şükela:  tümü | bugün
 • turgut ozal'in ben bir cumartesi gunu gensys'te kaya i$ merkezi'nin ikinci katinda gui* kodlarken öldüğü haberini aldigim yil.. dim soft'lu votka vi$ne'li ve bol oss ve oys'li bir yil idi.. baston gibi bir $ey kodlamaya karar verdigim yildir ayni zamanda..

  (bkz: cizgi) (bkz: 2 unlimited) (bkz: pc) (bkz: gensys) (bkz: fatalica) (bkz: 386dx40) (bkz: oss) (bkz: oys) (bkz: mezuniyet) (bkz: yaz) (bkz: telefon) (bkz: bunalim) (bkz: lotus) (bkz: snap) (bkz: turbo vision) (bkz: oop)
 • (bkz: life) (bkz: cin) (bkz: ram) (bkz: syndicate) (bkz: alone in the dark)
 • (bkz: 1994)
 • liseden mezun olduktan sonra calismaya basladigim ilk yil.
 • multimedia'li pc'lerin hukum surecegi yillarin baslangici.
 • 11 ocak: istanbul polisi, lucky-s adlı panama bandıralı bir gemide 15 ton uyuşturucu ele geçirdi.

  15 ocak: bingöl ile diyarbakır'ın kulp ilçesi arasında bulunan pkk kampları havadan bombalandı. 150 pkk'lının öldüğü açıklandı.

  20 ocak: eski anap hükümetlerinde bayındırlık ve iskan bakanlığı yapan safa giray ve cengiz altınkaya'nın yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle dokunulmazlıkları kaldırıldı ve yüce divan'a sevk edildiler.

  21 ocak: anayasa mahkemesi, dini bayramlarda bayram gazetesi dışında gazete çıkarılmasını yasaklayan yasa hükümlerini anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

  24 ocak: cumhuriyet gazetesi yazarı uğur mumcu, ankara'daki evinin önünde bulunan arabasına konan bomba ile öldürüldü. suikasti, saldırıdan hemen sonra islami kurtuluş örgütü üstlendi, ancak bugüne kadar bir netlik kazanmadı.

  27 ocak: uğur mumcu'nun cenazesi, türkiye'nin her yanından ankara'ya gelen yüzbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. suikastte şüphelerin iran destekli terör örgütlerinin üzerinde toplanması cenaze törenini, laiklik, cumhuriyet ve demokrasiye bağlılık mitingine dönüştürdü.

  28 ocak: işadamı jak kamhi'ye suikast düzenlendi. kamhi, yara almadan kurtuldu.

  5 şubat: anap istanbul milletvekili ve eski devlet ve maliye gümrük bakanlarından adnan kahveci, eşi ve iki çocuğu ile birlikte bolu-gerede yakınlarında trafik kazası geçirdi. adnan kahveci ve eşi olay anında hayatlarını kaybederken, çocukları yaralı olarak kurtuldu ancak 17 yaşındaki aslıhan kahveci, bitkisel hayata girdi ve 10 gün sonra öldü. kamuoyunda dürüstlüğü ile tanınan ve çok sevilen adnan kahveci'nin yeni yapılan otobanda ters yola girerek kaza yapması, çeşitli şüphelerin ortaya atılmasına sebep oldu.

  9 şubat: 10 yıl önce kemal tahir'in 'yorgun savaşçı' adlı eserinden aynı adla sinemaya uyarlanan filmin tüm kopyaları yakılarak imha edilmişti, mit'in arşivlerinde kalan tek kopyası tv'de gösterime girdi.

  17 şubat: jandarma genel komutanı org. eşref bitlis'in bindiği askeri helikopter, ankara yakınlarında düştü. helikopterde bulunanlardan kurtulan olmadı. genelkurmay, olayın teknik bir arızadan meydana geldiğini açıkladı, ancak kamuoyunda sabotaj ihtimali üzerinde ağırlıkla duruldu.

  19 şubat: org. aydın ilter, jandarma genel komutanlığı'na atandı.

  24 şubat: tbmm insan hakları komisyonu, 'said-i nursi'nin nereye gömüldüğünün araştırılmasını ve itibarının iadesi' raporunu kabul etti.

  7 mart: dev-sol terör örgütünün türkiye'deki beyni olarak kabul edilen bedri yağan, istanbul'daki bir hücre evinde polis'in düzenlediği baskın sonucu 4 militan arkadaşı ile birlikte ölü olarak ele geçirildi.

  9 mart: otoyol ihalelerinde usulsüzlük yapmakla suçlanan bayındırlık eski bakanları safa giray ile cengiz altınkaya'nın yüce divan'da yargılanmasına başlandı.

  18 mart: 500.000 liralık banknotlar tedavüle çıktı.

  19 mart: pkk lideri abdullah öcalan ile pkk'ya göre daha ılımlı olan türkiye kürdistan sosyalist partisi lideri kemal burkay'ın, iki örgüt arasında işbirliği protokolü imzaladıkları öğrenildi.

  21 mart: nevruz kutlamaları nedeniyle çıkan olaylarda yaklaşık 400 kişi gözaltına alındı. balıkesir, tunceli ve istanbul'da çıkan çatışmalarda 11 kişi yaralandı. geçen yıl şiddetli çatışmaların yaşandığı, şırnak'ın cizre ilçesi'nde ise nevruz kutlamalarına izin verilmedi.

  25 mart: istanbul bahçelievler'de, dev-sol'a ait bir hücre evine baskın düzenleyen polis, 3 militanı ölü olarak ele geçirdi.

  29 mart: dyp ile shp'nin beraber verdikleri anayasa değişikliği teklifinde, milletvekili yemininde yer alan 'laik cumhuriyete ve atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma' cümlesi ile 'vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü...' cümlesindeki 'millet' kelimesinin kaldırılması istendi.

  30 mart: özel radyolar, izinsiz yayın yaptıkları gerekçesiyle hükümet tarafından kapatıldı. kapatma kararı kamuoyunda büyük tepki ile karşılandı. araçlara protesto amacıyla siyah kurdelalar takıldı.

  9 nisan: tercüman gazetesi sahibi, gazeteci kemal ilıcak öldü.

  14 nisan: beyaz balina aydın, 1 yıllık aradan sonra tekrar karadeniz'in gerze sahillerine geri döndü.

  17 nisan: türkiye'nin 8. cumhurbaşkanı turgut özal kalp yetmezliğinden dolayı sabah saatlerinde öldü. özal'ın ölüm haberinin duyulmasıyla ülkede tam anlamıyla bir şok yaşandı. atatürk'ten sonra görevi başında ölen ikinci cumhurbaşkanı turgut özal'ın vefatı dolayısıyla 5 günlük yas ilan edildi. yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirildi, spor müsabakaları iptal edildi, radyo ve televizyonlar yayın akışlarını değiştirdiler.

  19 nisan: şair ve yazar sabahattin kudret aksal öldü.

  -genelev patroniçesi matild manukyan, istanbul vergi rekortmeni oldu.

  20 nisan: cumhurbaşkanı turgut özal'ın naaşı hastaneden alınarak tbmm'de hazırlanan katafalka kondu. resmi saygı geçişinin ardından vatandaşların ziyaretine açıldı.

  21 nisan: vatandaşlar, cumhurbaşkanı turgut özal'ı son yolculuğuna uğurlamak için sabahın erken saatlerinde tbmm'nden cenaze namazının kılınacağı kocatepe camii'ne kadar uzun kuyruklar oluşturdu. kocatepe camii'nde generaller saygı duruşunda bulunurken, cenazeye katılan on binlerce kişi tekbir getirdi. cenaze törenine 7. cumhurbaşkanı kenan evren, cumhurbaşkanı vekili ve tbmm başkanı hüsamettin cindoruk, başbakan süleyman demirel, başbakan yardımcısı erdal inönü, anap genel başkanı mesut yılmaz, genelkurmay başkanı org. doğan güreş, diğer tüm siyasi partilerin liderileri ile yüzü aşkın yabancı devlet temsilcisi katıldı. 100.000'den fazla kişinin katıldığı cenaze namazından sonra top arabasına konan turgut özal'ın naaşı, başkentlilerin büyük sevgi gösterisi eşliğinde havaalanı'na getirildi. cenaze, uçakla istanbul'a getirildi.

  22 nisan: cumhurbaşkanı özal'ın cenazesi, fatih camii'nde kılınan cenaze namazından sonra, 100.000 fazla kişinin oluşturduğu kortej eşliğinde vatan caddesi'nde yaptırılan anıt mezara defnedildi. özal'ın ölümünün hemen ardından, istanbul'a gömülme vasiyeti üzerine, bir anıt mezar yaptırılması kararlaştırılmıştı.

  23 nisan: başbakan süleyman demirel, dyp'nin grup toplantısında cumhurbaşkanlığı'na aday olacağını açıkladı. shp'den 10 milletvekili, demirel'in adaylığına karşı çıktılar.

  27 nisan: yıldırım akbulut, anap'a geri döndü.

  28 nisan: istanbul ümraniye'de çöp faciası yaşandı. hekimbaşı çöplüğünde biriken metan gazı patlayınca havaya uçan çöpler bir mahallenin üzerine çöktü. çöp yığınının altında kalan 13 evde, çoğu kadın ve çocuk 39 kişi öldü.

  29 nisan: anayasa mahkemesi, adalet bakanalığı üst düzey yöneticilerinin atanmasında cumhurbaşkanını devre dışı bırakarak ikili kararname imkanını getiren ve kamuoyunda 'by-pass' olarak adlandırılan yasanın ilgili maddesini iptal etti.

  7 mayıs: türkiye komünist emek partisi'nin (tkep) 20 yıldır aranan önderlerinden teslim töre yakalandı.

  7 mayıs: dep, 'hep'in kapatılma ihtimali üzerine' resmen kuruldu. genel başkanlığa yaşar kaya seçildi.

  8 mayıs: tbmm'de, cumhurbaşkanlığı için yapılan ilk tur oylamada hiçbir aday gerekli olan 300 oyu alamadı.

  12 mayıs: cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turundada gerekli oy çoğunluğu sağlanamadı.

  13 mayıs: 1993 kültür ve sanat büyük ödülü, kültür bakanı fikri sağlar tarafından yazar yaşar kemal'e verildi.

  16 mayıs: tbmm'de yapılan 3. tur oylama sonucunda dyp genel başkanı ve başbakan süleyman demirel, türkiye cumhuriyeti'nin 9. cumhurbaşkanı seçildi.

  25 mayıs: 150'ye yakın pkk'lı terörist, bingöl-elazığ karayolunu kesti. 20'ye yakın aracı durdurup kimlik kontrolü yaptı. durmayan bir araca ateş açıp içinde bulunan 1 asker ve 1 kadını öldürdüler. kimlik kontrolü yaptıkları yolcuları asker ve sivil olarak ayırıp 50 kişiyi kaçırdılar. bunlardan 33 eri kurşuna dizerek şehit ettiler. olay yerine gelen güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada 10 pkk'lı öldürüldü, teröristlerin kaçırdığı 13 er, 1 polis ve 8 vatandaş kurtarıldı. olayın duyulması üzerine başbakan vekili erdal inönü, milli güvenlik kurulu ve bakanlar kurulu'ndan geçen "pkk'ya af kararnamesini" ertelediğini açıkladı.

  28 mayıs: salman rüşdi'nin yazdığı 'şeytan ayetleri' adlı kitabın aydınlık gazetesi'nde yayınlanmasını protesto eden göstericiler, cuma namazı çıkışında kaynak yayınevini bastılar. polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmada 25 kişi yaralandı.

  6 haziran: erdal inönü, shp kurultayı'nda genel başkanlığa aday olmayacağını açıkladı.

  8 haziran: devlet bakanlığı'ndan istifa eden tansu çiller, dyp genel başkanlığı'na resmen aday olduğunu açıkladı.

  9 haziran: yahya demirel, şekerbank'tan aldığı krediyi ödemeyerek bankayı zarara uğrattığı iddiasıyla yargılandığı davada 1 yıl 16 gün hapis cezasına çarptırıldı.

  10 haziran: milli eğitim bakanı köksal toptan ve içişleri bakanı ismet sezgin'de dyp genel başkanlığı'na aday olduklarını açıkladılar.

  13 haziran: dyp olağanüstü kongresi'nde 1. turda tansu çiller 574 oy alırken, ismet sezgin 320 ve köksal toptan 212 oy aldılar ve her iki adayda 2. tur oylamaya katılmayacaklarını açıkladılar. yapılan ikinci tur oylamada tansu çiller 933 oyla dyp genel başkanı seçildi.

  14 haziran: özel radyolar yeniden yayına başladı.

  15 haziran: cumhurbaşkanı demirel, hükümeti kurma görevini dyp genel başkanı tansu çiller'e verdi. böylelikle tansu çiller, türkiye'nin ilk kadın başbakanı ünvanını kazandı.

  21 haziran: iktisat bankası ve show tv'nin sahibi erol aksoy, hürriyet gazetesi'nin %25 hissesini satın aldı.

  25 haziran: tansu çiller'in kurduğu türkiye'nin 50. hükümeti, cumhurbaşkanı demirel tarafından onaylandı. 5 temmuz'da yapılan güvenoylamasında 185'e karşı 247 oyla güvenoyu aldı. 49. hükümette yer alan shp'li bakanlar yerlerini korurken, 3 dyp'li bakan haricindeki tüm dyp'li bakanlar değişti.

  başbakan : tansu çiller
  devlet bakanı ve başbakan yrd : erdal inönü
  devlet bakanı : yıldırım aktuna (dyp) (yerini korudu)
  devlet bakanı : mehmet gölhan (dyp)
  devlet bakanı : necmettin cevheri (dyp) (yerini korudu)
  devlet bakanı : bekir sami daçe (dyp)
  devlet bakanı : güneş müftüoğlu (dyp)
  devlet bakanı : nafiz kurt (dyp)
  devlet bakanı : cemil erhan (dyp)
  devlet bakanı : mustafa çiloğlu (dyp)
  devlet bakanı : ahmet şanal (dyp)
  devlet bakanı : şükrü erdem (dyp)
  devlet bakanı : ibrahim tez (shp)
  devlet bakanı : türkan akyol (shp)
  devlet bakanı : mehmet kahraman (shp)
  devlet bakanı : erman şahin (shp)
  adalet bakanı : seyfi oktay (shp)
  milli savunma bakanı : nevzat ayaz (dyp) (yerini korudu)
  içişleri bakanı : mehmet gazioğlu (dyp)
  dışişleri bakanı : hikmet çetin (shp)
  maliye ve gümrük bakanı : ismet attila (dyp)
  milli eğitim bakanı : nahit menteşe (dyp)
  bayındırlık ve iskan bakanı : onur kumbaracıbaşı (shp)
  sağlık bakanı :
  rıfat serdaroğlu (dyp)
  çalışma ve sosyal güvenlik bk : mehmet moğultay (shp)
  sanayi ve ticaret bakanı : tahir köse (shp)
  enerji ve tabii kaynaklar bk : veysel atasoy (dyp)
  kültür bakanı : fikri sağlar (shp)
  turizm bakanı : abdülkadir ateş (shp)
  orman bakanı : hasan ekinci (dyp)
  çevre bakanı : rıza akçalı (dyp)

  26 haziran: başbakan tansu çiller'in kabinesi dyp'yi karıştırdı. milletvekilleri ümit canayar, tevfik diker ve nevzat çobanoğlu partilerinden istifa ettiler.

  27 haziran: pkk lideri abdullah öcalan'ın bir süre önce yaptığı 'turistik yörelerede saldıracağız' açıklamasından sonra pkk, ilk saldırısını antalya'da yaptı. patlama sonucunda ölen veya yaralanan olmadı.

  30 haziran: siirt'te jandarma karakolu pkk'lı teröristlerce basıldı, 12 asker şehit oldu, 8 terörist öldürüldü.

  -teröristler, van'da bir oteli kundakladılar, 11 kişi öldü, 27 kişi yaralandı.

  -diyarbakır'da, askeri bir araca ateş açıldı, 1 asker şehit oldu.

  1 temmuz: mardin'de bir mezrayı basan pkk'lılar 7 kişiyi katlettiler.

  -erzincan'da yol kesen pkk'lılar, bir yolcu otobüsünün şoförünü ve muavinini öldürdüler. bir tankeri de ateşe vererek şoförünü öldürdüler.

  -tansu çiller'i protesto etmek için dyp'den istifa eden milletvekili tevfik diker, dyp'ye geri döndü.

  2 temmuz: pir sultan abdal kültür ve sanat etkinlikleri için sivas'ta bulunan yazar aziz nesin'in bir gün önce yaptığı konuşmada; "kuran'ın devri bitmiştir." demesi üzerine cuma namazı'ndan çıkan bazı gruplar slogan atıp yürüyüşe geçerek vilayet önünde toplandılar. aziz nesin ve beraberindekilerin madımak oteli'ne geldikleri haberini alan 10.000'den fazla gösterici, otel'in önünde toplanarak slogan atmaya ve otel'i taşlamaya başladılar. göstericilerin dağılması için polis havaya ateş açtıysada başarılı olamadı. bu sırada bazı kişiler otel'in önünde bulunan araçları yaktılar ve otel'in girişine benzin dökerek ateşe verdiler. yangın kısa sürede üst katlara sıçradı. itfaiye, kalabalık yüzünden otel'e güçlükle yaklaşabildi. içeride bulunanlar ise linç edilme korkusuyla dışarı çıkamadılar. yangın'ın büyümesi üzerine, göstericiler otel'in çevresinden uzaklaştılar, itfaiye bu esnada yangına müdahale edebildi. aziz nesin, itfaiye merdiveniyle güvenlik kuvvetlerince otel'den çıkarıldı ve koruma altına alındı. daha birçok kişinin kurtarılmasına rağmen 37 kişi yanarak veya dumandan boğularak can verdi. olaylarda 14'ü polis olmak üzere 60 kişi yaralandı. 35 kişi gözaltına alındı. olayların dahada büyümemesi için şehirde sokağa çıkma yasağı kondu. olay sonrasında, kameralardaki görüntüler üzerine 122 kişi daha gözaltına alındı. gözaltında bulunanların sayısı 157'ye ulaştı.

  3 temmuz: muğla bodrum'da aynı anda 4 ayrı noktada birden orman yangınları çıktı.

  7 temmuz: şair ve yazar rıfat ilgaz öldü.

  8 temmuz: sivas'ta yakılan madımak otel'inde ölen yazar asım bezirci ile ozan nesimi çimen'in cenazeleri istanbul'da onbinlerce kişinin katıldığı dev bir törenle toprağa verildi.

  11 temmuz: türkiye güzeli arzum onan, avrupa güzeli seçildi.

  12 temmuz: emniyet genel müdürlüğü'ne mehmet ağar atandı.

  -moskova film şenliği'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü 'berlin in berlin' filmindeki rolüyle hülya avşar kazandı.

  14 temmuz: türk silahlı kuvvetleri'nin, güneydoğu'da cudi, gabar ve tanin dağlarını, pkk'lılardan temizlemek için savaş uçakları ve kobra helkopterleriyle bombaladığı esnada, iğdır aralık'a bağlı yenidoğan jandarma karakolu'nu basan teröristler, 6 er, 1 astsubay ve 1 bekçiyi şehit ettiler.

  -anayasa mahkemesi, hep'in (halkın emek partisi) kapatılmasına karar verdi.

  15 temmuz: kendisinden 29 yaş küçük feray karvar ile evlenebilmek için eşini boşayan shp döneminin iski genel müdürü ergün göknel hakkında, boşandığı eşinin ihbarı üzerine 'nereden buldun' soruşturması açıldı.

  16 temmuz: sivas'ta madımak otel'inde 37 kişiyi yakarak öldürmekten sanık 157 kişiden 91'i tutuklanarak cezaevi'ne gönderildi.

  17 temmuz: antalya'da akşam saatlarinde, 3 otele birden bomba atıldı. 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

  19 temmuz: karayolları eski genel müdürü atalay coşkunoğlu 'görevini kötüye kullanmak' suçundan dolayı yüce divan'da yargılanmaya başlandı.

  22 temmuz: bakanlar kurulu, cumhuriyet tarihinde ilk kez doğu'da (diyarbakır) toplandı.

  27 temmuz: bakanlar kurulu, genelkurmay başkanı doğan güreş'in görev süresini 1 yıl uzattı.

  28 temmuz: 27 mayıs ihtilalinin önde gelen isimlerinden, emekli korgeneral cemal madanoğlu öldü.

  29 temmuz: kara kuvvetleri komutanı org. muhittin fisunoğlu, 30 ağustos beklenmeden görevinden alındı. kkk'na 1. ordu komutanı org. ismail hakkı karadayı atandı.

  3 ağustos: eski maliye ve gümrük bakanı vural arıkan öldü.

  -dpt müsteşarı ilhan kesici, görevinden istifa etti.

  4 ağustos: gazeteci, yazar cüneyt arcayürek, cumhuriyet gazetesi'ndeki görevinden ayrılarak cumhurbaşkanı demirel'e danışman oldu.

  9 ağustos: fatih cumhuriyet savcılığı, iski eski genel müdürü ergun göknel hakkında soruşturma başlattı.

  14 ağustos: kars'ın digor ilçesi'nde 4.000'den fazla kişi ilçe içinde pkk bayrakları ile yürüyüşe geçti. güvenlik kuvvetlerinin yürüyüşü engellemek amacıyla ateş açmaları sonucu 5'i kadın 9 kişi öldü, 51 kişi yaralandı.

  19 ağustos: iski eski genel müdürü ergun göknel tutuklanarak bayrampaşa cezaevi'ne konuldu.

  -37 kişinin yakılmasıyla ilgili dava, güvenlik gerekçesiyle sivas'dan ankara'ya nakledildi.

  4 eylül: batman'da meydana gelen olaylarda dep milletvekili mehmet sincar ile dep batman il yönetim kurulu üyesi metin özdemir öldü.

  10 eylül: 1. ordu ve istanbul sıkıyönetim eski komutanlarından emekli org. hüseyin doğan özgöçmen, uğradığı silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtuldu.

  11 eylül: shp'nin 4. olağan kurultayı'nda genel başkanlığa, ankara büyükşehir belediye başkanı murat karayalçın seçildi.

  12 eylül: shp genel başkanlığı'ndan ayrılan devlet bakanı ve başbakan yardımcısı erdal inönü, kabine'den de istifa etti.

  14 eylül: hüsamettin cindoruk, tekrar tbmm başkanlığı'na seçildi.

  16 eylül: ankara'da bir gün önce gözaltına alınan dep genel başkanı ve özgür gündem gazetesi sahibi yaşar kaya tutuklandı.

  29 eylül: antalya'da, askeri uçak bir evin üstüne düştü. pilot ile evde bulunanlardan 7 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

  5 ekim: pkk, siirt ve batman'da gerçekleştirdiği baskınlarda 35 vatandaşımızı katletti.

  6 ekim: işadamı nejat eczacıbaşı öldü.

  12 ekim: anap'ın iski skandalıyla ilgili meclis araştırması açılması önergesi, bazı dyp milletvekillerinin de desteğiyle tbmm'de kabul edildi.

  16 ekim: pkk'nın ulusal yayın yapan gazetelere yönelik olarak 'güneydoğu'da çalışmayın' tehdidi üzerine, gazeteler diyarbakır'da bulunan temsilciliklerini kapattılar.

  21 ekim: pkk, siyasi partilerin güneydoğu'daki çalışmalarını 24 ekim'den itibaren yasakladığını açıkladı.

  22 ekim: siirt baykan'a bağlı derince köyü'nü basan pkk'lı teröristler, 9'u kadın, 13'ü çocuk 22 kişiyi katlettiler, 8 kişi ise yaralı olarak kurtuldu.

  -diyarbakır jandarma bölge komutanı tuğgeneral bahtiyar aydın, diyarbakır lice'de açılan ateş sonucu şehit oldu. ilçe'ye giriş ve çıkışlar yasaklandı ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

  3 kasım: anap istanbul milletvekili güneş taner, partisinden istifa etti.

  4 kasım: tbmm anayasa komisyonu, shp diyarbakır milletvekili fehmi işıklar'ın üyeliğinin sona erdirilmesine karar verdi.

  18 kasım: istanbul dgm, özgür gündem gazetesine 15 gün süreyle kapatma cezası verdi.

  25 kasım: iski skandalında 'klor davası'na başlandı. satın alınan klorun bedelinin yüksek gösterilerek yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla hakim karşısına çıkan istanbul büyükşehir belediye başkanı nurettin sözen, iski eski genel müdürü ergun göknel, yardımcısı ziya kurtaran ve işadamı halil bezmen'den göknel ve kurtaran tutuklanarak cezaevine konuldu.

  30 kasım: milli eğitim bakanlığı, ermeni ilkokullarında ermenice dersi dışındaki bütün derslerin türkçe yapılması zorunluluğunu getirdi.

  6 aralık: üç ayrı davadan tutuklu olan iski eski genel müdürü ergun göknel'in isviçre'deki amerikan discon bank'ta 670.000 alman markı ve 30.000 amerikan doları bulunduğu tespit edildi. göknel'in tüm hesaplarına el konuldu. savcılık, isviçre'deki paranın da iadesini istedi.

  7 aralık: ressam ve yazar abidin dino öldü.

  9 aralık: milletvekili uğur aksöz, dyp'den istifa etti.

  12 aralık: dep'in 1. olağan kongresi'nde genel başkanlığa hatip dicle seçildi.

  19 aralık: istanbul etiler'de yapılan, avrupa'nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan akmerkez açıldı.

  -çatalca belediye başkanı gülay atığ, dyp'den istifa etti. (daha sonra orhan aslıtürk ile evlenerek gülay aslıtürk adını alacak ve şişli belediye başkanı seçilecektir.)

  29 aralık: kılavuzköy jandarma karakolu'nu basan teröristler, 12 eri şehit etti. çatışmada 7 terörist ise ölü olarak ele geçirildi.

  -mardin'in savur ilçesi'nde devriye gezen 2 polis memuru teröristlerce şehit edildi.

  30 aralık: dışişleri eski bakanlarından ihsan sabri çağlayangil öldü.

  (http://www.geocities.com/almanakturkiye/1993.htm adresinden alınmıştır.)
 • inanç lisesi'nin kuruluş yılı...
 • x filesın yayınlanmaya başladığı yıl.
 • liseden mezun olduğum, aşık olduğum, üniversiteye girdiğim, 18 olduğum yıl...

  dönüm noktalarımdan biri. bir önceki dönüm noktam için;
  (bkz: #2181260)
  (bkz: entrylere bir ömür sığdırmak)
hesabın var mı? giriş yap