şükela:  tümü | bugün
  • 1997-2003 olabilirmi acaba.ben 6 yılda bitirmiş olabilirim....
  • tam o dönem arasında lisede olduğum için o zamanın üniversitelilerine göre "liseliler bilmez" olduğum nesil.

neyse şimdi her şeyi öğrendik, biliyoruz.
  • degerini anlayip uzattigim okul yillari
    1998-2004
  • kaba bir hesapla yolun yarısına* ulaşmış nesildir. genelde 80 civarı doğumlu olurlar.

bu nesille ilgili bir fun fact: hem anadolu lisesi hem de öss sınavları birer kez iptal edilmiştir.(soru çalınmasıydı sebep yanlış hatırlamıyorsam.)

başka bir fun fact: ösym götümü ye şarkısı da bu neslin çektiği çileler sonucu yazılmış olabilir. (bkz: kaynak kıçım)
  • 30 yaşındalardır.

yaşlısınız olum ahahaha.
  • görüyorum ve 6 eksiltiyorum.
  • bu ne kadar gerizekalı bir başlık diye düşünmeme sebep olan nesil. bu açıdan efsanesiniz bu mallığınızı ileriki nesillere göstermek istemeniz takdir edilesi.
  • %50 aralarında bulunduğum nesil.

kampüste bira falan içilirdi o dönem kimse karışmazdı.
  • üniversite okumakla alakasını kuramadığım nesil. ben lisedeydim o yıllarda ama biz de 2002 dünya kupasını okulda tvden izlerdik. sertab erener'in birinciliğini, akp'nin iktidara gelişini ben de hatırlıyorum. 11 eylül'de ikinci kuleye uçağın çarpışını da okuldan gelip tvde canlı izlemiştim.

evet, ben de efsane miyim bu durumda? yoksa sırf üniversitede olmadığım için bu müthiş gruba dahil sayılmıyor muyum?

edit: beni o zaman liseli olduğum için aranıza almadınız ve şimdi intikam vakti.

hafızamı biraz zorlayınca aslında efsane olmaktan çok uzak, ya da olacaksa bahtsızlıkta efsane olmuş nesil olduğunu farkettim. büyük çoğunluğu ilk darbeyi öss'de yaşamıştır: 1999 öss sorularının çalınması. son dakika sınavları iptal edilmiş ve daha sonra tekrar yapılmıştır. 17 ağustos 1999 yine bu neslin üniversiteye ilk girdiği zamanlara denk gelmiştir (bu sadece bu neslin değil tüm türkiye'nin bir acısıdır). 28 şubat'ın etkisiyle üniversiteye başörtüsü ve sakal ile girememeye başlayan gençler de yine aşağı yukarı bu döneme denk gelir. öte yandan 2001 ekonomik krizi bu nesil mezun olduğunda hala etkisini sürdürdüğünden ciddi bir kısmı iş bulmakta epey zorlanmıştır. ikinci körfez savaşı da bu neslin mezuniyet dönemine rastladığı için bir çoğu için askere gitmemek için açıköğretime falan girmiştir.

ne günlerdi be
  • cidden tespit gibi tespittir.

söz konusu nesil, her şeyden önce terör, anarşi, sağ-sol çatışması içinde büyümeyip tam tersine anap döneminin olağanca liberal politikalarıyla yoğrularak üniversite çağına gelmiş nesildir. üniversiteye geldiklerinde 90'lı yılların başlarındaki "karanlık" dönemlerde kampüslere girmediklerinden yine kendilerine ortalığın nispeten sütliman olduğu bir dönem denk gelmiştir. rahat kafayla kendilerini derslere verebileceklerinden dolayı kişisel durumlar haricinde bu dönemde okuyanların birçoğu şu an mesleklerinde başarılı birer insan haline gelmişlerdir.

yukarıda bahsettiğim önceki dönemlere göre daha çok özgürlüğe denk geldiklerinden dolayı özellikle büyükşehirde okuyanlar (kendilerinde asosyallik olmadığı müddetçe) sosyal açıdan da on numara bir dönem geçirmişlerdir.

öte yandan, öss'nin öss, üniversitelerin üniversite olduğu dönemdir ki; hiçbirinin kazandığı bölümler şimdiki gibi her yerde mantar gibi biten ve yata yata kazanılıp yata yata okunulan bölümlerden değildir. hepsi cidden emek vermiştir, ter dökmüştür.

söz konusu efsane nesil, unutulmayan dizilerimizde de bolca işlenmiştir: baba evi (evin küçük kızı üzerinden), yedi numara, kuzenlerim vs. vs. ....

doğrusunu söylemek gerekirse, üniversite bu nesilden itibaren daha bir çekici hale gelmiştir gerek aileler gerekse gençler adına.

not: 99-2003 kuşağı değil, birkaç yıl geriden gelen "küçük kardeş" kuşağı.