şükela:  tümü | bugün
 • change.org aramaların tekrar başlaması için kampanya başlatılmış. iki dakikanızı ayırın lütfen.
  üst edit9.1 : mert alpaslan'ın eşinin açıklamaları ve yardım çağrısı : "“sevgilimi aramaktan vazgeçmeyin ne olur. vazgeçmeyin ne olur, azaltmayın çalışmaları yalvarıyorum. yetkililere yalvarıyorum. yaşıyor o, bırakmayın ne olur. benim kocam aşkım yaşıyor biliyorum. herkese teşekkür etmek için dönecek. ne olur ümidinizi kesmeyin, ne olur bırakmayın onu orada ne olur.” sözcü haberi
  üst edit9 : onbirinci gün. akut’un twitinden göre hava muhalefeti nedeniyle yetkili makamlarca aramalara ara verilmiş.

  üst edit8.1 : küreklidere dere yatağında bulunan ilk batona yakın bir yerde ikinci bir baton daha bulunmuş. baton diğerinden farklıymış.
  üst edit8 : onuncu gün ve aramalar devam ediyor. jandarma özel harekete bağlı 40 kişi daha katılmış okuduğum kadarıyla dün. geri çekilen ekip var mı bilemiyorum. akut 10 üyesinin aramalara katıldığını ve 5 kişilik destek ekibiyle beraber 15 kişi olduklarını paylaşmış dün akşam. uludağ kayak merkezinde hava şu an bulutlu ve sıcaklık sıfır derecenin üzerinde dmi'ye göre. gün içinde hafif bir yağmur bekleniyor.

  üst edit7.1: son dakika haberine göre montun yakınında donmuş dere içine saplanmış bir tane baton bulunmuş. kime ait olduğu bilinmiyor denilse de ben efe sarp'ın batonuna benzettim. facebook hesabında buna benzer ter emen tutacağı olan bir baton görmüştüm. mert'in batonlarıysa decathlon'un ucuz modellerindendi aynı fotoda. batonun bulunduğu bölgede başka bir şey bulunamamış aramalarda.
  üst edit7: dokuzuncu günde aramalar devam ediyor. yeni bir haber yok. bugün hava açık uludağ'da, hava sıcaklığı en fazla 3 derece görünüyor. önümüzdeki günlerde de hava sıcaklığı düşmeyecek, önemli bir yağış da görünmüyor.

  üst edit6.1: sekizinci gün akşamı düşen haberlere göre kar altında bir kişi bulunduğu iddiası var. ama bursa valisi yalanladı. dha da haberi geri çekmiş.
  üst edit6: sekizinci gün. aramalar bugün de devam ediyor. güncel bir gelişme yok henüz. uludağ kayak merkezi bugün sisli ve hava sıcaklığı en fazla 2 derece görünüyor.

  üst edit5.2: valilik açıklamasına göre mont küreklidere’de kısmen karla kaplı olarak bulunmuş. küreklidere hamamlıkızık köyüne doğru iniyor. yani dağın bursa tarafında. yer yer de donmuş durumdaymış dere. aşağısı sık orman ve dik arazi. eğer o bölgeye inip orman içinde sığınacakları bir yer bulabildilerse hala şansları olabilir bence.

  üst edit5.1: montun cebinden bir de anahtar çıkmış ve efe’nin ailesi evinin anahtarı olduğunu teyit etmiş. savunma sanayinde kullanılan termal özellikli bir dronla montun bulunduğu bölgede arama devam ediyor.
  üst edit5: yedinci günde efe sarp’a ait olduğu tahmin edilen kırmızı bir mont bulunmuş. tribord markası sanırım. cebinde de yün bir bere var yeşil renkli. dağın kuzeybatı tarafında bir dere yatağında. kuzeybatı oteller bölgesine yakın olan taraf.
  çok spekülasyon dönüyor ama o montun efe’ye ait olduğunu tahmin ediyorum ben de. hipotermi tepkisi olarak da çıkarmış olabilir, ilk yürüyüşte terleyip çantasına astığında düşürmüş de olabilir. iz bulunması önemli bence aramalara yön vermek için.
  umarım sağ olarak bulunurlar.

  üst edit4: altıncı günde aramalar mağara ve kuyulara yönelmiş durumda. afad başkanı umudumuzu yitirmedik açıklaması yapmış. uludağ’da bugün hava parçalı bulutlu ve -6 civarında. yarın kar yağışı var.

  üst edit3: beşinci günün sabahında da malesef gelişme yok. aramanın 3 gün daha sürdürülmesine karar verildiği haberi gelmişti dün. yeni ekiplerin katılmasıyla 350 kişilik bir grup aramalara devam ediyor. mağaralarda arama yapılacağı haberi gelmişti bir de dün. umarım bugün iyi haberler alırız.

  üst edit2: dördüncü günün sabahında henüz bir gelişme yok. aramalar devam ediyor. haberleri bir kaç kaynaktan takip etmeye çalışıyorum.

  üst edit1: türkiye dağcılık federasyonu akşam bir duyuru yayınladı. mevcut ekiplerin dinlenerek dönüşümlü çalışabilmesi için arama faaliyetine katılacak dağcılarının gerekli malzemeleriyle uludağ jandarma karakoluna başvurmasını istiyorlar. ben de buradan duyurmuş olayım. tdf duyurusu

  üst edit: bazı arkadaşlar güncelleme istemişler. malesef üçüncü gün ve hala bir gelişme yok. valilik öğlen saatlerin 260 kişilik ekiple aramaların devam ettiği bilgisini verdi. bulunan kafa lambası kaybolan kişilere ait değilmiş bu arada. aramalar, uludağ'ın yedigöller, maden, saitiabat, çobankaya, sarıalan, alaçam bölgelerinde yoğunlaştırılmış. arama çalışmalarına katılan 4 kişinin de kaybolduğu iddiası var bugün, teyit edemedim henüz. hava bugün yine bozuyor bursa'da.

  * son dakika: uludağ'da kaybolan ve 3 gündür haber alınamayan 2 dağcıyı arayan 4 kişilik akut ekibi zirve yolunda yoğun sis nedeniyle kayboldu. bir süre sonra irtibat kurulan ekipten bir kişinin dereye düşerek donma tehlikesi geçirdiği öğrenildi. jandarma arama kurtarma, afad ve anda ekipleri, konumları tespit edilen akut ekibini kurtarmak için yola çıktı.

  umarım kısa sürede sağsalim bulunurlar.

  ..........................
  uludağ aslında çok yüksek irtifalı bir dağ değil. açık havada kaybolmak da mümkün değil bölgede. hele yazın yokuş aşağı yürüseniz 8-9 saatte bursa köylerine inersiniz. ama sis bastırdığında ve tipiye yakalanırsanız büyük olasılıkla kaybolursunuz bu bölgede. telefon çekmediği gibi maden bölgesinde pusulalar da hatalı çalışır. iki amatör dağcı dünden beri aranıyor. hava açsa da gece ısı -15-20'lere kadar düşebilir zirvede. umarım sağ sağlam bulunurlar.

  bursa hakimiyet haberi

  uludağ'da iki gündür kayıp olan dağcıları arama çalışmaları hem karadan hem havadan devam ediyor. arama çalışmalarını kayıp dağcıların aileleri de uludağ jandarma karakolunda bulunan ekiplerle beraber anbean takip ediyor. gözü yaşlı aileler kayıp iki dağcının bir an önce bulunmasını istiyor.

  edinilen bilgiye göre, 31 yaşındaki mert alpaslan ve 37 yaşındaki efe sarp isimli iki amatör dağcı 34 sk 2280 plakalı araçlarıyla uludağ oteller bölgesine geldi. burada kısa süre iki arkadaş gezindikten sonra araçlarını uludağ jandarma karakol komutanlığı önüne bıraktı. ailelerine whatsapptan uludağ'ın zirvesini gösteren fotoğraf yollayarak, ''biz buraya gidiyoruz'' diyen iki amatör dağcı oteller bölgesinden yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan zirveye doğru akşam saatlerinde yola çıktı. havanın kararmasını aldırış etmeyen iki dağcı yoğun kar yağışı ve soğuk havayı aldırış etmeden yola koyuldu. gecenin ilerleyen saatlerinde sisin etkili olmasıyla beraber yönlerine kaybeden iki dağcı zirve yolunda kayboldu. saatin geç olması ve iki kayıp dağcıdan haber alamayan aileleri jandarma ekiplerini arayarak ihbarda bulundu. ihbar üzerine jandarma arama kurtarma ve afad ekipleri kayıp iki dağcıyı bulmak için arama çalışması başlattı. fakat olumsuz hava şartları nedeniyle ekipler gece çalışmalarına ara vererek sabahın ilk ışıklarında tekrardan takviye gelen, jöh, akut, bakut, nak, anda ve ihh ekipleriyle beraber çalışmaya başladı. ikinci günde hava şartlarının olumlu şekilde gitmesi üzerine ekipler çalışmalarını bu sabah saatlerine kadar aralıksız sürdürdü.

  ''bir an önce bulunmasını istiyoruz''

  iki gündür süren aralıksız çalışmaları uludağ jandarma karakolunda takip eden yakınları ise ekiplerinin kayıp iki dağcıların bir an önce bulunmasını istediğini belirtti. gazetecilerin sorularını gözyaşları içerisinde yanıtlayan mert alpaslan'ın halası sedef sayar, "şuanda yaşanan çok üzücü bir durum. umutla çocuklarımıza kavuşmayı bekliyoruz. çok fazla olmamakla beraber dağcılık tecrübesi var. yanındaki arkadaşı çok daha profesyonel. daha sanıyorum bir iki defa daha zirveye değil ama uludağ'a çıkmışlar. mert'in ailesi istanbul'da. sağlık sorunları var. ben ve kuzenleri geldik. pazar günü saat 11.00 gibi eşine bir fotoğraf atıyor, göller bölgesinin fotoğrafını. 'biz buraya gidiyoruz' diye. ondan sonra zaten telefonlarından bir daha sinyal alınamıyor. eşi bir müddet haber alamayınca jandarmaya haber veriyor ve o andan itibaren zaten arama çalışmaları başlatılıyor. hepsine minnettarız. hepsi sağolsun çok detaylı bilgilendirdiler bizi. hepsine çok teşekkür ediyoruz. dışarıdan da profesyonel dağcılar getirmişler. herkes elinden geleni yapıyor. içişleri bakanlığı'dan uçak gönderilmiş termal. şuanda dronlarla da arıyorlar. ellerinden geleni yapıyorlar. umutla kavuşmayı bekliyoruz'' dedi.

  ekipler arama çalışmalarını göller bölgesinin yakınlarında kurdukları acil yardım çadırı ve koordinasyon merkezinden yönetirken, bölgenin çevresinde bulunan sırp kayalıklardan ve engebeli yamaçlardan oluşan bölümde arama çalışmalarını halat sistemiyle devam ettireceği öğrenildi. diğer yandan, kayıp iki dağcının ailesi de uludağ jandarma karakoluna gelerek gelişmeleri buradan takip ettiği öğrenildi.
 • https://www.youtube.com/watch?v=_spixsye6x4&t=26s

  ******

  ust edit : son derece açıkça durum şu (bkz: #98664444)

  bir ilave bilgi de, efe 12 kasımda, yani yaklaşık 20 gün önce zirveye çıkmış.

  ******

  efe sarp ve mert alpaslan...

  efe'yi tanırım, adı gibi efedir, yiğittir, mücadeleyi bırakmaz. ona yoldaşlık ettiğine göre arkadaşı da eminim öyledir.

  dilerim tez zamanda sağ salim bulunurlar.

  edit: işkembeden sallayan dallamalar. kimse kaybolacağım diye yola çıkmaz. makina mühendisi iki koca adamdan bahsediyoruz, aranıyor olmak durumuna düşüp, memnum olacaklarını, keyifle saklandıklarını filan mı sanıyorsunuz? ayrıca öyle instagramda buldumculuk oynayacak görgüsüzlükte insanlar da değiller, herkes kendisi gibi biliyor tabi.
 • kaybolanlardan biri-mert, en heyecanlı en ele avuca sığmaz çağlarımızdan arkadaşım.

  takip edebildiğimiz kadarıyla yaklaşık 150 kişilik bir ekip dağın birçok bölgesinde aramaya devam ediyor.

  umarım efe ile bir an önce sağ salim bulunurlar ve mert yüzüne yayılan o kocaman gülümsemesiyle bu macerayı yıllarca bıkmadan anlatıp durur.

  edit: bu kadar acımasız yorumları görünce inanamadım. mert'i yaz kış dinlemeden silivri zindanlarının kapısında mücadele verdiği dönemden tanıyorum. milyonlarca insan korkudan sesini çıkaramazken biber gazına maruz kalmaktan gözleri şişmiş kızarmış ama ertesi gün yine orda olan cesur yiğit ve vatansever genç bir adamdır. kanı, siz acımasız kansızlar gibi tembel akmaz; sporu, doğayı ve keşfetmeyi sever. kaybolmuş ve aranan başkası olsa, yeri onları arayanlar arasında olurdu.

  ümidimizi kaybetmedik hiç,sağ salim dönmenizi bekliyoruz.
 • çok üzücü, en kısa sürede bulunurlar inşallah.
 • en kısa zamanda bulunmalarını umut ettiğim dağcı yoldaşlardır.
 • bu mevsimde büyük işe kalkışmışlar. uludağ denize yakınlığından dolayı lost adasındaki black smoke gibi sislenme durumuna sahip. gerçekten 15 dakikada 30 santimi göremeyip 15 dakika sonra tertemiz hava ile karşılaşabiliyorsunuz. kaybolan arkadaşların tam olarak nereye kadar gittiklerini bilinmemesi sıkıntı. sırta çıkmış olsalar hafi küçük zirvedeki sığınma kulübesini görmediler kuzeyden ya da güneyden aşağıya inen kayalıklı vadiler var oralardan inip muhakkak bir köye varırlar. sırta çıkamadılar desek o yoldan zirve dışında gidecekleri tek yer cehennem çukuru orada da kamp yapanlar görmüştüm. yanlarında kamp malzemeleri olup olmadığı yazılmamış. varsa o civarda kamp için saklıgöl var kamp için. kampçılık geçmişleri varsa rüzgardan sığınmak için aşağılara inip ağaç altı bir yer aramış olabilirler. yukarlarda taştan başka şey yok. bir de uludağa kar yağıyor bir haftadır yürümek için bile profesyonel olmak gerekir.

  ben iyi haberler bekliyorum çünkü uludağ da ciddi profesyonel kurtarma ekipleri var.
 • kayboldukları gün bende uludağ'da idim. hangi mantıkla havaya bakmadan çıktılar yola anlamadım. bütün hava durumları, iphone'un hava durumu falan saat saat tipi şeklinde kar yağacağını ve sis olacağını söyledi. göllere gideceklerini söylemişler ama o siste kaybolup farklı bir yerlere gittiler herhalde. kar yeni yağdı. çok kalın değil kar örtüsü. en fazla 30 cm vardır. hala bulunamamaları ilginç. acaba donup üstleri kar mı kaplandı? ama dediğim gibi çok kar yok. belki tipi yüzünden üstleri kaplanmış olabilir.

  edit: bu gece 1'den itibaren yarın bütün gün kar gözüküyor yine. hemen bulunmaları lazım. yoksa bahara kadar bulamazlar.
 • dalgıç mı kaybolacaktı, elbet dağcı kaybolur uludağ'da.

  ama neden? bu ekibe rehberlik eden bir rehber neden yok*, dağcı filan değilim, gemiler kılavuz kaptan alıyorsa bu dağcılar da rehber alsın. zor mu?
 • devletin işi de yok bunları arasın.

  afad sadece doğal afet sonucunda harekete geçmelidir.

  iki instagram fotoğrafı çekeceğiz diye kimse bunları aramamalı.
 • bugün oradaydım çok kalabalık bir akut ekibi konvoy halinde geçti önümüzden. umarız ki sağ salim ulaşılır canlara.