*

şükela:  tümü | bugün
  • nihai edit: 4 aralık 2017 tarihi itibariyle taahhütname onay süreci kyk tarafından 10 aralık 2017'ye kadar uzatıldı, hepinize çok teşekkür ederim. ilgili duyuru

son çare olarak buraya yazıyorum. öncelikle olay kız arkadaşımın başından geçiyor bunu belirtmek isterim.

kız arkadaşım bu sene üniversiteyi kazandı, akabinde kyk’ya burs/kredi için başvuru yaptık. ailesinin maddi durumunun sıkıntılı olmasına rağmen burs değil kredi çıktı. bu duruma alışığız konu bu değil.

19.11.2017 tarihinde e-devlet üzerinden kredi taahhütnamesini onayladık. buraya kadar herşey normal.

bugün kız arkadaşım hariç çevresindekilere burs/kredi ödemesi yapıldı. kyk iletişim hattını arayarak neden kredi yatmadığını sorduğumuzda aldığımız cevap bizi şoka uğrattı. “kredi taahhütnamesini onaylamadığınız için ödeme yapılamamaktadır.”

bakın üstüne basa basa söylüyorum, taahhütnameyi onayladık ve “işleminiz gerçekleştirilmiştir.” tarzında bir bilgi mesajıyla bile karşılaştık.

kyk’yı tekrar aradık, bu defa karşımızdaki personel, “işlemi mobil cihazla mı gerçekleştirdiniz?” dedi. (kız arkadaşımın bilgisayarı olmamasından mütevellit işlemi telefonundan halletmiştik.) evet cevabını verdik. hemen ardından “e-devlet mobil uygulamasından yapılan başvurularda sıkıntı çıkabiliyor biz bunu duyurmuştuk, bu sizin sorumluluğunuzda.” cevabını aldık.

fakat biz taahhüt onay işlemini uygulamadan değil, tarayıcı aracılığıyla yapmıştık ve böyle bir uyarı ibaresini görmedik.

ne yapacağımızı bilemiyoruz, tek umudumuz buydu.

edit: e-devlet uygulamasından değil chrome üzerinden işlemi gerçekleştirdik. e-devlet sistemine mobilden giriş yaptığınızda yine masaüstü versiyonu açılır. bu mobil için farklı bir sistemlerinin olmadığı anlamına gelir. işlemleri gerçekleştirdiğimiz sayfa da veriler javascript değil normal post methoduyla gönderiliyor. ayrıca javascript ile göndermiş olsa bile artık chrome/safari/opera hepsinin mobil desteği var. o yüzden sorun olmayacağını düşündüm. ertesi gün zaten bilgisayar aracılığıyla işlemin teyitini yaptım. böyle bir sorun çıkacağını bilmediğimden dolayı ss almadım.

edit2: durumun kyk’nın sistemine bağlı bir hata olduğunun diğer kanıtı: ziraat internet bankacılığı ss ekran görüntüsünde görüldüğü üzere harçlık avans tanımlanmış ve limit mevcut kredi yatmayacaksa banka bu parayı hangi yolla tahsis edecek. benim kredi ödemem tamamlandığında harçlık avans limitim kaldırılmıştı.

edit3(mecburi): bazı arkadaşlar gerek mesaj kutusundan gerek başlık altından "mobil cihazlarda yapılan onayın sıkıntılı olduğunu bildiriyorsa bu senin suçundur." gibi post atıyor. kyk'nın resmi sitesi ilgili haber: bakınız 2.paragrafın sonunda "(taahhütname onayı e-devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.)" yazıyor. tekrar belirtiyorum onay işlemini e-devlet mobil uygulamasından değil, tarayıcı aracılığıyla internet sitesinden yaptık.
  • (bkz: up)

hem burs vermeleri gerekirken kredi veriyorlar, hem de krediyi verirken bile sorun çıkarıyorlar.
  • “işleminiz gerçekleştirilmiştir.” dediyse ve daha sonra olmadı deniliyorsa sorumluluk artık onlardadır. gerçekten rezalettir.

üniversiteli arkadaşlarımıza yardımcı olalım sözlük.
  • gidip bu krediyi alıp sonrasında ödeyememektense, herşeyde bir hayır var diyerek kullanmamak daha hayırlı. gidip parttime işte çalışın kyk ya köle olmayın.
  • rezalet puanim 2/10 olan olaydir. kardesim sen nerede yasiyorsun kontrol edeceksin yaptiktan sonra acaba oldu mu, bi yerde hata mi var.
    ayrica dedem bile biliyor boyle islemler mobilde her zaman sikinti cikartabilir 2 lira internet kafeyede *mi veremediniz?
    edit: -de ayriymis makarov2ye tesekkurler.
  • mobil işlemlerde sıkıntı çıkıyor olduğunu bildiğine göre bununla ilgili pek çok durum oluşmuş demektir. o zaman: ya mobil uygulamayı düzelteceksin, ya da mobil uygulama üzerinden onay kaldıracaksın. böyle savsaklık olmaz. rezalet artı pişkinlik.

ben internet üzerinden sipariş verdiğimde bile onay sayfasının görüntüsünü kayıt ediyorum. bunu yapmak size bir artı kazandırır ama yapmamanız sizi haksız yapmaz.
  • iyi tarafından bakılması gereken rezalet.

keşke 4 sene aç kalsaydım da hiç almasaydım. ota boka harcadık, şimdi her ay kira öder gibi ödüyoruz.
  • hocam herhangi ss ler varsa elde gerekli yerlere toplu şekilde şikayet edelim bu şekilde devam edemez bu. rezillik . gerçekten yardım etmek istiyorum bir şey olursa yeşillendirin
  • kyk taahhütnamesi, aldığınız krediyi geri ödeyeceğiniz, belirtilen durumlar meydana gelirse kredinizin kesileceğini kabul ettiğinize dair bir taahhütname. ayrıntılı olmayan, basit bir taahhütname. kredinin bu taahhütnameye istinaden verilmesi saçma. yani tamamen formalite. şu anda siz birine yanlışlıkla eft yapsanız bile bunu geri isteme hakkınız var (sebepsiz zenginleşme). devletin, kamu gücü elindeyken ödediği parayı geri isteyebilmek için böyle bir taahhütnameye ihtiyacı yok. bu formalitenin kalkması lazım. krediye başvuran zaten, bu taahhütleri kabul ediyor demektir. ayrıca bir de taahhütname onaylatmak gereksiz bir işlem, boşu boşuna yapılan bir iş.
  • 2023 yılında millet kredi borcunu öderken "lan iyi ki onaylanmamış" diye allah'a şükretmekle sonuçlanacağını düşündüğüm olay.