şükela:  tümü | bugün
  • kimileri için hiç olmayacak bir istek.
    (bkz: 17 ağustos depremi)
  • (bkz: uzay 1999)
  • (bkz: the matrix)
  • pek çok güzel filmin gösterime girdiği bir yıla dönüp, sinema salonundan aylarca çıkmama, ekran başında bünyeyi yiyeceğe-içeceğe***** vurma isteği.

(bkz: fight club)
    (bkz: the talented mr ripley)
    (bkz: the sixth sense)
    (bkz: three kings)
    (bkz: south park bigger longer and uncut)
  • harika bir sene, lise yillari, akabinde 2001 var ki hayatimin en guzel senesidir. sadece genclik ve gecmis oldugu icin mi istiyorum, hayir. dunyadaki trend, yukselen degerler, muzik, her sey ama her sey daha farkliydi. populer kultur bu kadar yosma ve ucuz degildi, o donem cikan filmlere ve muzik yapimlarina bakip bugunle karsilastirabilirsiniz.

bugun populer kultur, ve populer kulturde agirligi yadsinamayacak amerikan filmleri ve muzigi olum dosegindedir. konu bilamadiklari icin ayni karakterleri temcit pilavi gibi isitip isitip onunze sunuyorlar, boku cikti bu isin hatta. artik kaptan amerika, batman, superman, x-men toplanip ayni filmde saklabanliklara girisiyorlar. neden ? zamanin ruhu bombok cunku.

rihanna falan cikti degil mi en son, bugunun muzigini 10 sene sonra kim dinleyecek merak ediyorum. bir kulturun yok olusunu goruyoruz, bir deigsim donemidir bu, olum dosegindeki bir kulturun son kalintilari, son cirpinislaridir.

halbuki 99, 1991'den 8 sene sonradir, dunyaya hakim olan gorece bir baris soz konusudur, tum degisimin baslayacagi 2001'ten 2 sene oncedir. 90'larin kulturunu 2006'ya kadar gorebiliriz ama 2010'larda her seyin bomboklastigini, populer kulturde sinema ve muzigin eridigini, internetin ve coplugun populer kulture olan hakimiyetini, teknolojinin hayatin icine insan hayattan cikarircasina girdigini soylemek yanlis ve abarti olmaz.

her donemin bir bilincalti havuzu vardir, bazi donemler bunun kontrasi daha beyaza, bazen siyaha, baska donemlerde sariya ya da kahverengiye kaydigini goruruz. icinde yasadigimiz donem, insanin icini bunaltan kahve fali kadar karanlik, bu zamanin ruhu da delilige, delilik de istemedigimiz distopik bir gelecege itekliyor bizi.

bu yuzden sadece gecmise ozlem degil, gorece guzel bir bilincaltinin hakim oldugu bir caga sevgidir benim icin.