şükela:  tümü | bugün
  • 2015’te 57 bin 903, 2016’da 66 bin 370, 2017'nin ilk 7 ayında 30 bin kişinin çürük raporu almasıyla, 2,5 yılda toplam 155 bin 59 kişinin çürük raporu alarak askerlik yapmaması durumu. kaynak

çürük raporu alımının özellikle, askeri hastanelerin sağlık bakanlığına devredilmesinden sonra artmış olması da dikkat çekici.
  • geçmiş yıllara göre orantısız bir artış varsa sebebi artık askeri hastane diye bir kavramın kalmamış olmasıdır. bunun yanında değişen sistem sayesinde artık yaşadığınız bölgede askeri hastane yoksa devlet hastanelerinde de kontrole girip gerekli raporları alabiliyorsunuz. kulağa güzel gelen bu iki durumda maalesef ülkemizde hem askerliğini yapan insanları biraz daha zora sokmuş hem de askerden kaçmak isteyenlerin şansını arttırmıştır.

ülkede parça parça çöken sistemlerden bir başkasıdır, duvardan kopan bir diğer parçadır.
  • zorla askere mi gitsinler ? gitmek istemiyorsa gitmez adam yasal olarak da bi açığını bulmak zorunda, askerliği zorlayan sistem gitmek istemeyene de zorla geleceksin diyorsa keyfi bilir açığını bulur millette. sonuna kadar destekliyorum kimse gitmesin amk.
  • şaşılacak bir şey yok.

her türk asker doğar sonra ömür boyu askerden kaçmanın yollarını arar.
  • rüşvetle bu raporlar alınmaktadır.
  • bu rezaletin önüne geçmek için vicdani ret getirilmesi gerekiyor. rusyadaki gibi isteyen askerligini yapsın vicdani retçiler ise zorunlu kamu hizmetine tabi tutulsun. o zaman böyle serefsizliğe başvurmak zorunda kalmaz vatandaşlarımız.
  • emin olun sandığınızdan daha kolaydır. kendi tecil sürecimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki devlet hastanelerinde kimsenin olaydan haberi yok. gittiğim hastanede şimdi kağıda ne yazayım diye soran doktora bile rastladım. işim olduğu için o sıra uğraşamadım ancak uğraşırsanız çürük almanız inanılmaz derecede kolay.
  • daha iki ay önce yoklama için aile hekimime muayene oldum. şu şekilde bir diyolag geçti

-herhangi bir rahatsızlık, kullandığın ilaç vs?
    -hayır hocam
    -ameliyat kırık çıkık?
    -hayır
    -tamam, anlaşıldı o zaman sağlıklı yazıyorum?

şimdi bu konuşmanın tersi olabilir miydi? bence olabilirdi. ordan hayal edin sebebini bulun işte...