63 entry daha
  • konu mülakat değil arkadaşlar. mülakatı kimin, ne amaçla yaptığı. ülkemizde ise amaç her daim belli. geçmiş olsun dostum, hakkında hayırlısı.
  • osmanlı ve öncesinden beri devam süreç.

“devlet-i ali osmaniyyede terfi-i temayun ilim irfan ile olmaz; ya olacak kuvvetli iltimas, ya olacak madeni has ya da olacak delk-i temas.”
  • hakimlik ve savcılıkta mülakat kadar saçması yoktur. en son idari hakimlik sınavı mülakatında adımı soyadımı sorarak elendim. 83 puan yazılımdı. 73 74 alanların kazandığı sınav olmuştu.
  • eskiden torpil yok muydu diye küfürlü savunmaya geçen beyinsizlerin bulunduğu başlık.

amaç, bu saçmalığın son bulması ve herkesin hak ettiği oranda makamlara gelmesi. bu olana kadar sineye çekmek yerine tepki göstermenin nesi yanlış da karşı çıkılıyor, anlaşılır gibi değil...
  • " eskiden de torpil vardı " diyerek malların geçiştirdiği olay. eskiden torpil vardı evet fakat liyakata göre torpil vardı. hakedenler arasında torpil vardı. yasadışı bir olay ortaya çıktığında da gereken yapılırdı. üniversitelerde kadro açılınca nokta atışı ile " soyadı şu harf ile başlayacak" derecesinde direkt hedef kriterler konmazdı.
  • ben küçükken insanlar össyi protesto ederdi. şu an merkezi sınavları protesto edeni hiç görmedim. sebebi başlık altında yazanlar.
    tanım: iki esaslı bölümü bitirmiş, sınavda derece yapmış insanın yaşadığı rezalettir. adam ileri düzey okur yazar bir kere en azından önüne konan dosyayı iyi derecede okur ve karar verirdi.
  • uzun uzun yazıp paragraf paragraf ayıran ama içine baktığınızda bomboş ve küfür dolu #93427822 gibi entryler ile devletin sistemi savunulmaktadır. işte hsk'nın ve türk yargısı'nın bugünkü durumu budur. entry'i giren de gayet bilmektedir başsavcılıklar'a, soruşturma bürolarına atamaların tarikattan tarikata değiştiğini. o da bilmektedir alınacak hakim ve savcı listelerinin parti binalarında yazıldığını.o da bilmektedir verdiği bir takipsizlik kararı terfi getirirken, açacağı bir soruşturma onu meslekten ihraca yahut en azından etkisizleştirmeye götürecektir. bilir ama o da semirmektedir bu sistemi, hayatında hukuk insanı olma gayesi yoktur. maaşı ve kendisinin de içinde bulunduğu siyasi kadronun ülkeyi yasaması yürütmesi ve yargısıyla hepsi bir arada yönetmenin verdiği haz ile yaşamaktadır. hakim ve savcıların 1/3'ünün doğrudan fettullahçı olması onu rahatsız etmemektedir, zira 2/3ü de bulaşmamıştır (yersen). biliyorsun bu sistemi, utanmadan, yüzsüzce savunuyorsun bunu, acıyorum sadece sizin gibilere.

bugün hukuk mezunu üç beş kişi bir araya gelip hakimlik savcılık sınavı üzerine konuştuklarında sınavdan, mülakattan önce sorulan soru şudur "torpil/referans ayarladınız mı?" bu kanıksanmıştır artık, sorunun cevabı hayır ise o ortamdaki herkes bilir ki o kişi hakim/savcı olamayacaktır. bunun tek bir istisnası dahi yoktur. iktidar kanadından torpilin varsa alınma ihtimalin %100 değildir, ama torpilin yoksa asla ve asla alınmazsın. bunu bu ülkede bilmeyen tek bir hukukçu yoktur. fakat ben bu referanslı hakim ve savcılara bir tavsiye vereceğim, türkiye olağanüstü bir ülkedir, hukukun değişken olduğu bir ülkedir. siz bugün belli yollarla belli yerlere geldiniz elbet, lakin oradaki işinizi iyi öğrenin ve hakkıyla yapın. yoksa bir sonraki değişimde size referans olanlar ve siz de tıpkı fettullahçıların referans olduğu hakim ve savcılar gibi bir anda terörist olabilirsiniz, sizden birileri hesap sorabilir. o zaman en azından "evet ben buraya hakkımla gelmedim, ama işimi hakkımla yapıyorum" diyebilin ki bu akıl ve vicdanınızı sattığınız makamı koruyabilin.

edit: size bir anımı anlatayım. 2011 senesinde ceza hukuku özel hükümler dersinde profesör'ün "ergenekon davası hakkında ne düşünüyorsunuz" sorusuna 400 kişilik amfide kalkıp "devlet askeri vesayetçilerden, darbecilerden hesap soruyor, o savcılar ve hakimler demokrasi kahramanıdır" diyen şahıs bugün bir yerlerde ceza hakimi. fettullahçılar'ı tasfiye mi? güldürmeyin. hoca elbet delillerin değerlendirilmesindeki, soruşturma aşamasındaki usulsüzlükleri, yani siyasi değil hukuki bir soru sorduğunu belirtip "sen otur burada herkes anladı senin ne olduğunu" demiş idi.
  • 9 ağustos 2019 tarihinde yeni değerlendirme sonuçları açıklanmıştır.
  • menzil, ilim yayma, biraz zorlarsan suleymanci guruhuna dahilseniz sansiniz vardir. ama kazara iskenderpasa (namidiger hakyol) ekibindenseniz elenme ihtimaliniz sifirdir.

ara ara ismi az duyulmus cemaatciklere de sans verilir.

ama

olur ya hicbirine dahil degilseniz, hani calisayim cabalayim hakkimla alayayim derseniz, hele hele ulkenin bati sehirlerinden birinde yasiyorsaniz...

sansa bir yerlerden gelen selamlari aynen iade etmisseniz...

ulan ben bu maasi coluguma cocuguma yedirecegim kimsenin hakkina girmeyeyim diyorsaniz...

hele ki inancinizi ya da inancsizliginizi kategorize etmek icin kullanmaktan mideniz bulaniyorsa...

daha ogreneceginiz cok sey var.

bakmayin rahat rahat yazdigima benzer yollardan ben de gectim ve tam 3 yilimi issiz gecirdim. akademik kariyerimi uzun bir sure ertelemek zorunda kaldim ki hala erteliyorum.

zihninizin dip koselerinden birinde dogru olduguna inandiginiz seyi yaparsiniz. o kose dokunulmazdir. vicdaninizin rahat olmasini saglar.

oysa ideali ararken bu ulkenin realitesini dusundugunuzde her sey daha basitlesir.

iradeniz ve samimiyetiniz size kadro, kariyer ya da meslege mal olur. yeri gelir ozgurlugunuze, yeri gelir hayatiniza mal olur.

oysa siz, dogru olduguna inandiginiz seyi yapar ve dogrularinizdan taviz vermezsiniz.

bakmayin herkesin tersini soyleyip durduguna, siz dogru olani yapiyorsunuz.

vicdaniniz rahat ya, inanin daha mutlusunuz.

ailenizin yuzune gururla bakabilirsiniz.

ve yalniz degilsiniz.

unutmayin siz iyi bir insansiniz.

ve dunyayi iyilik kurtaracak.

selam ederim.
  • torpil olmadan gireceğini sananlar tarafından rezalet denilmiştir. yüz yıldır bu işler böyle. daha okurken hedefini koy ot gibi instagram kaydırma git sana referans olabilecek kişileri bul. ayıp değil günah değil. git kendini sevdir. yoksa dayın halan teyzen bu yolu izle. sonra ağlama.
17 entry daha
hesabın var mı? giriş yap