şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ürdün kralı olmakla meşgul kişi.
 • sayfasında kendisiyle ilgili verilen ilk bilgiye göre, muhammed'in 43üncü göbekten torunuymuş kendisi. monarşinin dikte hakkını teolojik mekanizmalarla desteklemesi zorunluluğu kendini göstermektedir bir kez daha böylece.
  http://www.kingabdullah.jo/
 • bunun bir de suudi versiyonu vardir. her ne kadar iki tane olsalar da kiymetlerini bilelim; bugun bir kral abdullahlar kolay yetismiyor.
 • ürdünlü olanı hakan uzan 'ın amerika'dan sınıf arkadaşıdır..
 • ülkemizde “biz osmanlı ya neden isyan ettik” adıyla yayınlanmış hatıratın sahibi.
  1916 arap isyanı önderlerinden, o yıllardaki hicaz emiri şerif hüseyin’in oğlu, günümüz ürdün kralı abdullah’ın büyük dedesi. 2. meşrutiyet’te meclis i mebusan ’da mekke mebusu. 1921/23 yılları arasında ingiliz idaresi altında, 1923’den sonra bağımsız, aslında filistin’in bir parçası olan doğu ürdün’ün emiri ve 1946 yılından itibaren bağımsız ürdün’ün kralı. irak’a kral olan kardeşi faysal gibi suikast kurbanı.
  elimize ulaşan hatıratı türklerin arap isyanına bakış açısına bir cevap olmakla birlikte türklerin bu konudaki savlarını doğrular niteliktedir.
  kabile veya aşiret halinde yaşayan topluluklarda, milliyetçiliğin yükselişinin, ortak düşman ortadan yok olunca (arapları bir araya getiren türk düşmanlığı idi) nasıl bir çıkar ve koltuk kavgasına dönüştüğünü, önde churchill arkada abdullah ve lawrence’lı fotoğraf eşliğinde bir kez de kendisinden okumak lazım. haşimi /vahhabi çekişmelerini, prenslere taht yaratmak karşılığında, sunni ve güdümlü ülkelerin**` :suriye `* hüzünlü kuruluş hikayelerini bilmeden yıllardır bitmek bilmeyen ortadoğu sorununu anlamak çok güç.
  edit: bu günkü kral abdullah için bu linki de vermem lazım.
  http://www.bbc.co.uk/…050808_abdullah_pardons.shtml
 • bu kral kişisinin burhan altıntop ile bir çok ortak noktası vardır. burhan altıntop'un evinin kapısı açıldığında ilk görülen, kendisinin yaptırmış olduğu mona lisa görünümlü burhan altıntop portresidir. işte aynı görgüsüzlük bu kral kişisinde de vardır. burhan altıntop sadece evinde barındırır bu portreyi. kral abdullah ise her gittiği yere götürür kendi portresini ve her nerde bir fotoğraf çekilecekse arka fonda bir yerde bu portreyi bir yerlere astırır. söylenilene göre kendisi " ben de üniversite mezunuyum ben de nişantaşı cocuğuyum" diye ortalıklarda dolanıyormuş da...
 • prens oldugu donemde bir televizyon programinda babasi kral huseyin'in cok yakin dostu olan urdun'un sevilen ve sayilan bir sarkicisina "babana selam soyle" dedigi icin tokadi basan simdiki urdun krali. her ne kadar tokat agir gibi gorunse de butun ulke koskoca kraldan bahsederken majesteleri, hazretleri gibi sifatlari esirgemezken adamin bos bulunup "baban" demesi de ayri bir dangalaklik. babanmis... askerlik arkadasi sanki.
 • ürdün kralı olan versiyonunun mülakatını demin cnn'de dinledim de oldukça donanımlı bir insan gibi görünüyor. monarşinin belki de en büyük avantajı bu. kral olacak kişi çocukluğundan itibaren düzgün bir eğitim alıyor. böylece tayyip erdoğan gibi süprizler ile karşılaşmıyor ülke.
 • urdun krali olani 23 eylul 2010 tarihli the daily show with jon stewart'a konuk olmustur.

  oncelikle sunu soyleyeyim, ben bu kadar akli basinda bir ortadogu lideri daha dinlememistim simdiye kadar, bu net.

  simdi "arap krali bu yea" diye onyargiyla yaklasacaklar olabilir, ama sunu da dinleyin: abdullah basa gectikten sonra urdun'de acayip bir ekonomik gelisme oluyor, abdullah bolgedeki en ilimli liderlerden birisi.

  bu da yetmezse abdullah ulkeyi komple ve surekli liberallestiriyor. mesela urdun'de gazetecileri yazdiklarindan dolayi goz altina almak yasak. nasil, sasirtici degil mi?

  peki, kral abdullah'in 1996 yilinda star trek dizisinde figuranlik yaptigini biliyor muydunuz?

  evet urdun hala monarsi, evet tam demokrasi degiller, ve politik olarak ideal bir ortam yok belki vs. lakin bu adam biraz dusundurmeli insanlari bence. bazen konseptlere ve onyargilara takilip esasi kaciriyoruz zira.