• 1993'den sonra 1995'den once gelen yil..
 • benim icin en az ifadesi olan muhtemelen gayet bo$ gecirdigim yil.. (bkz: gendis) (bkz: fatalvision) (bkz: genjin) (bkz: baston) (bkz: a1200) (bkz: qube) (bkz: wiseman) (bkz: gensys) (bkz: mtb)
 • full throttleın cıktığı yıl.
 • (bkz: 5 nisan)
 • kurt cobain ve ayrton senna'nın oldukleri sene.
 • 1 ocak: 'ateş tuğlası' ithalinde öngörülen gümrük oranlarının indirimi hükümet tarafından durduruldu. bu karar en çok, başbakan tansu çiller'in dyp genel başkanı seçilmesinde büyük rol oynayan dyp van milletvekili yalım erez'e yaradı. (erez, türkiye'nin en büyük ateş tuğla üreticisi olan haznedar ateş tuğla şirketinin sahibidir.)
  5 ocak: 'iski'de yolsuzluk yaptıkları' gerekçesiyle yargılanan istanbul büyükşehir belediye başkanı nurettin sözen ve shp il başkanı yüksel çengel aklandılar.

  6 ocak: amerikan fmc ve türk nurol şirketlerinin ortaklaşa ürettikleri zırhlı muhabere araçlarının denemelerinde, zırhlar delindi, silah sistemleri hatalı çıktı.

  7 ocak: askerlik tekrar 15 aydan 18 aya çıkarıldı. yedeksubaylık 12 aydan 16 aya, kısa dönem askerlik ise 6 aydan 8 aya çıkarıldı.

  10 ocak: amerikan merkezi haber alma örgütü cia, nato zirvesine katılmak için belçika'ya gidecek olan başbakan çiller'e bu ülkede suikast planlandığını türkiye'ye bildirdi. çiller, bu gelişme üzerine yolculuğuna iki saat gecikme ile çıktı.

  12 ocak: başbakan yardımcısı murat karayalçın, başbakan tansu çiller'in suriye ile bir 'su' anlaşması yapılması önerisine karşı çıktı.

  13 ocak: başbakan tansu çiller ile dışişleri bakanı hikmet çetin arasında bir süredir yaşanan gerginlik krize dönüştü. çetin, brüksel'de çiller'e refakat etmediği gibi dönüştede başbakan'ın uçağı yerine thy ile döndü.

  -güneydoğu'da sürdürülen operasyonlarda, kato dağı'nda 64 pkk'lı öldürüldü.

  14 ocak: uluslararası derecelendirme şirketi moody's türkiye'nin kredi notunu, 'kamu açıklarının artması ve ödemeler dengesinin bozulması' gerekçesiyle düşürdü. (krizin fitili ateşlenmiş oldu)

  15 ocak: moody's şirketinden sonra standard & poors'da türkiye'nin kredi notunu düşürdü. döviz yükselmeye başlarken borsa düşüyor. (ok yaydan çıktı)

  16 ocak: uyuşturucu ve silah kaçakçısı behçet cantürk, adapazarı sapanca'da yol kenarında öldürülmüş olarak bulundu. pkk'ya yardım yaptığı bilinen cantürk'ün, pkk karşıtı güçlerce öldürülmüş olabileceği veya mafya içi hesaplaşma olabileceği ihtimalleri üzerinde duruluyor.

  18 ocak: başbakan çiller yaptığı bir açıklamada: "cenevre zirvesi'nde abd başkanı clinton'un 'pkk konusunu' suriye lideri hafız esad'a açması olumlu bir gelişmedir. ayrıntılarını açıklayamam ama önümüzdeki günlerde özellikle ortadoğu'da çok önemli gelişmelir olacaktır." dedi.

  19 ocak: döviz serbest piyasada artışına devam ediyor, dolar 17.100 lira, mark 9.750 lira.

  20 ocak: tüsiad başkanı halis komili, hükümeti sert bir dille eleştirdi.

  -pkk ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle bayındırlık bakanı onur kumbaracıbaşı tarafından görevden alınan bir müdür shp'yi karıştırdı. bazı shp'li milletvekilleri kumbaracıbaşı'nın istifa etmesini istediler. genelkurmay başkanlığı'ndan yapılan başka bir açıklamada ise 940 pkk'lının devlet kadrolarına sızdığı belirtildi.

  21 ocak: dyp'nin memurlara grev hakkını kabul etmemesi üzerine, shp'lilerde ptt'nin t'si olarak bilinen telekom'un özelleştirilmesine dair tasarıyı imzalamadılar.

  22 ocak: başbakan çiller'in 'köstebek' olarak suçladığı dyp genel başkan yardımcısı rıfat serdaroğlu görevinden istifa etti.

  23 ocak: pkk, mardin'e bağlı iki köyde çoğu çocuk ve kadın olan 20 kişiyi katletti. saldırıda kimyasal silah kullanıldığı ileri sürüldü.

  24 ocak: shp'nin istanbul büyükşehir belediye başkan adayı olarak zülfi livaneli açıklandı.

  -türkiye'nin ilk uydusu olan türksat 1a, fransız guyanası'ndan fırlatıldıktan 12 dakika sonra roketinde meydana gelen bir arıza neticesi havada imha edildi.

  25 ocak: bm genel sekreteri, başbakan tansu çiller'i bosna gezisi konusunda uyararak, giderse büyük olayların meydana gelebileceğini belirtti.

  -diyarbakır valiliği'ne bombalı saldırı düzenlendi. 1 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

  26 ocak: türk lirası %13.6 oranında devalüe edildi. 24 ocak 1980'den beri ilk kez türk lirası devalüe edilmiş oldu.

  -abdullah öcalan'ın suriye'de yıllardır 'ahmet casım musa' adıyla yaşadığı ortaya çıktı.

  28 ocak: türksat uydularının pahalı ve teknik olarak yetersiz olduğuna dair raporun hasır altı edildiği ortaya çıktı.

  29 ocak: 50 türk savaş uçağı, pkk'nın irak'ta bulunan zeli kampına harekat başlattı.

  -ekonomiden sorumlu devlet bakanı ali şevki erek, bütçe açığının, terörle mücadelede yapılan askeri harcamalardan kaynaklandığını söyledi.

  30 ocak: zeli'yi vuran pilotların raporlarına göre harekatta %100 başarı sağlandı. zeli kampı yerle bir edildi.

  -zam yağmuru olanca hızıyla devam ediyor.

  31 ocak: başbakan çiller, ekonomide risk almak istemiyenlerin hazine bonosu veya tahvil almalarını önerdi. (ancak kısa süre sonra büyük bir devalüasyon yapılacak ve devlete güvenenler hüsrana uğrayacaklar.)

  1 şubat: merkez bankası başkanı bülent gültekin, başbakan çiller ile çalışma olanağı kalmadığını söyleyerek istifa etti.

  -türk hava kuvvetleri, suriye'nin halep şehrinden ermenistan'ın erivan şehrine gizlice 'pkk militanları ve silah' taşıyan rus ve ukrayna uçaklarını tespit etti.

  2 şubat: dünya bankası'nın, 1 yıl önceden hükümeti uyardığı ve para krizinin geleceğini bildirdiği ortaya çıktı.

  3 şubat: cumhurbaşkanı süleyman demirel, devlet denetleme kurulu'nu harekete geçirerek, devalüasyon yapılmadan bir gün önce merkez bankası'ndan 250 milyon dolar alan bankaların araştırılmasını istedi.

  -islam dünyasının iki kadın lideri olan, başbakan tansu çiller ile pakistan başbakanı benazir butto, bosna'da birlikte yaptıkları açıklamada 'bosna'nada ki soykırımın' durdurulmasını istediler.

  4 şubat: devlet denetleme kurulu'nun kamuoyuna açıkladığı, devalüasyondan önce merkez bankası'ndan dolar alan bankaların listesi siyaseti sarstı. bu bankalar arasında anap lideri mesut yılmaz'ın kardeşine ait tekstilbank ile başbakan çiller'e yakınlığı ile tanınan hüsnü özyeğin'e ait finansbank'da bulunuyor.

  9 şubat: suudi arabistan ve libya'dan maddi yardım aldığı iddia edilen refah partisi için yargıtay başsavcılığı inceleme başlattı.

  11 şubat: başbakan çiller: "kriz bitti, bir daha tekrarlanmaz." dedi. (büyük krize 2 ay kaldı!!!)

  12 şubat: pkk tarafından tuzla tren istasyonuna konan zaman ayarlı bombanın patlaması sonucu 5 yedek subay öğrenci şehit oldu. bu olayla birlikte son bir haftada sadece istanbul'da meydana gelen patlamaların sayısı 7'yi buldu.

  14 şubat: merkez bankası başkanlığı'na getirilen yaman törüner, kararnamesi resmi gazetede yayınlanmadan görevine başladı.

  16 şubat: dep genel başkanı hatip dicle; "seçimlere girmek istiyoruz. artık silahlar sussun, kardeş kanı akmasın" dedi.

  17 şubat: merkez bankası tarafından alınan önlemler dövizdeki yükselişi durdurdu. (piyasa yeni yönetime kısa süreli bir avans verdi ancak bu avans olumlu şekilde kullanılamadı.)

  19 şubat: dep'in ankara'da ki genel merkez binası kimliği belirlenemiyen kişilerce bombalandı. 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

  21 şubat: dep genel başkanı hatip dicle: "bombalamayı planlayan içişleri bakanı nahit menteşe'dir. bir bakan bu kadar alçalamaz." dedi. içişleri bakanı nahit menteşe ise yaptığı açıklamada: "hatip dicle vatan hainidir. dep eşittir pkk." dedi.

  22 şubat: 2 gün önce gazetelerde yer alan bir haberde, rp genel başkanı necmettin erbakan'ın, 31 aralık 1993'de kuveyt gazetesi al anbaa'ya verdiği bir demeçte atatürk ve türkiye'de ki rejim aleyhine beyanlarda bulunduğu iddia edilmiş, erbakan ise bu olayı yalanlamıştı. al anbaa gazetesinden bugün yapılan bir açıklamada, erbakan yalanlanarak, demecin doğru olduğu açıklandı.

  -dep lideri hatip dicle yaptığı bir açıklamada "tuzla'daki bombalama eylemi savaş ortamının bir gereğidir. öldürülen yedek subay öğrencileri ise askeri hedeftir." demesi üzerine genelkurmay başkanı orgeneral doğan güreş: "eşkiyayı bekaa'da aramaya gerek yok. maalesef bunların bir kısmı yüce meclis'in çatısı altındadır." dedi.

  23 şubat: başbakan çiller, refah partisi'nin bosna-hersek için toplanan yardım paralarını göndermediği ve parti için kullandığını iddia etti ve yakın bir zamanda bununla ilgili açıklamalar yapacağını iddia etti.

  24 şubat: bosna hersek'in ankara büyükelçisi hajrudin somun, rp'nin kendilerine hiç para göndermediğini söyledi. devlet bakanı necmettin cevheri ise rp'nin topladığı 26 milyar liradan sadece 6 milyar lirasını teslim ettiklerini, kalan 20 milyar lirayı ise göndermediklerini tespit ettiklerini söyledi.

  -rp genel başkan yardımcısı şevket kazan, parayı partinin değil partililerin topladığını, paranın bosna hersek devlet başkanı aliya izzetbegoviç'in bir temsilcisine verildiğini ve kaç para olduğunu bilmediklerini söyledi.

  25 şubat: cumhurbaşkanı demirel yaptığı bir açıklamada, ordunun dep'ten rahatsızlığını kendisine ilettiğini söyledi.

  -bosna hersek'in yardımlardan sorumlu devlet bakanı hasan muratoviç, yaptığı bir açıklamada: "refah partisi'ni ve necmettin erbakan'ı tanıyorum. rp'den beş kuruş gelmedi." dedi.

  -pkk, kerkük-yumurtalık petrol boru hattına düzenlediği bir sabotajla, hattın şırnak-idil yakınlarındaki bölümünü havaya uçurdu.

  -rp'li milletvekili hasan mezarcı meclis'te yaptığı basın toplantısında atatürk için: "selanikli biri benim atam olamaz. ben veled-i zina değilim." dedi. atatürk'ü karalamaya yönelik bazı belgeleri basın mensuplarına verdi.

  26 şubat: atatürk'e dil uzatan rp'li hasan mezarcı'ya tüm türkiye'de sert tepki gösterildi. basın mensuplarına dağıttığı osmanlıca belgelerin sahte olduğu, imla hatalarıyla ve yanlışlarla dolu olduğu açıklandı.

  -rp'nin bosna'ya yardım diye düsseldorf ve freiburg kentlerindeki yapı kredi ve volks bank şubelerine gönderdiği paralar hakkında alman savcıları soruşturma başlattı.

  -dep, 27 mart'ta yapılacak yerel seçimlerden çekildiğini açıkladı.

  27 şubat: rp milletvekili hasan mezarcı'nın akyazı müftülüğü yaptığı sırada 13 yaşındaki bir kıza tecavüz ettiği iddia edildi. necmettin erbakan yaptığı bir açıklamada, mezarcı'nın rp'yi bağlamayacağını söyledi. rp, hasan mezarcı'yı partiden ihraç ettiğini açıkladı.

  2 mart: tbmm, 6 dep milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırdı. cumhuriyet tarihinde ilk olarak, hatip dicle ve orhan doğan meclis çıkışında polis tarafından gözaltına alındı. leyla zana, ahmet türk, mahmut alınak ve sırrı sakık ise gözaltına alınmamak için tbmm'den çıkmayacaklarını açıkladılar. dep'li milletvekilleri tck'nın 125. maddesi uyarınca idamla yargılanacaklar.

  3 mart: dep milletvekili selim sadak ve eski rp milletvekili hasan mezarcı'nın da dokunulmazlımları kaldırıldı.

  -dep milletvekillerinin dgm cumhuriyet başsavcısı nusret demiral tarafından emniyet genel müdürü mehmet ağar'a gönderilen bir yazı üzerine gözaltına alındığı açıklandı. milletvekillerinin meclis kapısında gözaltına alınması ise sert bir şekilde eleştiriliyor. gözaltına alınmamak için meclis'ten dışarı çıkmayan dep'li milletvekillerinin eylemi ise devam ediyor.

  4 mart: sabah gazetesi yazarı hıncal uluç, istanbul levent'te bir benzin istasyonunda bir silahlı saldırı sonucu ayağından yaralandı. saldırganlar yakalanamadı. otomobilin sahibi uğur çakıcı gözaltına alındı.

  -meclis'te 2 gecedir dışarı çıkmayarak pasif eyleme geçen 5 milletvekili dgm başsavcılığı'na teslim oldular.

  5 mart: birleşmiş milletler, bosna hersek'te oluşturulacak uluslararası askeri güce katılmak için türkiye'nin yapmış olduğu başvuruyu kabul etti. türkiye, bosna'ya 2000 asker gönderecek.

  -yeraltı dünyasının tanınmış isimlerinden alaattin çakıcı, gazeteci hıncal uluç'u kendisinin vurdurttuğunu söyledi.

  6 mart: güven sazak, fenerbahçe'nin 33. başkanı seçildi.

  7 mart: fransa cumhurbaşkanı mitterand, dep milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılarak gözaltına alınmaları nedeniyle avrupa konseyi parlamenterler meclisi başkanı martinez'e bir mektup göndererek, konseyin devreye girmesini istedi.

  8 mart: dep eski genel başkanı ve özgür gündem gazetesi sahibi yaşar kaya'nın yurt dışına kaçtığı anlaşıldı.

  10 mart: avrupa parlamentosu, türkiye'ye kürtlere özerklik hakkı verilmesi için çağrı yapılmasına ilişkin bir karar aldı.

  12 mart: tuzla tren istasyonunda meydana gelen bombalı saldırı olayının faili oldukları öne sürülen 37 kişi yakalandı.

  13 mart: istanbul boğazı'nda 2 kıbrıs rum bandıralı petrol tankeri çarpıştı. bu büyük kazada boğaz alevler içinde kalırken, 26 kişi kurtarıldı, 11 gemicinin cesedi bulundu, 21 denizci kayıp.

  -adana'da büyük postanenin önüne bırakılan bombanın patlamasıyla 16 kişi yaralandı.

  14 mart: dışişleri bakanı hikmet çetin, boğazdaki kazadan sonra kazak ve azeri petrolünün boğazlardan taşınmasının imkansız hale geldiğini söyledi.

  -başbakan çiller, gelecek yıl nevruz'un milli bayram ilan edileceğini söyledi.

  15 mart: istanbul fatih'te bir birahaneye, aşırı dinciler tarafından bomba atıldı, 1 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

  16 mart: osmanlı hanedanı'nın 85 yaşındaki lideri mehmet orhan osmanoğlu geçirdiği kalp krizi sonucu fransa'nın nice kentinde öldü.

  -dgm başsavcısı nusret demiral, dep'li 6 milletvekilinin 'vatan hainliği' suçlamasıyla yargılanacağını söyledi.

  17 mart: meclis hesapları inceleme komisyonu başkanı ahmet neidim tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, türkiye'de 2.000'in üzerinde tefeci var ve yıllık hacimleri 100 trilyon liranın üzerinde. raporda ayrıca son 10 yılda tefeciler tarafından 60 kişinin öldürüldüğü belirtildi.

  -dolar %6.1 oranında değer kazandı. (bombanın fitili ateşlendi.)

  18 mart: dolar %10.9, mark %15 değer kazandı. faizleri %265'e çıkaran merkez bankası dövizdeki yükselişi önleyemedi.

  20 mart: piyasalardaki şok devam ediyor.

  21 mart: anayasa mahkemesi, dep milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına dair itirazları karara bağladı. mahkeme, selim sadak'ın itirazını kabul ederek dokunulmazlığını iade ederken, diğer 5 milletvekilleri için alınan kararı onayladı.

  -koç grubu, arçelik ve 9 şirketinde 'ekonomik durgunluk ve düşük talep' nedeniyle üretimi durdurduklarını açıkladı. bu karar piyasalarda büyük tedirginliğe yol açtı.

  23 mart: amerika'da yerleşik uluslararası derecelendirme kuruluşu standard & poor's şirketi, seçimlere 3 gün kala türkiye'nin kredi notunu düşürdü. (bomba patlatıldı.)

  -fransa cumhurbaşkanı'nın eşi daniella mitterand, cezaevinde bulunan dep milletvekili leyla zana'ya bir muktup yazarak, serbest bırakılmaları için tüm enerjisini harcayacağını belirtti.

  25 mart: dünya bankası, sürpriz bir karar alarak nisan ayında türkiye'ye vereceği 100 milyon dolarlık krediyi askıya aldığını açıkladı.

  26 mart: cumhurbaşkanı demirel seçimlere 24 saat kala yaptığı açıklamada, 'dyp-shp koalisyonunun oylarının %40'ın altına düşmesi durumunda zor durumda kalacaklarını' belirtti.

  27 mart: seçimler yapıldı. dyp ve rp seçimlerden güçlenerek çıkarken, anap ve shp oy kaybına uğradı. seçim tahmininde bulunan kamuoyu araştırma şirketlerinin bütün tahminleri boş çıktı.

  28 mart: istanbul (recep tayyip erdoğan) ve ankara (melih gökçek) büyükşehir belediye başkanlıkları dahil olmak üzere 5 büyükşehir ve 26 il belediye başkanlığı kazanan refah partisi, seçimin galibi oldu.

  -behçet cantürk'ün yakını olan diyarbakır liceli müteahhit fevzi arslan ve kardeşi şahin arslan, sakarya'nın hendek ilçesi yakınlarında ölü olarak bulundu.

  31 mart: çeşitli yerlerdeki çöplüklerde çok sayıda yanmış oy pusulaları bulunması seçimlere hile karıştırıldığı şüphesinin doğmasına yol açtı.

  1 nisan: orman bakanı hasan ekinci, 'halkımız boşuna endişelenmesin, devletin valileri rp'li başkanları adım adım izleyecekler.' dedi.

  2 nisan: istanbul kapalıçarşı'da bir boya sandığında patlatılan bomba, 2 turistin ölümüne, 9'u yabancı 18 kişinin yaralanmasına neden oldu.

  3 nisan: hükümet toplantısında ekonomik paket görüşüldü. başbakan çiller, şok kararları sert bulan shp'yi ikna için 'kararlı olmalıyız, tarih bizi yazacak' dedi.

  4 nisan: başbakan çiller, açıklayacağı acı reçete ile ilgili olarak 'bizi 3 ay izleyin, sonuçlar iyi gitmiyorsa hesap sorun.' dedi.

  -dolar bugün %18 oranında arttı.

  5 nisan: tarihi '5 nisan' kararları açıklandı. türkiye, tarihinin en büyük kemer sıkma politikasına hazırlanıyor. 5 nisan kararları:
  önlemler: -hububat, şekerpancarı ve tütün dışındaki tarımsal ürünlere sübvansiyon kaldırılacak.
  -emeklilik yaşı artırılacak.
  -memura yılın 2. yarısı için bütçe ödenekleri ölçüsünde zam yapılacak. aylık vergi iadesi ödemeliri kaldırılacak.
  -kit'lerin bir kısmı kapatılacak, bir kısmı ise özelleştirilecek.
  ek vergiler: -lüks taşıt sahiplerinden, birden fazla konut sahiplerinden, şirketlerden, gelir ve kurumlar vergisi ödeyen vergi mükelleflerinden, bir defaya mahsus vergi alınacak.
  zamlar: -çay, şeker, akaryakıt, sigara ve içkiye zam yapılacak.
  döviz: -dolar %38.8 oranında devalüe edildi.

  6 nisan: hükümet 5 nisan kararlarının ilk gününde beklemediği bir şokla karşılaştı. istikrar paketine güvenen merkez bankası tl faizlerini düşürünce bazı bankalar dolara hücum edince doların fiyatı %24 arttı.

  7 nisan: almanya, nato antlaşmaları çerçevesinde verdiği silahların güneydoğu'da sivil halka karşı kullanıldığı gerekçesiyle türkiye'ye ikinci kez silah ambargosu koydu.

  8 nisan: başbakan tansu çiller'in 'beynimin yarısı' diye nitelendirdiği hazine ve dış ticaret müsteşar vekili osman ünsal, dolar şoku yüzünden bu görevinden alınarak başbakanlık müsteşarlığı'na atandı. merkez bankası'nın faizleri yükseltmesi üzerine dolar tl karşısında %15 oranında değer kaybetti.

  9 nisan: sanayinin iki devi vehbi koç ve sakıp sabancı, cumhurbaşkanı demirel'den anayasa'nın 119. maddesini işleterek 'olağanüstü hal ilan ederek ekonomiye el koymasını' istediler.

  10 nisan: türkiye odalar ve borsalar birliği (tobb) başkanı yalım erez, koç ve sabancı'nın olağanüstü hal ilanı istemesine sert tepki gösterdi.

  11 nisan: 18.000 tasarruf sahibinin 1 trilyon lira düzeyinde mevduatının bulunduğu tyt bank, marmarabank ve impexbank tasfiye edildi. dışbank ise iş bankası'na iade edildi.

  12 nisan: devlet bankalarının tyt bank'ta 3 trilyon lira batırdıkları ortaya çıktı.

  13 nisan: 10 nisan'da taksim meydanı'nda yapılan 'sırp katliamını kınama mitingi'nin laiklik karşıtı gösteriye dönüşmesi üzerine, rp lideri erbakan partisinin grup toplantısında bu gösteriyi 'halk ayaklanması' olarak değerlendirdi. erbakan: "rp, bir gün mutlaka iktidara gelecek ama bu geçiş dönemi tatlı mı olacak, kanlı mı olacak, buna halk karar verecek." dedi.

  14 nisan: cumhurbaşkanı demirel, erbakan'a cevaben: "zor kullanarak, kan, gözyaşı pahasına netice alınabileceğini aklından geçirme. demokrasiyi tehdide kalkma." dedi.

  -imf ile 1.2 milyar dolarlık yeni bir stand-by anlaşması yapıldı.

  15 nisan: abd'de bulunan başbakan çiller, abd başkanı clinton'a "bize ekonomik destek vermezseniz, türkiye'ye aşırılar gelir ve bu da dünyayı, müslüman-hıristiyan savaşına götürür." diye uyarıda bulundu.

  20 nisan: diyanet işleri başkanı mehmet nuri yılmaz: "islamda seçimle gelinir, seçimle gidilir." dedi.

  24 nisan: bankalarda bulunan mevduata sınırsız devlet teminatı getirildi.

  27 nisan: repo paralarını ödeyemeyen turkinvest'in sahibi ve borsa kralı olarak tanınan nasrullah ayan'a 48 saat süre tanındı. sermaye piyasası kurulu (spk), ayan'ın tanınan süre içerisinde sorunu çözmezse şirketin iflasını ve tasfiyesini isteyecek.

  -batan marmarabank'ın sahibi atilla uras hakkında, manipulasyon ile borsada 20 milyar lira haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla soruşturma açıldı.

  28 nisan: spk, 1.3 trilyon liralık karşılıksız repo parası nedeniyle nasrullah ayan'ın sahibi olduğu türkinvest şirketine el koydu.

  1 mayıs: '1 mayıs' gösterilerinde olaylar çıktı. ankara'daki gösteride, shp milletvekili salman kaya polis tarafından dövüldü.

  2 mayıs: marmarabank, tyt bank ve impexbank'ta devletin 1 trilyondan fazla parasını batıran türkiye kalkınma bankası genel müdürü özal baysal görevden alındı.

  4 mayıs: başbakan çiller'in 29 nisan tarihinde iki bakanı ile yaptığı gizli telefon görüşmesi basına sızdırıldı. kimin kaydedip sızdırdığı tespit edilemiyen bantta, genelkurmay başkanı org. doğan güreş'in görev süresinin uzatılması için görüşme yapıldığı ortaya çıktı.

  5 mayıs: yastık altındaki paraların ekonomiye katılması ve bankalardan para çekilmesini önlemek için, bütün tl ve döviz tasarruf mevduatlarına devlet güvencesi getirildi.

  10 mayıs: genelkurmay başkanı org. doğan güreş, ağustos'ta görevi bırakacağını açıkladı.

  11 mayıs: rp'nin bosna için topladığı paraları organize eden süleyman mercümek'in, batan marmarabank ve tyt bank'ta 1.8 milyon dolar ile 100 bin markı bulunduğu ortaya çıktı.

  13 mayıs: eski iski genel müdürü ergun göknel, 'klor yolsuzluğu' davasından 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  14 mayıs: mit müsteşarı sönmez köksal ile türk sinemasının unutulmaz yıldızlarından filiz akın evlendi.

  15 mayıs: 1993-94 futbol sezonunu galatasaray şampiyon olarak tamamladı.

  25 mayıs: başbakan çiller'in ekonomik kararlarına muhalefetini sürdüren cumhurbaşkanı demirel, devlete 100 trilyon liralık kaynak sağlaması beklenen 'lojman satışı yasasını' veto etti.

  28 mayıs: imf başkanı camdessus, 'ekonomik pakete tam destek verdiklerini' açıkladı.

  29 mayıs: 3 aylık %50 net getirili 'süper bonolar' piyasada kapış kapış gitti.

  31 mayıs: ekonomik kriz nedeniyle çaresizliğe düşen otomotiv işçileri, işverenlere '2 ay ücretsiz, 2 ayda yarım ücretle' çalışmayı önerdiler.

  1 haziran: türkiye'nin en büyük otomobil üreticisi tofaş, 2.404 işçisini işden çıkardı.

  5 haziran: eski dep milletvekili leyla zana'ya olan yakınlığıyla tanınan güneydoğu'lu işadamları savaş buldan, adnan yıldırım ve hacı koray, bolu yığılca'ya bağlı karakuş köyü yolu kenarında öldürülmüş olarak bulundular. yapılan kriminal inceleme sonucunda, eylemde kullanılan silahın, behcet cantürk ve üç yakınının öldürülmesi olayında kullanılan silahla aynı olduğu anlaşıldı.

  7 haziran: bir süre önce yakalanan ibda-c militanlarının sorgularında çaldıklarını itiraf ettikleri hz. muhammed'in torunları tarafından yazılan paha biçilmez kuran-ı kerim'i satın alan ayşegül tecimer gözaltına alındı. tecimer, sorgusunda kuran-ı kerim'i londra'da sattığını itiraf etti. kuran-ı kerim bir hafta sonra tecimer'in yalısının bahçesinde bulundu.

  9 haziran: tecimer, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  10 haziran: cumhurbaşkanı süleyman demirel'in yeğeni yahya demirel'e, şekerbank'ı 20 milyon dolar dolandırmaktan verilen 15 aylık ceza kesinleşti.

  16 haziran: anayasa mahkemesi dep'i kapattı. kararın açıklanmasından birkaç saat önce brüksel'e kaçan milletvekilleri remzi kartal, mahmut kılınç, naif güneş, zübeyir aydar, nizamettin toğuç ve ali yiğit, mücadelelerini yurt dışında sürdüreceklerini açıkladılar.

  24 haziran: rp genel başkanı necmettin erbakan'ın kızı zeynep, ankara sheraton oteli'nde muhteşem bir düğünle evlendi!!!

  3 ağustos: dep'li tutuklu milletvekilleri sırrı sakık, hatip dicle, orhan doğan, leyla zana ve ahmet türk ile tutuklu bağımsız milletvekili mahmut alınak, geniş güvenlik önlemleri altında dgm'ye getirilerek duruşmaya çıkarıldılar.

  7 ağustos: ankara dgm başsavcılığı, yazar aziz nesin hakkında 'sivas olaylarının tahrikçisi' olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

  10 ağustos: türkiye'nin ilk uydusu türksat 1b, uzayda yörüngesine oturdu.

  30 ağustos: dyp lideri çiller, abd'deki mallarını satışa çıkardı. 3 gayrimenkul için 4.5 milyon dolar istiyor.

  31 ağustos: rize'nin rp'li belediye başkanı şevki yılmaz, atatürk'e suikast düzenlemekten dolayı idam edilen ziya hurşit'in adını bir caddeye verdi. savcılığın talebi üzerine gönderdiği listede ise caddenin ismini ziya paşa olarak değiştirdi.

  6 eylül: prof. dr. toktamış ateş'e istanbul beşiktaş'ta bir sergide kitaplarını imzalarken, saatli bomba ile suikast düzenlenmek istendi.

  8 eylül: 6 yıldır devlet istatistik enstitüsü'nün genel müdürlüğünü yapan prof. dr. orhan güvenen, kahire'de bir konferansta iken görevinden alındı. prof. güvenen, enflasyon rakamları ile oynaması için şiddetli baskılara maruz kalmış ancak bu baskılara boyun eğmemiş biri olarak kamuoyunda tanınıyordu.

  9 eylül: yasadışı dev-sol (dhkp/c) örgütünün lideri dursun karataş, firarından 5 yıl sonra fransa'da yakalandı.

  12 eylül: abd'nin başkenti washington'da cessna tipi bir uçak, beyaz saray'a intihar saldırısında bulundu. başkan'ın yatak odasının hemen dibine çakılan uçağın pilotu öldü. abd'liler olayla ilgili başka açıklamalar yapmadılar. (11.09.2001 gününün provasımı acaba?)

  19 eylül: merhum cumhurbaşkanı turgut özal tarafından 1989'da amerika'dan türkiye'ye getirilerek emlak bankası genel müdürü yapılan engin civan, alaattin çakıcı'nın adamı olan davut yıldız tarafından silahlı saldırıya uğradı. olayın arkasında, yine özal'ın yakın adamlarından biri olan batık müteahhit selim edes çıktı. davut yıldız, olayı çakıcı'nın talimatıyla yaptığını itiraf etti.

  24 eylül: engin civan'ı vurdurtan alaatin çakıcı, bir basın kuruluşuna telefon ile yaptığı açıklamada; "konuşursam, türkiye yıkılır." dedi.

  29 eylül: anap uşak eski milletvekili ve adalet bakanı mehmet topaç, bürosunda 2 dhkp/c militanı tarafından vurularak şehit edildi.

  4 ekim: azerbaycan başbakanı hüseyinov'a bağlı birlikler gence'de ayaklandı. cumhurbaşkanı haydar aliyev, halkı isyanı bastırmaya çağırdı. isyan kısa sürede bastırıldı, hüseyinov azerbaycan'dan kaçtı. (olayda türkiye'nin parmağı olduğu iddia edildi.)

  5 ekim: engin civan verdiği ifadesinde, emlakbank eski genel müdürü bülent şemiler'i suçlayarak, çeşitli yolsuzluk olaylarını ihbar etti.

  13 ekim: batık işadamı halil bezmen'e ait trilyonlar değerindeki antika eserler, amerika'ya kaçırılmak üzereyken mali polis tarafından yakalandı.

  18 ekim: 5 türk cumhuriyetinin devlet başkanlarının katıldığı türk zirvesi, istanbul'da yapıldı.

  6 kasım: shp ve chp'nin birleşmesi için anlaşmaya varıldı.

  8 kasım: bir süre önce akdeniz'de polis tarafından yakalanmak istenirken mürettebat tarafından batırılan kısmetim-1 ve lucky-s gemilerindeki 17.100 kg uyuşturucunun sahibi nejat daş, istanbul'da yapılan duruşmasından sonra kaçtı!!!

  10 kasım: anıtkabir'deki atatürk'ün ölüm yıldönümünü anma töreninde, cumhurbaşkanı demirel, başbakan çiller, genelkurmay başkanı i. hakkı karadayı, bakanlar ve milletvekilleri saygı duruşuna hazırlanırken, protokolün önüne fırlayan mahmut kaçar, elindeki kuran-ı kerim'i havaya kaldırarak, "sizi kuran'a davet ediyorum." diye bağırarak tekbir getirdi. kaçar, güvenlik görevlilerince gözaltına alındı.

  19 kasım: istanbul'da yapılan dünya halter şampiyonası'nda sporcumuz halil mutlu, 7 dünya rekoru kırarak 3 altın madalya kazandı, naim süleymanoğlu'da 5 dünya rekoru kırarak 3 altın madalya kazandı.

  5 aralık: amerika'da en büyük tıp ödülü olarak kabul edilen 'philip levine' ödülünü, kanser tedavisiyle ilgili çalışmalarından dolayı kıbrıslı türk doktor prof. ten feizi kazandı. prof. feizi, ingiltere'de tıp araştırma merkezi başkanlığı'nı yapıyor.

  8 aralık: kapatılan dep'in eski milletvekilleri leyla zana, ahmet türk, selim sadak, orhan doğan ve hatip dicle pkk üyesi oldukları ve yardım-yataklık yaptıkları gerekçesiyle 15'er yıl hapis cezasına çarptırıldılar. mahmut alınak ve sırrı sakık, yattıkları süre gözönüne alınarak tahliye edildiler.

  19 aralık: brüksel'de toplanan türkiye-ab ortaklık konseyi, türkiye'nin gümrük birliği'ne girişini onaylamadı ve 6 mart 1995 tarihindeki toplantıya bıraktı. toplantıda dışişleri bakanı murat karayalçın, dep milletvekilleri konusunda eleştiri bombardımanına tutuldu ve terörle mücadelede insan haklarına riayet gösterilmesi istendi.

  22 aralık: yeni demokrasi hareketi (ydh), cem boyner'in genel başkanlığı altında faaliyetine başladı.

  26 aralık: 37 kişinin yanarak can verdiği sivas olayları davası sonuçlandı. 36 kişi beraat ederken, 66 sanık ise 2 ila 15'er yıl arasında çeşitli cezalara çarptırıldılar. (karar yargıtay tarafından bozuldu ve dava tekrar görüşülmeye başlandı.)

  29 aralık: 11 yıldır kaza yapmayan thy'nın mersin isimli uçağı van'a inişe geçerken tepeye çakıldı. 76 yolcu ve mürettebattan 54'ü öldü.

  (http://www.geocities.com/almanakturkiye/1994.htm adresinden alınmıştır.)
 • hayatın daha kolay, şarkıların daha güzel, günlerin daha dolu, herşeyin daha hatırlanası olduğu bir yıldı sanki.
 • pink floyd' un the division bell adlı albümü yayınladıkları ve pulse turnesine çıktığı yıl.
 • formula 1' de ayrton senna adlı bir efsanenin öldüğü, michael schumacher adında yeni bir efsanenin ilk şampiyonluğunu tattığı yıl.
 • morrissey - vauxhall and i
  portishead - dummy
  pavement - crooked rain, crooked rain
  jeff buckley - grace
  hole - live through this
  soundgarden - superunknown
  liz phair - whip smart
  tiamat - wildhoney
  elliott smith - roman candle
  biohazard - state of the world address
  nine inch nails - the downward spiral
  beastie boys - ill communication
  the stone roses - second coming
  nirvana - mtv unplugged
  suicidal tendencies - suicidal for life
  gorefest - erase
  carcass - heartwork
  alice in chains - jar of flies
  ve daha usendigimden, layik gormedigimden (?) ya da unutup ayip ettigimden buraya yazmadigim bircok hatiri sayilir diger albumle beraber, akil almaz guzellikte, muzik tarihini tepe taklak edip tersduz eden bu muhtesem albumlerin ciktigi, muzikal anlamda inanilmaz bereketli bir sene olmustur 1994. ufak yaslarda bana bir cesit muzikal devrim yasatmis, hala da afiyetle dinlemeye doyamadigim nice albumlerin dogum tarihi olmustur. akli olanin muzik dinledigi senedir 1994. tezahurat yapmaktan bikmayacagim usanmayacagim senedir.
hesabın var mı? giriş yap