şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir mühendis olarak yaptığım calculus hesaplamalarının söylediği değerdir. dünya eğer yuvarlaksa (geoid) 1km ilerde ki bir cismin bizim hizamıza göre 7.99cm aşağıda olması gerekiyor. dünya yüzeyi eğimli olduğu için bu değer lineer olarak gitmiyor yani daha da ileriye baktıkça bu değer katlanarak daha da fazla aşağıya iniyor. 10km sonra 79.9cm değil 90cm civarı gibi.

ancak ben bir dürbünle bu alçalmayı göremiyorum. bizzat kalkıp denedim yok yani olmuyor.

bana inanmayan calculus bilen matematikçiler bir daire ile 1 doğruyu kesiştirsinler. bizim bakış çizgimiz olan doğruyu dik kesen bir başka doğru ile daire arasındaki (dünya eğimi) uzaklığını çıkarsınlar.

özetle dünya düzdür ve birilerinin test alanıdır (bence). talep olursa hesapları eklerim.

edit: üşenmedim okudum genel antitez tepelerin, belediye çukurlarının falan olmasıymış. omen tonrem ciddi olamazsınız. *

ciddi olarak en çok dikkatimi çeken şey ise, işsiz, beyinsiz olarak gördükleri bir insana karşı işsizden daha uzun şekilde cevap verilmesi oldu. işsize verilen daha uzun bir cevap kişiyi daha bi işsiz yapıyor olsa gerek *

beni üzmüş tek konu o kadar yazarın, milyonlarca okuyanın acaba hesapladığım sonuç doğru mu yanlış mı diye bakmamaları oldu zira ortada matematik gibi somutlanabilen bir konu var. merak edip hiç mi hesaplayan olmaz.
  • daha yeryüzü şekillerini ve serap olayını anlayamamış yazar beyanı.
    ayrıca (bkz: düz dünyacıların tutulmaları açıklayamaması)
  • dünya geoid olsa bile tamamen pürüzsüz (yani tamamen yuvarlak) değildir. tepeleri, çukurları, dağları hesaba katmak gerekir.

not: bir coğrafyacı.
  • sen bunu nerede hangi kordinatta hangi yöne doğru ve nasıl bir dürbünle denedin ?

dürbünle denedim ne demek amk?

tanım: mühendis olduğunu iddia eden ancak mühendislikle alakası olmayan kişinin saçma sapan önermesi.
  • doğru önerme
    ispat burada
  • bu salağa iş veren patronun acilen görmesi gereken yanlış hesap. böyle aptalların bizimle aynı oksijeni tüketmesi tiksinç bir şey.

bazı düz dünyacı salaklar için hatırlatma:

180 cm boyundaki ortalama bir birey için ufuk mesafesi 4.8 kilometredir. bu mesafeye kadar bulunan objelerin seviyesinde anormallik göremezsin zaten. beyin yerine erimiş kaşar peyniri taşımasan keşke.
  • muhendis beyin guzel bir trol denemesi. neredeyse olacak.
  • ufuk çizgisini falan geçtim, yer şekillerinden haberi olmayıp dünyayı pürüzsüz bir geoit sanan mal beyanı. bir de bu tiple aynı ünvanı taşıyoruz. *