• daha önceden yapıldığı iddia edilen ispatlardaki hatayı ortadan kaldırdım. gönül rahatlığıyla 2+2=5 ediyor diyebilirsiniz artık. hayırlı olsun.

1-1=0
    4-4=0
    5-5=0
    4-4=5-5
    4(1-1)=5(1-1)
    (2+2)(1-1)=5(1-1)
    (2+2)(1-1)(fd)=5(1-1)(fd)
    (2+2)((fd)-(fd))=5((fd)-(fd))
    [(2+2)((fd)-(fd))] / ((fd)-(fd))=[5((fd)-(fd))] / ((fd)-(fd))
    2+2=5

not:
    * fd: kısaca feridun düzağaç

* heri iki tarafı feridun düzağaç ile çarparak, paydayı sıfır yapan (1-1) çarpanını bertaraf ettim. çünkü feridun düzağaç'ın kendisini kendisinden çıkartsak sıfır kalmaz.

bu matematik bizi kandırıyor hocam...
  • 1-1=0
    4-4=0
    5-5=0
    4-4=5-5
    4-4=5(1-1)
    4(1-1)=5(1-1)
    (2+2)(1-1)=5(1-1)
    [(2+2)(1-1)]/(1-1)=[5(1-1)]/(1-1)
    2+2=5

(bkz: radiohead e selam olsun)

ps:elbette bu hep 0 denen lavuğun paydadaki piçliği
  • radiohead ispatlamıştır.
  • bu "matematik katliamı"` : #18987327`yla çok ekmek yemiş birisi olarak tartışılan ve buram buram ayar kokan bir iddiayı netleştirmek isterim:

- alıntı-
    x = y
    x² = x.y
    x² - y² = xy - y²
    (x + y).(x - y) = y.( x-y )
    ( x + y ) = y.
    x + x = x
    2.x = x
    -alıntı- ` : #18313745`

bu işlem sırasında çözüm kümesi falan olmaz. çünkü bu işlem 2x=x aşamasına ulaşamaz.

(x+y).(x-y)=y.(x-y) ise bu işlemi sadeleştirmek için her iki tarafı da (x-y) ile bölmemiz gerekir.

x=y iken (x-y)=0 olacaktır. ve matematikte bir sayının sıfır ile bölümü tanımsızdır. bu nedenle işlemin bir sonraki adımı olan (x+y)=y kısmına ulaşamayız. buraya varırsak, katliamı o zaman gerçekleştirmiş oluruz...

edit: tırnak içerisine alınan yerlere alıntının hangi entry'den yapıldığı eklendi.
    4 yıl sonra gelen büdüt: bir sayının 0 ile bölümü tanım, 0'ın 0 ile bölümü belirsizdir.*
  • gruplara "ahanda en iyi şarkıları budur!" etiketi yapıştırılmasından pek hazzetmesem de, radioheadin en iyi şarkısı olarak önerebileceğim bir düzine şarkılarına hayran olsam da, sık sık kendimi tutamayıp "adamların en iyi şarkısı yahu!" diye haykırmama neden olan aşmış eser.
    aynı zamanda radioheadi tek şarkıyla anlatmak zorunda kalırsanız en iyi tercihlerden biri gibi görünüyor. (tek şarkıyla sevdirmek değil, bi nevi özetlemekten bahsediyorum)
    çünkü bu şarkıda hem elektronik ritmler (hem de ne ritmler, böle aksak aksak, yerim ben onları!), paranoyak dip sesler, aynı zamanda akustik gitarlar, cayır cayır sololar, thom'un hem sakin hem deliren vokalleri, kırılgan olduğu kadar saldırganlaşabilen sözler, şarkı kompozisyonundaki sürprizler; kısacası radioheadi radiohead yapan öğelerin büyük çoğunluğu mevcut.
    sanki hail to the thiefde olduğu için biraz hakkı yenmiş, geri planda kalmıştır..
    umarım zamanla değeri daha da anlaşılacaktır..
  • "bunu bilmeniz yeterli değildir elbette. buna yürekten inanmanız gerekir" der, parti.
  • hail to theif'deki bu şarkının sözleri italian şair ve dilbilimci dante'yi refere etmektedir.

hayal kırıklığına uğramayacaksınız biliyorum. ama bir çok kişinin hayatına ciddi yön vermiş bu muazzam eseri radiohead elemanları çok kısa bir sürede tamamladılar. kısa derken 15 dakika diyebiliriz. aslında açlıktan öldükleri halde "bitirmeden çıkmak yok" diyen nigel godrich tatmin olsun diye apar topar hücum kaydedip pizzacının yolunu tuttular. yani başta sonda o seslerin filtreye girmemesinin kanal yapılmamasının felsefi bir anlamı yok.

ama yine de en güzel radiohead şarkısı ödülüne oynar mı? oynar tabi aga..
  • nineteen eighty four'un belki de en etkileyici kısmına yaptığı göndermeyle daha da bir sevilen, içinde yaşadığımız korku ütopyasının resmi müzisyenlerinin radiohead olduğunu bir kez daha kanıtlayan umutsuzluk çağı marşı.*
  • kimse açıklamamış, açıklayalım. "2+2=5'i kanıtlıyorum bakın" şeklinde yapılan şey, tahmin edebileceğiniz gibi "bakın bir taşla matematiği öldürüyorum" olayından başka bir şey değildir. lütfen matematiği katletmeyin. neyse açıklama kısmına geçelim.

x = y
    x² = x.y
    x² - y² = xy - y²
    (x + y).(x - y) = y.( x-y )
    ( x + y ) = y.
    x + x = x
    2.x = x
    2 = 1
    3 + 2 = 1 + 3
    5 = 2 + 2

yukarıda yapılan "matematik katliamı" x=y denklemiyle başlıyor. bir denklemin çözüm kümesini merak ederken, yapılan sadeleştirmeler ve diğer işlemler sonrasında eğer sol tarafın sağ tarafa eşit olmadığı bir durum ortaya çıkarsa "buradan bir çözüm kümesi elemanı çıkmaz." denir ve o kısım orada bırakılır, ve diğer çözüm kümesi elemanı olasılıklarına bakılır. ayrıca yapılan her sadeleştirme, bir çözüm kümesi elemanı getirir. (çünkü sadeleştirdiğimiz şey eğer 0 ise, iki tarafı da 0'la çarpacak ve 0=0 çözüm kümesini meydana getirecektir.)

dolayısıyla çözüm kümesinin tek elemanı x-y'lerin sadeleştirmesi sonucu gelir. x-y=0 -> x=y denir ve buradan çözüm kümesine ulaşabiliriz.

bu sadeleştikten sonra geri kalan 2=1 ise, eşitlik olmadığı için çözüm kümesine bir katkıda bulunmayacaktır ve işlem burada sona erdirilir.

not: daha sonra da x'ler sadeleştirilip x=0 çözüm kümesi getirilmiş gibi gözükebilir. lâkin burda yapılan hata da şudur ki, denklemin iki tarafını da x ile çarpmanız halinde x=0 çözüm kümesi elemanını siz eklemiş olursunuz. yani önce eklenip, sonra çıkartırılmış. yav anlatırken utandım bak. ayıp lan.

not 2: ben yazana kadar silinmiş, olsun. zaten başka bir yerde yazdığım yazının kopyasıydı bu da. şarkısı da çok güzeldir ayrıca.

not 3: ayrıca amaç başkaysa zaten direkt şurdan da başlayabilirsiniz:

2.x = x
    2 = 1

siz buradan ne çıkarırsınız bilmem ama bu denklemin çözüm kümesi ç.k={0} ile gösterilir. ha 2x yazmışsın ha y. boşuna 20 adım gitmeyin bunun için.
  • thom yorkeun gittikçe kaydığının ifadesi..daha iyisini yapacak mı bilemiyorum....
    (bkz: bunu yapan insan olamaz)
hesabın var mı? giriş yap