• 2000 öncesi bir kişinin maaşı bir evi geçindiriyordu. şuan 1 maaş kirayı ödeyemiyor al bu da benim karşılaştırmam.
  • gıda teknolojilerinin ilerlemesi ile maliyetlerin düşmesini hesaba katmamışsın. bu 20 yılda ınternet diye bir şey icat oldu, maliyetleri olağanüstü değiştirdi, onu da hesaba kat.

sonra da asgari ücretle çalışan insanların tüm çalışanlara oranına bak, asgari ücretlilerin oranı aşırı derecede arttı.

bunları da hesaba katarsan tarafsız bir değerlendirme yapmış olursun. son 20 yıldaki değişim son 200 yıldaki değişimden daha köklü oldu.
  • ekonominin gidişatını değerlendirmek isteyenlerin düştüğü en büyük hata.

1998 ile değil, 2014'le kıyaslayın. 2008'le kıyaslayın. zirve neresiyse orası ile kıyaslayın. kendinizi düşünün, partileri değil.
  • ne güzel demiş (bkz: imam şafi).

bir delille 40 alimi yendim 40 delille bir cahili yenemedim.
  • yıl olmuş 2018 çağımız gereği bir çok ürün ucuzluyor . bir takım endüstriyel ürünler veya bu ürünlere bağlı ucuzlayan girdiler ile bunları karşılaştırmak çok abes.

o zaman 1999 yılında kaç adet buzdolabı alabilirsiniz şimdi kaç tane alabilirsiniz ona bakalım.

maaş mı arttı sanayi sayesinde buzdolabı mı ucuzladı?

genel olarak harcama kriterlerini eğer hala al işte karnın doğuyor al sana yumurta al sana ekmek diye hesaplıyorsak sıçayım o 2018in içine.

teknoloji, sürdürülebilirlik, sosyal yaşam ve bunun gibi bir çok kriteri içine almayan hesaplamalar sadece aptalları kandırmak için ya da kendini haklı çıkarmak içindir.

yaşam standartlarımız da artık internet mobil cihazlar bilgisayar yok mu? ya da daha fazla toplu taşıma aracı kullanma maliyeti yok mu? ya da hani 2018 yılında yaşıyoruz ya buna bağlı bir çok sosyal donatılar hayatımıza entegre olmadı mı bunları görmezden mi geleceğiz ya da bunları soyutlayacak mıyız?

1999 yılında devlet okulunda okumuş mezun olmuş bir çok birey 2018 devamında yetişen ya da okuyan evlatlarını devlet okullarında eğitim almasını tercih etmiyor bunları yaşam standartları içine katmayacak mıyız?

velhasıl işin özü lafın kısası yıl olmuş 2018 al işte karnın doyuyor daha ne istiyorsun mantığına yeter artık...
  • kaynak nerde yavrum?

ben 1998 yilinda hic bir zaman icin yumurtaya denilen gibi 46500 lira vermedik. zaten o vakit hic bir market bakkal oyle fiyat vermezdi. hatirliyorum yarim yamalak ama koli yumurtayi 800 e filan aliyorduk. 24 adet yumurta ediyor bu.

bol keseden sallamayin amk.

bir de bu aktroller neden 20 yil oncesi ile bugunu karsilastiriyor? o vakitler analarinin sardiklari bezlere patir patir siciyorlardi, haberleri yoktu dunyadan.

bugun ile gecen yili karsilastir mesela
    2018 ile 2015-16-17 donemini karsilastir mesela.

tam 17 yildir iktidarda olan bir parti var, ve hayat hala muazzam pahali.
    etin kilosu (5 yasindaki hayvani kesip ucuza satmak degil) en az 50 lira
    avrupa'da adam o ete 5 birim para veriyor

sen gelmissin burda 20 yil oncesinden bahsediyorsun.

al bakalim sana mutfak masrafi karsilastirmasi:

(bkz: 11 mayıs 2018 54.23 e yaptığım mutfak alışverişi)

bak ve karsilastir
  • afedersiniz ama sikeyim yumurtayı kıyaslamasıdır. ben 3 sene öncesine göre bmw 5 serisi alabilecek iken 1 serisi alabiliyorum, 2 tane 1+1 alacak iken alamıyorum şu an. benim için kriter bu ve maaş anca cacığa yetiyor, kendimizi eyliyoruz. teşekkürler 9462829 adet ekmek ile mutluluklar.
  • sacmaliktir. 20 yillik karsilastirmalara dusecek kadar aklinizi nerde yitirdiniz onu merak ediyorum. bir de sanki dolar sabit bir olcu birimiymis gibi maaslari dolar uzerinden yazmis. o zaman asgari ucret su akdar dolar aliyordu, simdi bu kadar aliyor yazmiyorlar mi deliriyorum.

abd kisi basina dusen milli gelir 1999 = 34.620 dolar
    abd kisi basina dusen milli gelir 2018 = 53.272 dolar

abd'de de enflasyon var. en basit ornegi burada... diyor ki 1999'da 5 dolara aldigin ekmek miktarini almak icin 2018'de 8.56 dolar harcaman lazim.

simdi bunu cebine koy, geliyoruz turkiye'ye...

turkiye kisi basina dusen gelir 1999 = 4108 dolar (aylik 342 dolar)
    turkiye kisi basina dusen gelir 2018 = 10596 dolar (aylik 883 dolar)

1999 asgari ucret / kisibasina dusen gelir = 185 / 342 = 0.54
    2018 asgari ucret / kisibasina dusen gelir = 360 / 883 = 0.40

akp oncesi fakirlikten geberen turkiyede asgari ucretli calisan biri ortalama ucretin yuzde 54'unu aliyormus.

akp'nin ferah turkiyesinde asgari ucretli ortalama ucretin yuzde 0.40'ini aliyor. yani asgari ucretli kesin olarak yuzde 14 fakirlesmis. bunun emekliligine girersem aglarsin. cunku insanlar 45 yasinda emekli olup 30 yil maas aliyorlardi o donem. oyle bir sosyal yapi vardi.

bununla beraber o saydigin temel gida urunlerinin tamami turkiye'de uretiliyordu. dolayisiyla yabancinin cebine degil, bizim ciftcinin cebine kaliyordu. ciftci kalkip sehirlere gelip asgari ucretle calismak zorunda degildi.

cari acigimiz 1.3 milyar dolardi 1999 senesinde. 2017 cari acigimiz 47 milyar dolar. yillardir bunca devlet mali satilmasina ragmen..

ama her sey bir kenara, sen terbiyesiz bir insansin. cunku cumhuriyet tarihinin en buyuk doga felaketinin yasandigi yili secmissin. ve bu felaket sanayinin, ekonominin kalbi olan marmara'da yasandi. ve cok buyuk darbe vurdu. 99 marmara depremi.

1999'da o begenmedigin devlet, fabrikalarinda isciler calistiriyor, maas oduyordu, sosyal haklar taniyordu. sendikalarla anlasiyordu. erkenden emekli olanlara bile maas oduyordu. en onemlisi otv diye bir vergi henuz yoktu.
  • valla cebe giren parayı bilmem de aktrollerin alım gücü kesinlikle yükselmiştir. önceden sadece küçük dil hizasına kadar alabiliyorlardı şimdi yemek borusuna kadar alabiliyorlar.

e bu kadar yalamanın sonucunda farklı bi şey düşünülemezdi değil mi?
hesabın var mı? giriş yap