şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ayrica iyi bir marangozdur diye devam eden soz obegi ahsjsks adam marangoz.
 • şuan dünyada onlarca ülke bu dalyarağın kaybettiği topraktan küçük yüzölçümüne sahip. tabi ingilizler ülkede cirit atarken 60 yaşına gelip hakeme cariye diye 14 15 yaşında kız çocuklarının peşinden koşan bir dalyarak, çocuklarla evlenme hayali kuran yobaz takımına çok sempatik geliyor.
 • mal beyanı. ayrıca:

  (bkz: kutuplaştıran çıksın kasıyor)

  tarihe bir bütün olarak bakarsanız, milli değerleri tek bir zümreye mal eden ve toplumu ayrıştıran ifadeler kullanmaktan kaçınırsınız. mesela tarihteki herhangi bir olaya bakılırsa, bunun yüzlerce yıl süren ve tıpkı kavimler göçü gibi birbirini etkileyen zincirleme tepkilerin sonucu olduğu görülebilir. tarih dediğin şey bildiğin domino taşlarıdır. örneğin atatürk'ün ihtisas yaptığı eğitim kurumları abdülhamit döneminde açılmıştır.

  bunun başka bir versiyonu da atatürk olmasaydı da memleket kurtulurducular. o zaman başkası yapsaydı kardeşim, başkası yapıyordu da buna selanik'li bir subay mı mani oldu? olmaz. tarihe varsayımlarla bakılamaz ve milli değerler ideoloji orospuluğuna meze yapılamaz.

  abdülhamit dönemine bakılırsa tahta kucağında bir bombayla oturduğu görülür. sadece abdülhamit değil dağılma dönemindeki tüm padişahların siyasi otoriteleri bir çok sebepten (meşrutiyet, süper güçlerin iç işlerine karıştırılması, vb.) dolayı zayıftır ve memleket, bu dönemde şovenist paşaların gerçekçilikten uzak hedeflerinin kurbanı olmuştur. 93 harbinde ve balkan savaşlarında süreç çok ta iyi yönetilememiş malesef.

  "abdolhomut maronguzmuş yov zaten ne biçimmiş yov zaten hep ne biçim edmiş yov ehehemehehe" demek biraz: "adadürk de hep mosulu heç alamamış yov adalar madalar heç bizde değil yov zatem şaşıymış ağuğaha." buna benziyor.
 • son osmanlı imparatorudur, hataları ve doğruları ile tarihe mal olmuştur. lakin şunu unutmamak lazım ki tahta çıktığında yönetim mithat paşanın elindedir. 93 harbinde kaybedilen topraklarının sorumluluğunu ona yüklemek saçmadır yani.

  demiryolu ve telgraf ile donatması ülkeyi kurtuluş savaşında olumlu etkisini gösterecektir. yine çanakkale savaşının çıkacağını resmen önceden öngörmüş ve tabyaları yaptırmıştır.
 • (bkz: o kadar da demedik)

  kişisel görüşümce "yanlış dönem padişahı"dır 2. abdülhamit. misal kanuni'den sonra gelseydi bugün kendisini bambaşka anıyor olurduk.
  ancak kısmet, abdülhamit öyle bir dönemde başa geldi ki, allame-i cihan olsa 93 bozgununu da, sonrasında yaşananları da engelleyemezdi diye düşünüyorum. ancak modern türkiye'de halen açık olan birçok kurumun temeli de onun döneminde atılmıştır, bu da bir gerçektir.
  abdülhamit'e her eserinde "müstebit" diyen merhum turgut özakman bile "meziyet ve kusurlarıyla son imparatordu. ondan sonra osmanlı tahtının bir pırıltısı ve ağırlığı kalmamıştı" diyor ki çok haklı. ardından gelenlere bir baksanıza: sultan reşat, ittihatçıların elinde oyuncak zavallım. vahidettin ise düpedüz hain...
  tamam müstebittir, tamam paranoya derecesinde kuşkucudur da, o kadar da değil.
 • sadece kaybettiği topraklara bile bakınca doğru çıkan önermedir. https://youtu.be/0dmqyygwxcg
 • sevenlerinin tarihten bi haber 1 karis toprak dahi kaybetmedik dediğinden ötürü büyük sanilan padişahtır.muhtemeldir ki ayestefanos antlasmasinin yeşilkoyde(!) imzalandığını dahi idrak edememektedirler. velhasili kelam rus ordusunun bir karış toprak almadan istanbulun içine kadar gelmesini sağlayan balon padisahtir efendim.tek yeteneği tüm toplumu gammazci yapmasidir.aslina bakilirsa internet olmadan bimer gibi bir uygulamayi basarmista diyebilir miyiz?
 • sayfa 1 sayfa 2

  çevirim:
  son büyük osmanlı sultanı tamamen büyük değildi sonuçta. abdülhamid figürü zamanının karikatüristlerinin çizdiği ne kanlı bir canavar ne de paranoyak bir padişaha indirgenebilir. otoriter bir hakimiyet fikri bulunan abdülhamid, zamanına damgasını vuran tutarlı bir reformcu oldu ve ardında pek çok iz bıraktı. onun bedbahtlığı altı asırlık, şanlı devirleri olmuş ihtiyar bir imparatorluğun başına geçmekti, zaten imparatorlukların günlerin sayılı olduğu bir çağda. osmanlı imparatorluğunu büyük bir modern devlet ve büyük bir müslüman güç yapma projesinde hezeyana uğradı. bu vazife, kabul etmek gerek, tek bir kişinin sınırlarını aşıyordu. ancak nihayetinde, kendisi değil miydi şahsını yalnızlığa mahkum etmiş olan, yıldız sarayının derinliklerinde?

  françois georgeon, abdülhamid ii le crépuscule de l'empire ottoman