• hitnet'te en aktif donemimi gecirdigim, bbs'lerle bolca ha$ir ne$ir oldugum, osmangazi universitesi'nin ogu.edu.tr domain kaydini acmalari icin metu'ya ba$vurdugum yil (bkz: kur$at cagiltay).. tip fakultesi'nin eskiden morg olan yemekhanesinde helva ekmek yedikten sonra helva'dan nefret ettigim donem..

  (bkz: optiread) (bkz: hitnet) (bkz: altin disket) (bkz: yogurt) (bkz: silicon valley) (bkz: oss) (bkz: oys) (bkz: bluewave) (bkz: 386dx40) (bkz: ogu) (bkz: linux) (bkz: baston) (bkz: genjin)
 • (bkz: 1996)
 • (bkz: escom) (bkz: lise) (bkz: stranger in us all) (bkz: fourth dimenesion) (bkz: hitnet) (bkz: bbs) (bkz: bayrakli) (bkz: megadeth) (bkz: iron maiden)
 • (bkz: windows 95) (bkz: 24 agustos 1995)
 • 3 ocak: abd merkezi haber alma örgütü'nün (cia) son raporunda türkiye ekonomisi ile ilgili kara bir tablo çizilirken, istanbul bir uyuşturu merkezi olarak tanımlandı.
  7 ocak: 7. cumhurbaşkanı kenan evren, 8. cumhurbaşkanı özal'ın 'federasyon fikrini' hiç affetmeyeceğini söyledi.

  9 ocak: cumhuriyet tarihinin ilk sivil anayasası için rp'nin muhalefetine rağmen anap, dyp ve shp 20 maddelik değişiklik için çalışmaya başladılar.

  10 ocak: bir süre önce televizyonda sunduğu yarışma programında, alevileri kastederek kullandığı 'kızılbaş' kelimesi nedeniyle büyük tepki çeken ve sunduğu yarışma programı yayından kaldırılan sunucu güner ümit, hayatının en büyük gafını yaptığını söyleyerek, 'tüm özürlerime rağmen hala yanlış anlıyorlar. beni salman rüşdi mi ilan etmek istiyorlar, anlayamıyorum.' dedi.

  11 ocak: alman der spiegel dergisi'nde yayınlanan yazısında 'türkiye cumhuriyeti baskı ve vahşet sistemi yarattı.' diyen ünlü yazar yaşar kemal hakkında ağır eleştiriler yapılıyor.

  12 ocak: cumhurbaşkanı süleyman demirel, hükümeti kurma görevini verdiği tansu çiller'i başka partilerden transfer yoluyla gelen milletvekillerini bakan yaparsa kabineyi onaylamayacağı konusunda uyardı.

  13 ocak: anap genel başkanı mesut yılmaz, tansu çiller'in bazı milletvekillerine transfer karşılığı bakanlık önerdiğini iddia etti.

  16 ocak: mesut yılmaz, "darbe tehlikesini inanmıyorum ama 12 mart gibi sevimsiz bazı yönlendirmeler gelebilir" dedi.

  20 ocak: engin civan skandalının bir numaralı ismi olan ve açıklamalarıyla türkiye'nin gündemini değiştiren yeraltı dünyasının tanınmış isimlerinden dündar kılıç'ın kızı olan uğur kılıç, eski kocası alaattin çakıcı'nın adamı olduğunu söyleyen bir kişi tarafından uludağ'da öldürüldü.

  21 ocak: tbmm başkanı hüsamettin cindoruk, ekonomideki sıkıntıların hükümeti aşarak sisteme doğru yöneldiğini belirterek haziran'a kadar seçim yapılmaması halinde parlamento'nun işlevini sokaklar ve meydanların üstlenebileceğini söyledi.

  25 ocak: kısa sürü sonra yapılacak solda birlik kurultayı sonrasında, koalisyon'un bozulması olasılığına karşı, başbakan tansu çiller mhp genel başkanı alparslan türkeş'ten destek istedi.

  29 ocak: murat karayalçın ve deniz baykal sonunda hikmet çetin üzerinde uzlaşarak birleşmeyi kabul ettiler.

  30 ocak: abd, sürpriz bir kararla hazar denizi petrol boru hatının (bakü-ceyhan petrol boru hattı projesi) türkiye'den geçmesi projesine destek verdi.

  2 şubat: cumhurbaşkanı demirel 'hükümeti kurma görevini kime vereceği hakkı cumhurbaşkanınındır' diyerek, görevi çiller'e vermeyebileceğini ima etti.

  3 şubat: bir süre önce sahte pasaport ile kaçak yollardan fransa'ya girmekten dolayı yakalanan yasadışı dev-sol (dhkp/c) örgütünün lideri dursun karataş, zorunlu ikamet ile serbest bırakılmasından sonra kayboldu. dursun karataş, interpol tarafındanda kırmızı bülten ile aranmaktaydı!!!

  5 şubat: eski kocası alaattin çakıcı'nın talimatıyla öldürülen uğur çakıcı'yı uludağ'a götüren iki pilot esrarengiz bir helikopter kazasında öldü.

  6 şubat: avrupa birliği'ne girmenin ilk adımı olan gümrük birliği antlaşması imzalandı. yunanistan, kıbrıs'ın tam üyelik görüşmelerinin başlaması kaydıyla vetosunu kaldırdı.

  12 şubat: istanbul'da hava kirliliğinin tehlike sınırlarını aştığı açıklandı. valilik kaloriferlerin ve sobaların mümkün olduğu kadar az yakılması uyarısında bulundu.

  13 şubat: f-4 uçaklarının modernizasyon işini ihaleye çıkarmadan israil'e veren hükümet, tai ve genelkurmay başkanlığı'nın uyarısı üzerine kararını gözden geçirmeyi kabul etti.

  15 şubat: kuzey irak, mesut barzani ve celal talabani güçleri arasında fiilen ikiye bölündü.

  17 şubat: başbakan çiller'in ekonomi danışmanı hüsnü özyeğin'in abd'de bulunduğu yıllarda borsa ve emlak vurgunculuğu nedeniyle mahkemeye verildiği ortaya çıktı.

  18 şubat: fetullah gülen, 23 şubat'ta vereceği iftar yemeğine genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarını da çağırdı.

  19 şubat: chp çatısı altında sağlanan birleşme sonrasında genel başkanlık görevine seçilen hikmet çetin, hükümet'in devamı için başbakan çiller'e 13 şart ileri sürdü. çiller, çetin'in şartlarını kabul ettiğini açıkladı.

  22 şubat: bir süre önce gerçekleştirilen bir operasyonla 'tarihi eser kaçakçılığı'ndan yakalanan ayşegül tecimer'in yalısına düzenlenen operasyonu yöneten mali şube müdür yardımcısı görevinden alınırken, alıcı kılığına giren emniyet amiri istifa etti.

  23 şubat: emlakbank eski genel müdürü engin civan'ın isviçre bankalarındaki 6 ayrı gizli hesabında yaklaşık 5.5 milyon dolarlık bir serveti olduğu ortaya çıktı.

  28 şubat: başbakan çiller'in mal bildiriminde yer almayan 7 milyar lira değerinde ikinci bir yatı olduğu ortaya çıktı.

  7 mart: milli istihbarat teşkilatı (mit) ile çalışan tarık ümit, esrarengiz bir şekilde ortadan kayboldu.

  12 mart: istanbul gazi mahallesi'nde akşam saatlerinde alevilere ait üç kahvehane, sayıları belirlenemeyen kişilerce tarandı, olayda 1 kişi öldü 5 kişi yaralandı. istanbul'da gece çok gergin geçti, alevilerin yoğun olarak yaşadıkları semtlerde protesto gösterileri yapıldı.

  13 mart: bir gün önce meydana gelen olayın akabinde binlerce kişi gazi mahallesinde protesto gösterisi yapmak üzere toplandı. yasadışı sol örgütlerin provakasyonu ile harekete geçen halk, polis'e ateş açtı, poliste karşılık verince ortalık bir anda savaş alanına döndü. olaylarda 17 kişi hayatını kaybederken, onlarca kişi yaralandı. olayların giderek tırmanması üzerine valilik, gazi mahallesi'nde sokağa çıkma yasağı koydu. istanbul'un çeşitli semtlerindede gösteriler yapılıyor. polis, gazi mahallesine giriş çıkışları yasakladı. şehir çok gergin saatler yaşıyor.

  14 mart: gazi mahallesi'nde konan sokağa çıkma yasağına rağmen çatışmalar yer yer devam ediyor. olayların bir türlü yatıştırılamaması üzerine askeri birlikler gazi'ye sevk edildi. göstericiler sokaklara kurdukları barikatları ateşe vererek güvenlik kuvvetlerinin müdahale etmesini engelliyorlar.

  15 mart: korkulan oldu. gazi'deki olaylar ümraniye'ye sıçradı. ümraniye'de çıkan olaylarda 4 kişi öldü. ümraniye'de de sokağa çıkma yasağı kondu.

  -diğer şehirlerdede gösteriler yapılmaya başlandı. türkiye diken üstünde.

  16 mart: istanbul valisi hayri kozakçıoğlu, gazi mahallesi'ndeki olayları değerlendirirken 'güvenlik güçlerinin provokasyonu önlediğini' iddia etti.

  -sokağa çıkma yasakları kaldırıldı.

  17 mart: fransız le monde gazetesi fransız şirketlerinin silah sattıkları ülkelerde önemli miktarda rüşvet dağıttıklarını açıkladı. türkiye, bu dönemde fransa'dan yaklaşık 8 milyar dolarlık silah almıştı.

  18 mart: turist ömer lakabıyla ünlenen türk sinemasının yıldızlarından sadri alışık öldü.

  20 mart: türk silahlı kuvvetleri, kıbrıs barış harekatı'ndan (1974) sonraki en kapsamlı harekatı başlatarak 35.000 askerle kuzey irak'a girdi.

  21 mart: genelkurmay'dan yapılan açıklamada, kuzey irak'ta 200 pkk'lı öldürülürken yaklaşık 3.000 pkk'lının çembere alındığı bildirildi.

  24 mart: dsp genel başkanı bülent ecevit, fetullah gülen ile bir araya gelerek görüştü.

  27 mart: çankaya köşkü'nün iki numaralı bürokratı emekli hakim tümgeneral muzaffer başkaynak, cumhurbaşkanı demirel'in yurtdışı gezilerini eleştirerek istifa etti.

  31 mart: hükümet, tsk'nın kuzey irak'tan çekilmesinden sonra bölgenin güvenliğini kürt liderler talabani ve barzani'ye bırakmaya karar verdiğini açıkladı.

  2 nisan: alman die welt gazetesi görülmemiş bir hata yaparak pkk lideri abdullah öcalan'ın fotoğrafını atatürk diye tanıttı.

  3 nisan: emeklilik yaşını yükselten ssk yasası'nın derhal çıkmasını isteyen çiller, yasaya direnen çalışma bakanı aydın güven gürkan'a "bu yasa için hükümeti bile bozarım" dedi.

  8 nisan: pkk lideri öcalan ve yüzlerce teröristin kuzey irak'a yapılan harekattan bir gün önce suriye'ye kaçtıkları anlaşıldı!!!

  11 nisan: gap projesinin bir parçası olan şanlıurfa-harran su kanallarına, başbakan çiller tarafından ilk su verildi.

  12 nisan: hollanda'da, 'kültür konferansı' adı altında toplanan kürt parlamentosu'na tepki olarak hollanda büyükelçisi zeki çelikkol hemen ankara'ya çağrıldı.

  13 nisan: başbakan çiller ile çalışma bakanı a. güven gürkan arasındaki ssk yasa tasarısıyla ilgili gerginlik, çiller'in gürkan'a "ya bunu yap, ya da istifa et" demesi üzerine krize dönüştü.

  14 nisan: körfez savaşı'ndan beri kapalı olan kerkük-yumurtalık petrol boru hattının açılması ile ilgili karar bm güvenlik konseyi'nde oybirliği ile kabul edildi.

  17 nisan: başbakan çiller'in abd gezisi başladı. heyetin new york'ta gezmesi için saati 57 dolardan 18 limuzin kiralandığı öğrenildi!

  23 nisan: kuzey irak'a düzenlenen askeri harekata destek için başlatılan 'haydi türkiye, mehmetçik'le el ele' kampanyasında toplanan bağışlar 4 trilyon lirayı aştı.

  24 nisan: 1 nisan'da kuzey irak'taki harekatı izlerken pkk'lılar tarafından kaçırılan afp muhabiri kadri gürsel ile reuters muhabiri fatih sarıbaş serbest bırakıldılar.

  1 mayıs: 1 mayıs kutlamaları olaysız ve sakin bir şekilde kutlandı.

  6 mayıs: başbakan çiller en geç 1998 yılında türkiye'nin avrupa birliği'ne tam üye olacağını söyledi (!)

  7 mayıs: beşiktaş, sezonun bitimine 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti.

  12 mayıs: rusya başbakanı çernomordin ile başbakan çiller, rusya’dan türkiye’ye ikinci doğal gaz boru hattının yapımı için anlaştılar.

  15 mayıs: karases olarak adlandırılan cemalettin kaplan, almanya’da öldü.

  16 mayıs: memurların öğle tatillerinin cuma namazı’na göre belirlenmesini öngören yasa teklifi koalisyonda bir krize neden oldu.

  17 mayıs: memurların öğle tatillerinin cuma namazı’na göre belirlenmesini öngören yasa teklifi 61 oya karşılık 132 oyla tbmm gündemine alındı.

  22 mayıs: danıştay, eski bakan ve iş adamı, dyp milletvekili cavit çağlar’ın vergi kaçakçılığı suçundan cezalandırılmasını karara bağladı.

  23 mayıs: yeni günaydın ve süper tan gazetelerininde sahibi olan madenci bekir kutmangil, istanbul zincirlikuyu’nda silahlı bir saldırı sonucu öldürüldü. yer altı dünyasının tanınmış isimlerinden ibrahim cici, azmettirici olarak aranıyor.

  27 mayıs: dyp istanbul eski il başkanı orhan keçeli, özer çiller’in mafya ile işbirliği yaptığını öne sürdü.

  29 mayıs: işadamı emin cankurtaran, alaatin çakıcı’nın iki adamı tarafından, istanbul nişantaşı semtinde bulunan park şamdan lokantasının çıkışında ayağından silahla vurularak yaralandı.

  30 mayıs: bekir kutmangil’i öldürttüğü iddiasıyla aranan ibrahim cici yakalandı.

  5 haziran: başbakan çiller, mafya üyelerinin mal varlıklarına el konulmasına olanak tanıyan bir yasal düzenlemeye gidileceğini açıkladı.

  7 haziran: yahudi cemaatinin önde gelen isimlerinden prof. yuda yürüm, otomobiline konan bombanın patlaması sonucu yaralandı.

  9 haziran: avrupa parlamentosu üyesi 3 kadın, kendilerine ‘orospu’ diyerek hakaret eden devlet bakanı ayvaz gökdemir’i, başbakan çiller’e şikayet ederek özür dilemesini istediler.

  12 haziran: tunceli ili kırsalında, pkk tarafından pusuya düşürülen askerlerimizden 22 kişi şehit oldu.

  13 haziran: şehit polis’in cenazesinde konuşan istanbul emniyet müdürü necdet menzir’in, insan haklarından sorumlu devlet bakanı algan hacaloğlu’na yönelik sözleri chp’de büyük tepkiye neden oldu. chp, menzir görevden alınana kadar hiç bir karara imza atmıyacağını açıkladı.

  16 haziran: tunceli’de bir karakolu basan pkk militanları, 20 askeri şehit ettiler.

  23 haziran: chp’li kültür bakanı ercan karakaş, hükümetin verdiği sözleri tutmadığını söyleyerek bakanlık görevinden istifa etti.

  30 haziran: genelkurmay, terörle mücadele yasası’nın 8. maddesinin değiştirilmesine karşı olduğunu açıkladı.

  3 temmuz: tunceli şehir merkezinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren pkk militanları, 4 polisi şehit ettiler.

  5 temmuz: rp genel başkanı erbakan, avrupa ile entegrasyonun türkiye’ye hilekarlık ve homoseksüellik getireceğini, erkeğin erkekle evleneceğini ileri sürdü.

  6 temmuz: ünlü yazar aziz nesin, izmir foça’da geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

  7 temmuz: irak sınırında başlatılan operasyonda 90 pkk militanı öldürüldü, 5 asker şehit oldu.

  14 temmuz: isparta’nın senirkent ilçesinde meydana gelen sel faciasında 70 kişi hayatını kaybetti.

  19 temmuz: ümraniye belediye başkan vekili ahmet özalp, dudullu’da arazi mafyası tarafından silahla yaralandı.

  20 temmuz: asgari ücret 8.400.000 tl olarak tesbit edildi.

  21 temmuz: istanbul gaziosmanpaşa semtinde görevli çevik kuvvet otobüsüne bombalı saldırı düzenlendi. saldırıda 12 polis memuru yaralandı.

  23 temmuz: tbmm’de, anayasa’nın 16 maddesi değiştirildi.

  25 temmuz: istanbul altın borsası açıldı.

  26 temmuz: gümüşhane baro başkanı ali günday, izzet kıraç adlı bir şahıs tarafından öldürüldü.

  30 temmuz: bayrampaşa cezaevi’nde çıkan olaylar nedeniyle 144 mahkum başka cezaevlerine gönderildi.

  31 temmuz: sözde sürgünde kürt parlamentosu, 2. toplantısını avusturya’nın başkenti viyana’da yaptı.

  2 ağusos: tobb’un prof. doğu ergil’e hazırlattırdığı güneydoğu raporu yayınlandı.

  5 ağustos: 100.000 işçi, ankara’da “emeğe saygı” mitinginde yürüdü.

  8 ağustos: türkiye, yunanistan’ı pkk’ya verdiği destek için birleşmiş milletler’e şikayet etti.

  9 ağustos: sanatçı rüçhan adlı (doğ: 1920) öldü.

  15 ağustos: mardin’in savur ilçesi’nde, pkk militanları ile çıkan çatışmada, mardin jandarma alay komutanı albay rıdvan özden şehit oldu.

  17 ağustos: pkk militanları, diyarbakır-elazığ karayolunda bir otobüsü taradılar, olayda 2 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

  25 ağustos: anap ordu milletvekili şadi pehlivanoğlu, thy uçağında bir hostesi tokatlıyarak dövmesi kamuoyunda büyük tepki ile karşılandı.

  27 ağustos: beyoğlu istiklal caddesi’nde, iki ayrı yerde meydana gelen bombalı saldırıda 2 kişi öldü, 19 kişi yaralandı.

  29 ağustos: rize’de meydana gelen sel felaketinde 10 kişi hayatını kaybetti.

  3 eylül: istanbul fatih’teki bir birahane dinci militanlar tarafından silahla tarandı, 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

  7 eylül: pkk militanları, hatay’da bir maden ocağında çalışan işçilerden 9’unu kurşuna dizerek katletti.

  10 eylül: hakkari’de çıkan çatışmada 16 pkk militanı öldürüldü.

  11 eylül: sümerbank, 103 milyon dolara hayyam garipoğlu grubuna satılarak özelleştirildi. (!!!)

  12 eylül: nur cemaatinin önde gelen isimlerinden yeni asya gazetesi’nin sahibi mehmet kutlular’ın kızı vildan kutlular 17 yaşında, aşırı dozda eroinden dolayı öldü.

  15 eylül: diyarbakır’ın kulp ilçesi’nde çıkan çatışmada, 51 pkk militanı öldürüldü.

  17 eylül: izmir gaziemir’de, tansaş cafe önündeki çöp bidonuna konan bombanın patlaması sonucu 5 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

  19 eylül: chp-dyp koalisyonu bozuldu.

  21 eylül: selim edes ve engin civan’a verilen hapis cezaları yargıtay tarafından onanarak kesinleşti.

  24 eylül: istanbul’da 5 ayrı işyeri ve banka şubesine bombalı ve molotof kokteylli saldırılar düzenlendi.

  28 eylül: istanbul narkotik şube müdürlüğü ekipleri, kolombiya’dan ithal edilen köpek kemikleri içinde 50 kg. kokain ele geçirdi.

  1 ekim: afyon dinar’da meydana gelen 6.0 şiddetindeki depremde 90 kişi öldü, 212 kişi yaralandı.

  7 ekim: türk silahlı kuvvetleri, kuzey irak’ta bulunan pkk’lılara yönelik bir sınır ötesi harekata başladı.

  10 ekim: sinema sanatçısı kadir savun öldü.

  13 ekim: tansu çiller hükümeti, tbmm’de 230 ret oyuyla güvenoyu alamadı.

  16 ekim: istanbul emniyet müdürü necdet menzir, dyp-chp koalisyonunun önünü tıkamamak için istifa ettiğini açıkladı.

  18 ekim: tbmm başkanlığı’na dyp aydın milletvekili ismet sezgin seçildi.

  26 ekim: hükümet ve türk-iş anlaşmaya varmasıyla 10 aydır devam eden grevler sona erdi.

  30 ekim: dyp ve chp arasında kurulan 52. hükümet, başbakan tansu çiller tarafından açıklandı.

  4 kasım: izmir’de meydana gelen sel felaketinde 57 kişi öldü.

  5 kasım: chp-dyp koalisyon hükümeti, 172 ret oyuna karşılık, 243 kabul oyuyla güvenoyu aldı.

  9 kasım: 1.5 yıldan bu yana yaşama savaşı veren sinema sanatçısı yılmaz zafer öldü.

  11 kasım: istanbul’da 4 ayrı bankaya bombalı saldırılar düzenlendi.

  15 kasım: türk milli futbol takımı , isveç ile 2-2 berabere kalarak avrupa şampiyonası’na katılmayı garantiledi.

  28 kasım: tekstil ve döviz piyasalarının tanınmış isimlerinden musevi işadamı nesim malki, bursa’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

  30 kasım: nesim malki’nin öldürülmesinin ardından ilişkili olduğu isimlerden borsacı yener kaya, istanbul’da otomobilinin içinde yakılarak öldürüldü.

  4 aralık: başbakan tansu çiller; “abd, türkiye’nin avrupa’ya girmesini istemiyordu. bunu ben değiştirdim. jeanne d’arc gibiyim. bu yüzden beni tarih yazacak.” dedi.

  5 aralık: bonn’da almanya başbakanı helmut kohl ile görüşen başbakan çiller, gümrük birliği ve pkk ile mücadele konusunda tam destek aldığını açıkladı.

  7 aralık: deniz baykal, gümrük birliği'ne girişimizden dolayı elde edilen başarının, bütün türkiye’nin olduğunu söyledi.

  8 aralık: ingiliz the times gazetesi, başbakan çiller’in gümrük birliği için kıbrıs konusunda taviz verdiğini ileri sürdü.

  10 aralık: avrupa parlamentosu’nun 13 aralık’da oylanacak gümrük birliği anlaşmasından sonra, türkiye’yi pkk ile masaya oturmaya çağıran bir tasarı görüşeceği kamuoyuna sızdı.

  11 aralık: kürt tasarısının, dışişleri yetkililerince çiller ve baykal’a önceden bildirildiği ileri sürüldü.

  -pkk lideri abdullah öcalan, seçimden sonra kurulacak yeni hükümetin karar verme sürecine kadar ateşkes ilan edeceğini açıkladı.

  12 aralık: avrupa parlamentosu’nda görüşülecek olan tasarı, türkiye’nin tepkisi üzerine iptal edildi.

  13 aralık: avrupa parlamentosu, 149 ret oyuna karşılık 343 oyla türkiye ile yapılan gümrük birliği anlaşmasını onayladı. (!)

  15 aralık: anap genel başkanı mesut yılmaz: “sayıştay, çiller’in ve benim mallarımı incelesin. en ufak bir şaibede siyaseti bırakırım.” dedi.

  16 aralık: çiller, yılmaz’ın teklifini kabul ederek mal varlığının sayıştay tarafından incelenmesini kabul etti ve sayıştay’a malvarlığının incelenmesi için başvuruda bulundu.

  21 aralık: seçim sonrasında devalüasyon olacağına dair söylentiler ile yükselen faizler aylık vadede %120’ye fırladı.

  22 aralık: 12 ayrı seçim anketinin 6’sında anap, 5’inde rp birinci parti çıkarken, dyp’nin seçim kanununa aykırı olarak düzenlediği ankette ise dyp birinci parti oldu.

  24 aralık: genel seçimler yapıldı. rp: %21.1 ile birinci parti olurken, anap ikinci, dyp ise üçüncü parti oldu.

  25 aralık: çiller ve yılmaz, rp ile koalisyon kurmayacaklarını açıkladılar.

  26 aralık: tüsiad, tarihinde ikinci kez, gazetelere verdiği ilanla sağduyu çağrısı yaparak anap-dyp koalisyonunun kurulmasını arzuladığını açıkladı.

  27 aralık: ege denizi’nde, yunan jetleri tarafından tacize uğrayan f-4 savaş uçağımız midilli adası yakınlarında düştü. pilotlardan birisi kurtarıldı, diğer pilot ise aranıyor.

  28 aralık: cumhurbaşkanı demirel, başbakan çiller’i dışlayarak kktc’ye geniş siyasal güvenceler veren bir deklarasyon imzaladı.

  (http://www.geocities.com/almanakturkiye/1995.htm adresinden alınmıştır.)
 • internet ile ile tanıştığım yıl.
 • financial times bu yılı yolsuzluklar yılı olarak karakterize etmiştir.
 • türk dagciliginin everest ile tanisma tarihi.
 • güzide bir yılımız olmanın yanısıra, the radio dept. grubunun bir şarkısı.
  sözleri:

  1995 is missing buses
  it's walking 15 miles to see your love
  it's knowing you're alive through all the fuzz
  it's never coming down from going up

  1995 is cutting classes
  it's sitting over coffees talking indie treats
  it's the mere sensation of being the first one that you see
  when morning opens up the skies
  you see me when daylight opens up your eyes

  and though i'm happier now i always long somehow
  back to 1995

  all my friends have different plans to make their lives worthwhile
  some for the better
  some for worse
  some have gone to different cities searching every mile
  for missing pieces that will make a whole

  1995 seems like a long way to go
  if you ever were to find your way back home
  but the only thing i really miss is being the first one that you see
  when morning opens up the skie
  you see me when daylight opens up your eyes
 • ilk bilgisayar programlama kitabi alip bilgisayarim olmadigi icin evde kagit uzerine kod yazmaya basladigim yil.
  bir cok arkadasimla beraber meslek lisesi secip hayatimizi kararttigimiz yil.
  'fear of the dark' i arkadaslarla deli gibi dinledigimiz yil.
  akmarin onunde cekme kaset pazarligi yaptigimiz yil.
hesabın var mı? giriş yap