şükela:  tümü | bugün
  • kaydedidiği günden tam 43 yıl sonra ilk kez bugün yayınlanacak olan cem karaca & moğollar canlı kaydı. plak ve cd formatında bulunabilir.

1. sunum
    2. ihtiyar oldum
    3. el çek tabip
    4. deniz üstü köpürür
    5. ala geyik destanı
    6. edalı gelin
    7. obur dünya
  • bir plak sever olarak plak ve cd'sinden 2'ser adet alip koleksiyonuma kattigim muhtesem album...
  • 2 şubat 1973'de verilen ankara konserinden sonra, monaco oteli’nde hücum kayıt olarak yaklaşık 1 saatte kaydedilen bir albümdür.
    yaklaşık 11 dakikalık alageyik destanı isimli parçaya akrabalık bağları (biri karaca diğeri geyik ! ) nedeniyle özel bir ilgi gösteren cem karaca'nın performansı oldukça önemlidir.

edit: yazım
  • bence günümüzde ortaya çıkışıyla türk popüler müzik tarihinin en mühim hadiselerinden biri oluveren albümdür.

müzik tarihimizin en klas birlikteliğinin * 43 yıllık kayıtlarının oldukça yüksek bir ses kalitesiyle ilk kez gün yüzüne çıkması gerçekten rüya gibi...
  • toplam 6 şarkı içeren albümde 4 yeni kayıt mevcut. el çek tabip 45'lik versiyonunun kesilmiş bir haliyle yeniden kayda eklenmiş. deniz üstü köpürür de tam haliyle eklenmiş.

kalan 4 şarkıdan (bkz: obur dünya) bir kısa tanıtım şarkısı gibi işlenmiş. düzenleme anlayışı 45'likteki halinin birebir aynısı.

ihtiyar oldum ve edalı gelin, stüdyo kayıtlarından farklı bir anlayışla çalınmışsa da her ikisinin de stüdyo kayıtları çok daha kaliteli.

albümün en güzel sürprizi, başat şarkısı, 11 dakikaya varan, ahmed arif'in vay kurban'ıyla süslenen alageyik destanı. bu albümün biz cem karaca hayranlarına asıl katkısı bu şarkı oldu. cem karaca'nın tiyatral vokaliyle efsanenin hakkını vermesi unutulmaz. o dönem konserlerde benzer şekilde 10 dakika, hatta 20 dakikaya varan bu tip deneysel çalışmalar bizde pek gün yüzü görmedi. bu açıdan alageyik destanı bulunmaz bir nimet. teşekkürler izzet öz.
  • limitli ilk baskı kısa sürede tükendiği için ikinci plak baskısını yapacak albüm. zira idefix ve d & r da 30 marta ön siparişli satışlar başlamış bile.
    öte yandan limitli ilk baskının çoğu kopyasının nihai dinleyicide olduğunu düşünmüyorum. bence plakçılar geleceğe yatırım babında kapattı bir çok kopyayı...
  • kayıtlar gerçekten güzel ve temiz. parçaların hepsi mükemmel bass ve davul atakları içeriyor. 40 küsür yıl sonra ortaya çıkması gerçekten şaşırtmıştır.
  • dün gece spotify'da rast geldiğim albüm. loop'a aldım albümü, dün geceden beri dinliyorum. kayıtlar çok temiz, çok kaliteli, şarkı aralarındaki muhabbet kısmı da eğlenceli. deniz üstü köpürür'ün bu albümdeki versiyonu mükemmel olmuş. obur dünya ve edalı gelin'i severdim ama burdaki kayıtlarını daha çok sevdim, farklı bir havayla söylenmiş. bayıldım. kayıtları ortaya çıkarandan allah razı olsun.