şükela:  tümü | bugün
  • bakış açısına göre değişen bir soru cümlesi. modernleşme taraftarı jön türklere göre kızıl sultan islamı siyasileştirme taraftarı panislamistlere göre ulu hakan. ancak boğaziçi üniversitesi öğretim görevlisi selim deringil'in " the well protected domains" kitabında yer alan saptamaya göre ise osmanlı halkının bakış açısından her ikiside değil.
  • ermeniler'in çok sevdiği bir sorudur. hele hele bu soruyu ümmet-i muhammed'e dahil birinden duymaktan çok hoşlanırlar.

(bkz: ermeniler'in kuyruk acısı)
  • turnusol işlevinde bir soru. yanıtı yeni osmanlıcı islamcılara göre b ulu hakan, ittihatçılara göre a kızıl sultan'dır. tarihi daha tarafsız değerlendirenler kan döktüğünü de, ülkeyi 30 sene bir arada tuttuğunu da iyi bilir.
  • 34. osmanlı padişahının basmakalıp, sabit fikirli iki grup tarafından isminin önüne koyulan ünvanlar ile değerlendirilmesidir.

hoş bi bitmediniz amk' da iyi giderdi buraya. olm kurtulun artık bunlardan lan, tarihi kişilikler sebep oldukları olaylar ile değerlendirilirler. kimin kuyruk acısı fazla ise, acının boyutuna göre nitelendirir kişiyi.

ı. selim yavuz muydu, kasap mı?
    ı.süleyman magnificent* mıydı, köle olarak aldığı cariyenin kölesi olan bi padişah mıydı?

ıı. abdülhamid'in kızıl mı, ulu mu tartışmalarını bu denli çok yapacağımıza, keşke üçüncü selim'i okusak, anlasak biraz.
  • dili uzun köpeklerin "it" dediği padişah hakkındaki lüzumsuz soru. neresinden konuştuğu belli olmayan bu yazar müsveddelerine "asıl it sensin, itoğlu it." demezler mi? elbet derler.

şunu oku da tövbe et bari: sultan hamid'in ruhaniyetinden istimdat.

ek: giriyi "mâbâdımıza girebilir." diyerek ispiyonlamışsınız; hiç korkmayın, girmez.
  • ulu hakandır en azından benim için.
    o abdestsiz dışarı çıkmayan bir insandı. ha nereden biliyorsun diye soracaksınız: kitaplardan. siz de birkaç kitap okuyup ermenileri katletti diye ahkam kesmiyor musunuz zaten?
  • kızıl sultan* kulağa karizmatik geliyor sanki, onu hak etmiyor; ulu hakan diyenler zaten dümdüz öküz. ben mehmet akif'in de kullandığı ve o dönem epey tutulan lakabı tercih ediyorum: yıldız'daki baykuş.
    tanım: soru.
  • tek entry ile yetinmeyip kuyruğuna basılmış kuduz itler gibi "kızıl sultan"lığını ispat etmeye çalışanlar olduğu için ulu hakan'dır büyük ihtimal. entry sıçmayın artık anladık derdinizi.
  • bir kitap adidir. alip okumadiklarim arasinda yerini almistir.