şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşlar editleri üste giriyorum. bilgiler geldikçe de güncelleyeceğim.

güncel edit; arkadaşlar bugün firma yetkilisi akşam saatlerinde arkadaşla irtibata geçti. açıkcası anlattığına göre gayet naif bir şahıs aramış ve gerçekleştirilen görüşmede uzun çalışmalar sonucu iyi niyet kapsamında fiyatı 25 bin liraya indirdiklerini, ancak bu fiyata olası bir enjektör onarım masrafının dahil olmadığını belirtmiş.

tabi fiyat bu haliylede baya fazla ancak en azından firmanın bir adım atması olumlu bir gelişme. takipteyiz neticede firma için de atılacak adımlar önemli.

bu da bir ekşi etkisidir belirtmekte fayda var.

edit; gece yarısı peugeotturkiye kurumsal hesabından mesaj geldiğini iletmiştim. tabi gün boyu peugeot’dan telefon bekledik. tam hafta sonu öncesi kesin ararlar diyordum ki yanılmışım. ne arayan oldu ne soran ya kardeşim madem ilgilenmeyeceksiniz bari “mış gibi” yapmayın.

edit; burdaki rezalet firmanın konuyu iyi niyet garantisi kapsamında incelememesi ve gerekli katkıyı sunmayarak çıkarılan afaki masrafın tümünü tüketiciye bırakmasıdır. iyi niyet garantisi dediğimiz olay tam da bu durumda işlemesi gereken bir kavramdır. arkadaş defaeten belirtti ve ben de yazdım bedava yapılsın gibi bir beklentinin olmadığını, konunun iyi niyet kapsamında değerlendirilmesini ve firmanın maksimum destek vermesinin beklendiğini. ayrıca allah aşkına nasıl okuyorsunuz adam ikametinden 1300 km uzakta seyahatte olduğunu belirtmiş ancak hala sanayide ustası olmalı yazan arkadaşlar var.

edit; gece yarısı itibarıyla peugeotturkiye kurumsal hesabından tarafıma ulaşarak mağdur arkadaşın iletişim bilgilerini istediler. en azından konuyla tekrar ilgilenmeleri güzel bir durum umarım bir faydası dokunur.

arkadaş editi-1; araçtan herhangi bir uyarı gelmedi, son bakımı 148 binde yetkili serviste yapıldı ve açıkcası daha periyodik bakım zamanı gelmediği için yağını suyunu kontrol etme gereği duymadım. bu arada serviste yapılan ilk kontrolde yağ eksiği yoktu onun icin servis yağ pompası bir an yağlamayı kesmiş olabilir gibi bir yorum yaptı. ancak dediği gibi hiç bir uyarı ve ikaz vermedi araç.

arkadaş editi-2; asla malın ayıbını ya da geçmişini saklayıp satmak gibi bir şey olamaz. ya bu haliyle satarım ya da sıfır motor takıp geçmişiyle birlikte satarım. o yüzden sen rahat ol arkadaşım.

arkadaş editi-3; servisten gelen malzeme teklif listesi ancak parçalara döviz kurundan dolayı bugün zam gelmiş. mesela motor burdaki fiyatın üzerine bin lira daha zamlanmış.

arkadaş editi-4; garantisi bitmiş diyen arkadaşlar olmuş. evet doğru aracın garantisi bitmiş yani sizin mantığınıza göre bu arızayı garantisi bittikten hemen sonraki senede verse dahi bir problem yok o zaman. böyle bi mantık olur mu arkadaşım aracın garantisi bitse dahi motorun yatak sarabileceği nedenler bellidir ve sen bakımları tamamen yetkili serviste yaptırıyorsan bununla ilgili servisten bir beklentin olur. zaten iyi niyet katkısı bunu ifade eder. benim bu arızanın tüm masrafını peugeot karşılasın gibi bir beklentim olmadı ki zaten ama iyi niyet katkısından faydalanmayı beklemek en doğal hakkım. böyle bi hak yoksa o zaman iyi niyette yoktur.

arkadaş editi-5; (#79849770) numaralı entryde bahsedilmiş ona cevaben; araç uzun yola çıkmadan önce bu durum belirtilerek yetkili servise gidilerek kontrol edilmiş yetkili servis kayıtlarında mevcutmuş.

ayrıca motordan gelen seste gariplik varmış ama herhangi bir ikaz ya da uyarı olmadığından dolayı çok yakın konumdaki yetkili servise gidilmiş. daha da ötesi yetkili servisteki ustalarda motoru dinlerken yatak sarmış dememiş sadece yola devam edilmemesini tavsiye ederek aracın kalması gerektiğini belirtmişler.
    diğer yandan aracın devamlı gittiği servis ile şu an bulunduğu servis arasında yaklaşık 1300 km varmış ve devamlı gittiği servis hayri abi’ye değil yetkili servise yönlendirmiş.

evet arkadaşlar yakın bir tanıdığımın yaşadığı gelişmeleri olduğu gibi aktarıyorum. şahsımca rezalet gibi rezalettir. olayı bu platforma taşıyarak sizin de görüş ve önerilerinizle katkıda bulunacağınızı düşünüyorum.

“arkadaşlar öncelikle herkese selamlar. 2009 model peugeot 3008 1.6 hdi premium pack araç sahibiyim. 26 temmuz 2018 çarşamba günü ailemle seyahat halindeyken aracın motor bloğundan normal olmayan bir ses gelmeye başladı. bulunduğum mevkideki yetkili servislere baktım ve hemen yakında bir yetkili peugeot servisi bulunduğunu öğrenip aracı yetkili servise götürdüm.

baştada belirttiğim gibi aracım 2009 model ayrıca 161 bin km de. şimdiye kadar da tüm bakımları yetkili serviste yapıldı. bunu neden belirtme gereği duydum çünkü işin rezalet kısmı tam olarak da burda başlıyor. çoğu kimse bu yaş ve km deki aracı yetkili servise götürmeyi tercih etmezken ben aracın ufak tefek işlemleri de tüm işlemlerini şimdiye kadar yetkili serviste yaptırdım. fren balatalarının değişiminden tutun, far değişimine kadar yetkili servisi tercih ettim ve bu işlemler yetkili servis kayıtlarıyla da mevcut.

herneyse aracı motorundan ses gelmesi üzerine yetkili servise götürdüm ve servis yetkilileri arızanın tespiti için motor bloğunun sökülmesi gerektiğini ileterek aracın serviste kalması gerektiğini belirttiler. tabi seyahat halindeyim çoluk çocuk bagaj ağzına kadar eşya dolu neyse yaşadığım rezilliği geçtim aracı bıraktım ve yakında bulunan bir otele kendimi attım.

servis kontrolleri yapmış, motoru söküp incelemiş ve iki gün sonra tarafıma geri dönüş yaptı. servis yetkilisinin ilettiği kadarıyla motor yatak sarmış, biyel kolu ve kranka zarar vermiş, bahse konu arızanın serviste giderilmesi motorun değişmesi ile mümkünmüş ve yaklaşık maliyet 40 bin lira civarındaymış.

tabi ben şoka girmiş vaziyetteyim çünkü aracın ikinci el değeri ne kadar ki zaten. tam bu esnada servis yetkilisine bu aracın tüm bakımlarının yetkili serviste yapıldığını, aracın yağ ve soğutma suyu vb etkenlerle yatak sarabileceğini ancak araçta bu konuda ne bir uyarı ne başka bir etken olmadığını. yağ eksiğinin bulunmadığını dolayısıyla peugeot’nun bu aracın tamir masrafında iyi niyet göstermesi gerektiğini, bu yaş ve km de tüm bakım ve kontrolleri yetkili serviste yapılan bir aracın bu km de motorunun yatak sarmasının normal olmadığını ilettim.

servis yetkilisi peugeot ile bu konuyu görüştüğünü ancak genel merkezin aracın yaşı ve km sinden dolayı masrafa herhangi bir katkı veremeyeceğini belirttiğini aktardı.

tabi ben ikinci defa şoktayım. zaten sürekli yetkili servisi tercih etmemizin ana nedenlerinden biri de ilerleyen yaş ve km de bir sıkıntı yaşandığında konuyu firmanın daha iyi takip edebilmesi ve tamamen kendi kontrollerinde bulunan bir aracın sıkıntılarında tüketicinin yanında olmasını sağlamak değil mi?

ama tabi bu beklentiler maalesef uzaktan yakından karşılığını bulmadı. bizzat kendim konuyu hemen akabinde peugeot genel merkeze ilettim. genel merkezden konuyu inceleyip tarafıma dönüş yapılacağı belirtildi ve bugün (02.08.2018) peugeot adına bir yetkili tarafımı arayarak özetle; yaşadığım durumdan dolayı üzgün olduklarını, ancak konunun çözümü noktasında yardımcı olamayacaklarını, aracın yaşı ve km si itibarıyla hiç bir şekilde firma garantisinde bulunmadığını belirtti. ben cevaben; aracın garanti kapsamında olmadığını bildiğimi, ancak tüm bakımları yetkili serviste yapılmış bir aracın bu kmde motorunun iflas etmesinin normal olmadığını, firmanın bu noktada müşterisine destek vermesi gerektiğini belirtsem de tabi ki olumlu bir yanıt alamadım.

yetkili servisin çıkardığı 40 bin liralık faturanın dörtte biri fiyatına aracın dışarda yapılabileceğini biliyorum ancak yine de peugeot gibi bir firmanın takındığı tavır ve çözüm odaklı hiç bir teklif sunmamasını kabul edemiyorum.

bu noktada benim yaşadıklarımı rezillik, firmanın yaptığını ise rezalet olarak değerlendiriyor, değerli görüş ve önerileriniz ile durumu bu platforma taşıyan arkadaşıma teşekkür ediyorum.”
  • aracın bu km ve yaşta belki tüm masrafını karşılamak servis için mümkün değil ama 40 bin lira nedir lan!

komple çıkma motor bulsan 8 bin liraya alırsın sanayiden.
  • aracın model yılı ve kilometre olarak garantisinin olmaması çok çok normal ancak motorun işçilik ile birlikte toplamda 40 bin tl civarında fiyatının olması daha daha anormaldir. bu bağlamda benim size tavsiyem, servis yerine tanıdık ve güvenildik bir tamirciye aracınızı yaptırmanızdır. zira 40 bin tl'ye arabaya motor yaptırdım deseniz, çok abest olacaktır. ayrıca aracı satsanız o para edecekken, siz motoruna o kadar masraf etmeyin.

şunu da belirtmek istiyorum; bakımlarını ve onarımlarını yetkili serviste yaptırdım diyorsunuz. şunu da sorgulamak gerekir; yaptırdığınız bakımlar, bu durumda boşa gitmiş olmuyor mu ? sonuçta bakıma gittiğinizde, aracın yağı, suyu vs. gibi şeyleri kontrol edilmiyor muydu ?
  • arkadaş editi; son yaptığım araştırmalarda olayın motorla da bitmediğini, yağ pompası, debriyaj kiti ve komple volan setinin değişmesi gerektiğini, motorun üzerinde soğutma ıvır zıvırı ve kayışların bulunmadığını ayrıca bunların da baya para ettiğini öğrenmiş bulunmaktayım. canın yandığı zaman bir günde konunun uzmanı oluyorsun maalesef. en kötü 15-20 bin arası masraf var ve pek tabi peugeot’tan ses seda yok.
  • fiyat dısında bir rezalet yok.garantisi bitmiş bir araç.ve arıza yapmış.

puan vermiyorum.
  • yeni nesil araçların garanti belgesi ve teknik detay kitapçıklarında ekonomik ömür olarak 10 yıl yazdığından çok da rezalet gibi durmayan rezalet. zira kilometre de epey yapılmış.
  • duzenli bakimi yapilan ustelik hep serviste ve orijinal parcalari ile bakimi yapilan bir arac icin 10 yas yada 160 bin kmde bu kadar agir masraf cikartmasi hakikaten pejo rezaletidir.

bayinin servisin yada pejo turkiyenin degil uretici firma fransa pejonun rezaletidir.
    afilli gosterisli araba ureteceklerine boktan motorlu araba ureten pejonun rezaletidir. bosuna o kadar insan fransiz araba alinmaz demiyor.
  • rezalettir arkadaş. aracın bozulması falan değil de, 40 000 tl motor arızası ne lan. kafayı mı yediniz siz?

bu celladına aşık hıyarlara da uyuz oluyorum ha. tabii ki peugeot ödemeyecek ya da yardımcı olmayacak. ama ikinci eli kadar motor masrafı çıkartmak adam düdüklemekten başka şey değil.
  • rutin bakımları düzenli olarak yapılan ve kullanımına özen gösterilen 1600 cc dizel bir motor için çok da önemli olmayan bir kilometredir 160000. bu tarz durumlarda sadece peugeot firması değil premium markalar harici hemen hemen hepsi aynı lakayt tavrı takınacaktır diye düşünüyorum. ülkemizdeki servis ya da marka kaynaklı problemlerde de yine insanımız mağdur oluyor maalesef. güvenilir, işin ehli olan özel servislerde yaptırın motorunuzu. yetkili servis ilk üç yaş için garanti kapsamı bozulmasın diye tamam hadi ama sonrası yaşlarda hiç gereği yok onlara düzülmeye.
  • araç o noktaya kadar, hiç mi ikaz vermedi?
    hararet, yağ basıncı, motor ikaz ışığı ilk aklıma aklıma gelenler.
    tanım: yaşayan için üzücü olan ama servis bakımının bir derde deva olmadığını öğrendiğimiz durum.
    not: yetkili servise domalacağıma sanayide hallediyorum. biliyorum ki bir faydası olmuyor. arkadaş da öğrenmiş oldu.