şükela:  tümü | bugün
 • haruki murakami'nin 2009 yılında japonya'da iki cilt (bin kadar sayfa) basılan romanı.

  uktedan: grapes of butcher.
 • üçüncü cildi de basılmış japonya'da. baskı sayısı şaka gibi: haftasonuna 500.000 adet yetiştirmişler, hafta içine de 200.000 adet yetiştirilecekmiş. sonra kalk buralarda japon modernleşmesiyle türk modernleşmesini karşılaştırmaya kalk, densizlik yap. burada mevzu ahmet altan'ın kitaplarında olduğu gibi 1 liradan 1 milyon kitap satmaya çalışmak da değil. çağdaş, popüler ve düzgün edebiyat yapan bir romancının son yapıtının, hele bir devam kitabı olan yapıtının, ilk baskısının 700.000 yapılması. ortada dan brown kitaplarında olduğu gibi büyük temalar, dinsel ve siyasal dedikodular ya da vampir kitaplarında olduğu gibi dev promosyon çalışmaları da yok. belki harry potter fenomeni bir parça özgün gözüküyor, ama o da müthiş bir prodüksiyon desteğine ulaşmıştı yeni kitaplarda. henüz daha içeriğine ulaşabilecek durumda değilim, ama yine de murakami'ye bir kere daha şapka çıkartırım.
 • okumak için bayağı bekleyeceğiz maalesef. merak ettiğim her fuar zamanı bir murakami çıkaran doğan kitapçılık'ın 2011'i kaça çekebileceği. gerçi hüseyin can erkin'e çevirtirlerse daha erken de okuyabiliriz, bu sene fuarda ilk cildi piyasaya sürseler ne güzel olurdu. *
 • almanca, felemenkçe ve ukrayna dili'nde çevrilmiştir. oha abi ukrayna dili ya ünlemünlem!bir1
 • son haberler:

  --- spoiler ---
  true to form, the story features a surreal narrative and enigmatic characters, including aomame, a 30-year-old woman whose name means "green bean". aomame – who wanders into a form of parallel reality early in the novel, which she detects by observing minute differences in the physical world around her – commits a series of murders for reasons that are at first obscure. she reflects on this violence in the book with a humorous blandness, visible in a quotation from the japan times review:

  "if i had not been born with this last name, i wonder if my life would have taken a different shape. for example, if i had a common name like sato, tanaka or suzuki, i might lead a bit more of a relaxed life and look upon the world with a bit more of a magnanimous eye."

  exploring the themes of cult religions, family ties, writing and love, 1q84 is said to be the story of two characters, a man and a woman, in search of one another. the narrative moves between aomame's story and that of tengo, a mathematics tutor with – typically for male characters in murakami novels – a generally unsuccessful life. tengo gets involved in an agreement to rewrite on the sly an imperfect novel about a community of little people entered by a teenager for a literary prize. but as the project advances, tengo realises the dyslexic young girl has not written the novel at all. growing increasingly uneasy, he finds out more about her past and her childhood days in the commune of takashima.

  --- spoiler ---

  kaynak: http://www.guardian.co.uk/…glish-october?cmp=twt_gu
 • sonunda amazonda reklamı yapılmaya başlanmış roman. vuslat günü 25 ekim 2011 olarak görülüyor. 928 sayfa kitabın hardcover olduğunu da düşünürseniz kızgın birinin elinde rahatlıkla cinayet aletine dönüşebilir. çevirmenler da harika jay rubinle philip gabriel birlikte çevirmişler. ne diyelim allah kavuştursun!!!
 • suradan haruki murakami ile kitabi uzerine yapilmis bir soylesiye ulasilabiliyor.
 • ichi-kew-hachi-yon, türkçesi ne zaman çıkar merak konusu daha da ilginci kaç cilt olur merak konusu. japonya'da 3, ingiltere'de 2 (1,2 beraber), amerika'da 1 cilt kitap.
 • facebook sayfasını beğenenler, kitabın ilk bölümünü ücretsiz okuyabiliyorlar.

  üç ciltlik kitabın ingilizcesiyse, 25 ekimde tek cilt olarak kuzey amerika'da piyasaya çıkıyor.