şükela:  tümü | bugün
  • " dünyada 100 gram akıl varsa bunun 90 gramı abdülhamid han’da, 5 gramı bende, 5 gramı da diğer dünya siyasilerindedir. "

tanım: otto von bismarck tarafından söylenmiş bu sözün ithaf edildiği kişi.

- ukteydi, doldu.
  • 33 senelik istibdat devri diye bilinen devri sabıkı yaşamış ve gözleriyle görmüş hiçbir münevver onu övmez(hangi fikr-i siyasiyeye sahip olursa olsun). memlekette eğitim gibi konularda aslında fena işleri olmadığını düşünüyorum. fakat fena işleri çok vardır. başta jurnalcilik, sansür, hapis ve sürgün gelir. bu huyları yüzünden sırf hürriyet namına neredeyse her tarafta eli kolu bulunan koskoca bir cemiyet yapılanması oluşmuştur, gizli hücresel bir yapılanmadır. enver paşa'nın hırslı biri olduğunu düşünüyorum. ama kerrelerce makedonya'da bulgar çetelerinin peşine düşüp kelle koltukta gezmiş bir adamın vatan toprağı konusundaki muhakemesi bence yıldız sarayından harekat idare etmeye çalışan bir hanedan üyesinden daha iyidir diye düşünüyorum. ayrıca enver edirne'yi kendi partilileri bile karşı olmasına rağmen geri almıştır. hayatını rus mitralyöz ateşine koşarken vermiştir. cihan harbine girişimiz veya alman safında dahil oluşumuz bunlar ne yazık ki mecburiyettir. ifrada kaçmak istemem. ben parçalanmaya yüz tutmuş bir imparatorluğun yıkılışında ittihatçıları itham etmek doğru olmaz kanaatindeyim.
  • zamanında filistinde kendi mülkü olan toprakları yahudilere satarak bugünkü israil kurulmasına sebep olmuş kişi olduğuna dair bir iddia duydum. bu konuda kaynak tavsiye edin lütfen dediğim durum.
  • resad ekrem koçu'nun yazdığı, tarihimizde garip vakalaradlı kitaba göre, padişahlıgı döneminde,bir ara, hazinede para olmadığı icin, memur maaşları gemi enkazıyla ödenmiştir.
    torununun torunu da şimdi memleket mallarına gözü dikti...
  • ikinci abdulhamit döneminde muhalifleri ona baykuş lakabını takmıştı. https://youtu.be/himrrckez4c
  • toprak altında da olsan bulurum,
    erişir burnuna birkaç tekmem.
    can verip kurtulurum zannetme,
    şeytan el çekse de ben el çekmem.

(bkz: şair eşref)