükela:  tümü | bugün soru sor
  • `edit:` sevgili yozgatlılar ve romalılar hala anlaşamıyoruz,yok şarkıların sözleri saçmaymış yok rezil şarkılarmış vs.vs. olay bu değil burada olay bu şarkıların türk pop müzik tarihine geçmiş unutulmaz şarkılar olması...

––––––––––––––––––––––

moda olan şarkıların 1 yıl sonra esamesinin bile okunmadığı çağımızın pop kültürüne göre efsane olan pop listesidir.

link

dikkat edilemesi gereken bu liste best of 90 değil, yani olayımız klasik 90 lar pop'u çok iyiydi aga değil.
    burada olan mükemmellik o haftanın en iyi şarkılarından oluşan listedeki mükemmellik . bu öyle bir liste ki her şarkı şimdinin efsanesi, şimdinin hala akılda kalan mükemmel şarkısı ve bunların hepsi 1 ay içerisinde çıkmış şarkılar.

nasıl olurda böyle 1-2 aylık zamanda böyle efsane şarkıcılar ve şarkılar çıkış yapmış? akıl alır gibi değil!

geçen senenin şarkısı adeyyooo yu hatırlayan varmı? evet ben yazınca hatırladınız :)
    peki geçen ayın en iyi şarkılarını yazın desem en fazla 4-5 şarkı yazar 1 ay sonra unutursunuz.
    aradaki fark tarif edilemez....

sertap erener- sakin ol

yonca evcimik - abone

harun kolçak- gir kanıma

hakan peker - hey corç versene borç

nazan öncel -aynı nakarat

izel,çelik,ercan -özledim

emel müftüoğlu- bastın faka

fatih erkoç- ellerim bomboş

nilüfer- şov yapma
  • şarkıların hepsini melodileriyle söylemekten kendimi alamadığım liste.

bence 90'lı yılların bu kadar iyi olmasının nedeni kalite fazlalığıydı. yani kötü olanın hiçbir şansı yoktu. doğal seleksiyon gibi düşünün. haliyle zamanında beğenmediğimiz şarkılar bile şimdinin kalitesizliği göz önüne alındığında parıl parıl parlıyor. (hepimizin o dönemde dinlemeyip şimdi duyduğunda eşlik ettiği şarkılar vardır.)

ayrıca 90-96 yılları arası bunun kadar olmasa da yakın nitelikte birçok hafta eminim denk gelmiştir.
  • betimlemelerin harika olduğu sunum şekli içeren top 10 listesi.

"harun kolçak'ın rüyasına giren vampir sevgilisi için yazdığı şarkı"
    "fatih erkoç'un artık ellerinin ve ceplerinin dolduğunu itiraf etmeden önce yazdığı şarkı"
  • 90’lar her guzel seyin son donemiydi, mercedes bile over-engineering dedikleri w124 kasalari 87’den 95’e kadar yanilmiyorsam urettigi yillardi.

90’lar hic bitmemeliydi...
  • hepsini de çok iyi biliyorum. sunucusu 90'ların efsane isimlerinden oya bora'nın oyası. ödülleri söyleyen adam 90'ların en ürkütüşlü programı sıcağı sıcağına'yı sunan adam.
  • burada ilginç olan detay, bu haftaki top 10 listesini verseniz, içlerinden 1 tane şarkıyı bile ne ismen ne de melodi olarak bilmeyecek olmam; fakat '92 yılını'nın listesi'ndeki şarkıları okur okumaz her birini içimden mırıldanmaya başlamam.
    demek ki kaliteli müzik zaten kendi kendisini bir şekilde takip ettiriyor, kalitesizi ise yalnızca tv ve radyonun olduğu zamanların aksine, birçok farklı iletişim kanalını kullanarak pazarlayabildiğiniz bir çağda gözümüze de soksanız; ilgi çekmiyor.
  • nilüfer'in şov yapma şarkısı 50 küsür hafta zirveden inmemişti. çok severdim bu şarkıyı, zirveden inince de üzülmüştüm bayağı.
  • bu listede aylin livaneli'nin bana müsaade şarkısı da yok muydu ya?

edit: başlığı açan arkadaşa da ayrıca katılıyorum. günümüzde piyasaya çıktıktan değil 1 yıl, 5 ay sonrasında bile silinip giden (bunlara tarkan, serdar ortaç, kenan doğulu, mustafa sandal gibi isimlerin yaptığı şarkılar da dahil) şarkıların yanında efsanedirler. ben arada "bastın faka bastın, beni fazla hafife aldın" diye mırıldanıyorum kendi kendime ama hiç "kulağımda sayısız cevapsız çınlamaaaaa" diye mirildandigimi hatırlamıyorum. yani demem o ki bu şarkıların sözleri bir şekilde "doğallık" barındırıyor bünyesinde. bu doğallığı anlamanız için 90'lari yaşamanız gerekirdi. bu durumda size saçma gelmesi normal sözlerin. yadirgamiyorum.
  • o zamanlar ruh vardı....