şükela:  tümü | bugün
  • dördüncü sınıfa geçmiş bir inşaat mühendisliği öğrencisi olarak fevkalade merak ettiğim durumdur. bir yandan bir an önce biitirmek istiyorum lakin ortalamam çok tatmin edici değil, yarın bir gün yüksek lisans yapmak istesem yapamam. diğer yandan bir yıl uzatmak da zor geliyor hem maddi açıdan hem de ülkenin hali belli değil ekonomik durum daha da kötüye giderse mezun olunca bir hiçliğin ortasına düşmekten korkuyorum.

şuan herkesin üniversite mezunu olduğu bir ortamda 2.20 beni yalnız bırakır mı? şuan herkes üniversite mezunu on yıl sonra da çoğu yüksek lisans mezunu olursa meslekte geride kalır mıyım?
  • 4. yılında 2.20 ortalaman varsa ve geleceğin ile ilgili kararları ekşi sözlük'ün senin için vermesini bekliyorsan bence üniversiteyi de boşa okumuşsun.

üniversitede ailene kaybettirdiğin para ile sana bir bakkal açsalar muhtemelen çok daha fazla kazanırdın. hem de yer işgal etmemiş olurdun üniversitede.
  • şu anki kafam olsa değil bir sene iki sene daha uzatır cc ile verdiğim dersleri bb yapar en az 3'le mezun olurdum. o nedenle 2.50'den aşağısına razı olmayın. 2.70 oldu, o da olumlu.
  • cevabı basit olan sorunsal: eğer yüksek yapmak düşüncesi varsa hatta uni ve kabul şartları belliyse ona göre hareketli edilmeli,gerekirse uzatılmalı.

lakin 5 yılda 2.7 ile bitirenle 4 yılda bitiren farkı vardır.y başvurusunda dikkat edilebilir ve iş mülakatlarında sorulabilir (bana soruldu),ufak bir eksi puan olur.

genel olarak y başvuruları 2.5 ister ayrıca.

ve de 2.7 yapamama olasılığı da var (ben de olduğu gibi) 2.5 olabilir o yani. son sene genelde baydı artık denir ve salınır.
  • okuduğun okul ve yaptığın projeler daha önemli zaten özel sektörde calisacaksan çok da kimsenin umrunda olmuyor bir kaç yıllık tecrübeden sonra okulun da sorulmuyor aldığın dersler de geçtiğin harfler de. adını bile bilmediğimiz dağın başındaki okulda 3.5 ortalama yapan adam umrumda değil açıkçası işini iyi yapan kişi önemli. staj ve erasmus gibi programlar için önemlidir ortalama ama uydur kaydır üniversitelerin verdiği derslerde başarılı olmak dünyanın en önemli işi değil emin ol. bu arada yaz okulu yaparak biraz daha artırılabilir belki.
  • 5 sene sonunda 2,02 ile geçmiş şahsımı güldüren versus. bir sene daha okumak daha eğlenceli bence.

ha bu arada okul 4 yıllık geçme notu 2,00 idi.
  • tabeladan ibaret bir özel üniversite ise bir an önce bitirip piyasada tecrübe kazan. türkiye'de ilk 3-5 içerisinde sayılabilecek bir üniversite ise o zaman 1 yıl uzattığına değer.
  • 3,70 ile 4 yılda mezun olan şahsımca değerlendirmek gerekirse eğer bu süre zarfında yurtdışı eğitim, mesleğinle alakalı yurtdışı stajları, iş deneyimi şartı istemeyen ancak camiada kabul gören sertifikaların edinimi, mesleğinle alakalı yazılım araçlarının öğrenimini gerceklestireceksen 5 6 yılda bitirmende hiçbir mahsur yok. bunları yapmayacaksan da uzatmanın alemi yok. bunların dışında yüksek lisans da ayrı yorumlanabilir.
  • öğrencilik hayatınla zaten girdiğin üniversitenin adı belli olduğunda işin bitti, bir an önce mezun ol.
  • 1 sene daha okuyup öğrenciliğin tadını çıkartmak ve sonucunda hayata geç kalmışlık hissine kapılmak, iş hayatındaki insanlarla kendini kıyaslamak gibi etmenler.

vs

iş hayatının sıkıcı düzenine daha hızlı giriş yapmak, ama kendinden genç insanların altında çalışmıyor olmak.

tabi ki erken bitirmeyi tavsiye ederim, sonuç olarak not ortalaması kasmak isteyen bir insan iş hayatını düşünüyordur, ve iş hayatı için 1 sene 0.4 ortalamadan daha değerli olacaktır