şükela:  tümü | bugün
 • gerici yobazların ulu önder atatürk’ün başarılarını kabullenmeyip ona alternatif efsanevi lider çıkarmasının ürünü olan 2. abdülhamit’in abartılması durumu.

  1876-1909 yılları arasında tam 33 yıl boyunca tek adam olarak padişahlık yaptı.
  dönemi hezimetler, yenilgiler ve her biri devlete utançlar veren olaylarla doludur.
  bu süre içerisinde kazandığı bir tek zafer, bir tek başarı bile olmamıştır.

  1877 yılında rus ordusu osmanlı'ya saldırdı. doğu'dan erzincan'a kadar girdiler, batı'da rumeli ve trakya'nın bir bölümünü ele geçirdiler. bu yenilgi tarihimizde 93 harbi olarak anılır.
  kuzey'den gelen ve plevne müdafaasını çökerten rus orduları istanbul'u işgal etmek üzereydi. yeşilköy'e kadar dayandılar. abdülhamit ingiltere'ye başvurup “beni kurtarın” diye ricacı oldu ve ingiliz donanması istanbul'a demir attı.
  ruslar o günkü adı ayestefanos olan yeşilköy'de 10 katlı apartman yüksekliğinde görkemli bir zafer anıtı yaptı. abdülhamit derseniz, çok uzun yıllar boyunca padişahlığını bu anıtın yanı başındaki yıldız sarayında (ve hiç utanmadan) sürdürdü.

  bu çok abarttığınız adamın döneminde ;

  -ayestefanos antlaşması imzalandı
  (ilk sevr vakası)

  -sırbistan, karadağ ve romanya tam bağımsızlık kazanacak ve sınırları genişletilecek.
  -büyük bir bulgaristan prensliği kurulacak, prensliğin sınırları tuna'dan ege'ye, trakya'dan arnavutluk'a uzanacak.
  -bosna-hersek'e iç işlerinde bağımsızlık verilecek.
  -kars, ardahan, artvin, batum, doğubayazıt ve eleşkirt rusya'ya verilecek.
  -teselya yunanistan'a bırakılacak.
  -girit ve ermenistan'da ıslahat yapılacak.
  -osmanlı devleti rusya'ya 30 bin ruble savaş tazminatı ödeyecek.

  avrupa’nın çıkarına ters düştüğü için bu antlaşma değiştirildi. kaderimiz başka milletlerin elinde ya.

  berlin antlaşması

  -bosna-hersek imtiyazlı vilayet haline geldi.
  -doğu rumeli imtiyazlı vilayet haline geldi.
  -bulgaristan prensliği kuruldu.
  -kıbrıs sancağı ingiltere'ye kiralandı.
  -niş sancağı sırbistan'a bırakıldı.
  -teselya sancağı yunanistan'a (1881) bırakıldı.
  -kars, batum, artvin ve ardahan sancakları rusya'ya bırakıldı.
  -dobruca sancağı romanya'ya bırakıldı.
  -bunların dışında birkaç kaza karadağ'a bırakıldı.
  -van'ın doğusundaki kotur yöresi iran'a verildi.
  -ayrıca kongre döneminde fransa'nın yaptığı kulis çalışmaları sonucunda, antlaşma maddelerinde olmadığı halde 3 yıl sonra tunus prensliği fransızlarca işgal edilmiş ve gerekçe olarak berlin antlaşması gösterilmiştir. berlin antlaşması'ndan sonra ingiltere, fransa ve rusya osmanlıları baskı altına alma politikasına devam etti.

  vadedilmiş toprakları(bugünkü israil) zamanında biz toprakları kanla aldık kanla veririz diyen abdülhamid’in bu hikayesini öve öve anlatıyorsunuz ya beyefendi kıbrıs’ı vatan toprağını ingilizlere kiralamaya göz yumuyor ama.

  osmanlı ailesi hep böyleydi kendi tahtlarına zarar gelmemesi için hep düşmanlarıyla antlaştılar. bunun benzeri 2. mahmud’ta var.

  (!) ayrıca bu balon padişah osmanlı’nın kasasına adeta pranga takmış olan duyun-u umumiye’yi kurmuştur.

  rus ordusunun yeşilköy'de, sarayına birkaç kilometre ötede yaptırdığı görkemli zafer anıtının yanında hiç utanıp sıkılmadan padişahlık yapıp devletin onurunu çiğneten bu şahıstır.

  batı ülkelerinden acayip korkardı. onlarla sorun çıkmasını istemez, ne dedilerse onu yapardı.

  orduyu ve donanmayı yok eden abdülhamit savaştan korkardı. bir tek yunanistan'la savaştı ve kazandı!.. ama hiçbir kazancı olmadı, batılı devletlerin baskısıyla nasihat aldı.
  onun döneminde bir karış bile toprak kazanamadık ama verdiği yerler çok!

  yani çomarlar adamda sıkıntı yok sıkıntı sizde. atatürk gibi bir lider varken çökmüş bir devletin iş bilmez bir padişahını kendinize lider belirliyorsunuz. boş işler bunlar artık osmanlı’da yaşamıyoruz türkiye’de yaşıyoruz.

  abdülhamid’in ürettirdiği robot alamet (çomarların bir başka yalan abdülhamid efsanesi)
 • ayrica iyi bir marangozdur diye devam eden soz obegi ahsjsks adam marangoz.
 • şuan dünyada onlarca ülke bu dalyarağın kaybettiği topraktan küçük yüzölçümüne sahip. tabi ingilizler ülkede cirit atarken 60 yaşına gelip hakeme cariye diye 14 15 yaşında kız çocuklarının peşinden koşan bir dalyarak, çocuklarla evlenme hayali kuran yobaz takımına çok sempatik geliyor.
 • mal beyanı. ayrıca:

  (bkz: kutuplaştıran çıksın kasıyor)

  tarihe bir bütün olarak bakarsanız, milli değerleri tek bir zümreye mal eden ve toplumu ayrıştıran ifadeler kullanmaktan kaçınırsınız. mesela tarihteki herhangi bir olaya bakılırsa, bunun yüzlerce yıl süren ve tıpkı kavimler göçü gibi birbirini etkileyen zincirleme tepkilerin sonucu olduğu görülebilir. tarih dediğin şey bildiğin domino taşlarıdır. örneğin atatürk'ün ihtisas yaptığı eğitim kurumları abdülhamit döneminde açılmıştır.

  bunun başka bir versiyonu da atatürk olmasaydı da memleket kurtulurducular. o zaman başkası yapsaydı kardeşim, başkası yapıyordu da buna selanik'li bir subay mı mani oldu? olmaz. tarihe varsayımlarla bakılamaz ve milli değerler ideoloji orospuluğuna meze yapılamaz.

  abdülhamit dönemine bakılırsa tahta kucağında bir bombayla oturduğu görülür. sadece abdülhamit değil dağılma dönemindeki tüm padişahların siyasi otoriteleri bir çok sebepten (meşrutiyet, süper güçlerin iç işlerine karıştırılması, vb.) dolayı zayıftır ve memleket, bu dönemde şovenist paşaların gerçekçilikten uzak hedeflerinin kurbanı olmuştur. 93 harbinde ve balkan savaşlarında süreç çok ta iyi yönetilememiş malesef.

  "abdolhomut maronguzmuş yov zaten ne biçimmiş yov zaten hep ne biçim edmiş yov ehehemehehe" demek biraz: "adadürk de hep mosulu heç alamamış yov adalar madalar heç bizde değil yov zatem şaşıymış ağuğaha." buna benziyor.
 • son osmanlı imparatorudur, hataları ve doğruları ile tarihe mal olmuştur. lakin şunu unutmamak lazım ki tahta çıktığında yönetim mithat paşanın elindedir. 93 harbinde kaybedilen topraklarının sorumluluğunu ona yüklemek saçmadır yani.

  demiryolu ve telgraf ile donatması ülkeyi kurtuluş savaşında olumlu etkisini gösterecektir. yine çanakkale savaşının çıkacağını resmen önceden öngörmüş ve tabyaları yaptırmıştır.
 • (bkz: o kadar da demedik)

  kişisel görüşümce "yanlış dönem padişahı"dır 2. abdülhamit. misal kanuni'den sonra gelseydi bugün kendisini bambaşka anıyor olurduk.
  ancak kısmet, abdülhamit öyle bir dönemde başa geldi ki, allame-i cihan olsa 93 bozgununu da, sonrasında yaşananları da engelleyemezdi diye düşünüyorum. ancak modern türkiye'de halen açık olan birçok kurumun temeli de onun döneminde atılmıştır, bu da bir gerçektir.
  abdülhamit'e her eserinde "müstebit" diyen merhum turgut özakman bile "meziyet ve kusurlarıyla son imparatordu. ondan sonra osmanlı tahtının bir pırıltısı ve ağırlığı kalmamıştı" diyor ki çok haklı. ardından gelenlere bir baksanıza: sultan reşat, ittihatçıların elinde oyuncak zavallım. vahidettin ise düpedüz hain...
  tamam müstebittir, tamam paranoya derecesinde kuşkucudur da, o kadar da değil.
 • sadece kaybettiği topraklara bile bakınca doğru çıkan önermedir. https://youtu.be/0dmqyygwxcg
 • sayfa 1 sayfa 2

  çevirim:
  son büyük osmanlı sultanı tamamen büyük değildi sonuçta. abdülhamid figürü zamanının karikatüristlerinin çizdiği ne kanlı bir canavar ne de paranoyak bir padişaha indirgenebilir. otoriter bir hakimiyet fikri bulunan abdülhamid, zamanına damgasını vuran tutarlı bir reformcu oldu ve ardında pek çok iz bıraktı. onun bedbahtlığı altı asırlık, şanlı devirleri olmuş ihtiyar bir imparatorluğun başına geçmekti, zaten imparatorlukların günlerin sayılı olduğu bir çağda. osmanlı imparatorluğunu büyük bir modern devlet ve büyük bir müslüman güç yapma projesinde hezeyana uğradı. bu vazife, kabul etmek gerek, tek bir kişinin sınırlarını aşıyordu. ancak nihayetinde, kendisi değil miydi şahsını yalnızlığa mahkum etmiş olan, yıldız sarayının derinliklerinde?

  françois georgeon, abdülhamid ii le crépuscule de l'empire ottoman