şükela:  tümü | bugün
 • 26 şubat 1993 tarihinde, new york'taki ikiz kulelere* yapılan bombalı saldırı. patlama sonucunda biri hamile kadın altı kişi hayatını kaybetmiş, bin kişi de yaralanmıştır.

  yapılan soruşturma neticesinde patlamanın, ikiz kulelerin garajına park edilen bomba bir yüklü minibüsün infilak etmesi sonucu gerçekleştirdiği belirtildi.

  saldırının da kör imam lakaplı şeyh ömer abdülrahman'a bağlı bir grup tarafından yapıldığı ortaya çıkarken, eylemin planlayıcısının da afganistan'daki el-kaide kamplarında eğitim aldığı öğrenilen kuveyt doğumlu remzi yusuf olduğu öğrenildi. finansörü ise halit şeyh muhammed olduğu iddia edildi.

  tüm bu isimler ise 11 eylül saldırılarının faili olduğu öne sürülen usame bin ladin ile irtibatlı kişilerdi.

  remzi yusuf, kuzey kulenin altına park ettiği bomba yüklü aracı patlatarak, ikiz kulelerden birini çökertmeyi hedeflemiş, oluşacak dengesizlikle birlikte ikinci kulenin de kendiliğinden yıkılacağını hesap etmiştir. ancak 800 kiloya yakın hidrojen nitrat kullandığı halde yusuf'un planı tutmamış ve bomba sadece otopark katına zarar vermiştir. 1995'te pakistan'da yakalanan yusuf'un abd'ye getirilirken bir daha ki sefere ikiz kuleleri yıkacağını söylemesi ise 11 eylül'e giden yolda akıllarda soru işareti bırakan çok ilginç bir detaydır.

  fbi'ın ise gerek istihbarat gerek ise operasyonel zaafları tartışma konusu olmuştur. bu beceriksizliği ele alan 'path to paradise' filmi ise izlenmeye değerdir.

  olayla ilgili ayrıntılı bilgi olarak,

  (bkz: şeyh ömer abdülrahman)
  (bkz: remzi yusuf)
  (bkz: el seyit nuseyr)
  (bkz: ahmet ajaj)
  (bkz: nidal ayyad)
  (bkz: sıddık ali)
  (bkz: muhammed salameh)
  (bkz: mahmut ebuhalime)

  not: not düşelim, 11 eylül saldırılarının 'inside job' olduğuna inanan biri olarak, 1993'te afganistan'a yahut ırak'a yapılmak istenen müdahalenin o zamanlar da planlanmış olabileceğini, ancak amerikan toplumunda yeterli infialin yaratılmaması üzerine bu ihtimalden vazgeçildiğini düşünmek çok da sürreal olmaz.
 • 1993 nba all star maçından 5 gün önce olmuş ama maça gölge düşürememiştir.
 • ingiltere'de aldığı mühendislik eğitimini ikiz kuleleri yıkmak amacıyla kullanan remzi yusuf adlı terörist tarafından gerçekleştirilen ancak başarılı olamayan eylem. remzi yusuf saldırıyı gerçekleştirdikten sonra telefonla yetkilileri arayarak, mısır kaynaklı islami cihat adlı örgüt adına (mısır'dakinin dışında lübnan ve filistin islami cihat örgütü olmak üzere aynı ismi kullanan iki ayrı örgüt daha vardır) bu eylemi gerçekleştirdiğini ve bunu ortadoğu şehirlerindeki sivil insanları katleden abd'nin bombardımanlarına karşılık olarak yaptığını iddia etmiştir. remzi yusuf saldırının ardından kaçmayı başarmışsa da birkaç yıl sonra pakistan'da yakalanmıştır.

  mahkemedeki ifadesinde, kuzey kulesinin altına yerleştirdiği bomba ile binayı güney kulesinin üzerine yıkmayı ve bu şekilde iki kuleyi birden ortadan kaldırmayı hedeflediğini, ancak elindeki imkanlar kısıtlı olduğu için başarılı olamadığını itiraf etmiştir.

hesabın var mı? giriş yap