şükela:  tümü | bugün
270 entry daha
 • daha evvel onlarca kere yazıldığı üzere;

  -yürüyüşe akşam değil sabah çıkıyorlar. saat 8:30 da tepeye doğru yürümeye başlamışlar. akşam 18 söylemi tamamen yanlış.

  -normal trekking olarak düşünmüş olacaklar ki, yanlarında kayda değer hiç bir teçhizat yok.

  -sis varken yürüyüşe başlıyorlar. muhtemel gün ilerledikçe sisin dağılmasını umdular. ama aksine yağışla birlikte daha da arttı ve yer-konum-doğrultu oryantasyonlarını yitirdiler. bu tip durumlarda, iç güdüsel olarak geniş halkalar çizme eğilimi vardır.

  -bir noktada vazgeçip dönmüş olmaları gerekiyor. kaza geçirip hareket kabiliyetlerini tamamen kaybetmedilerse muhtemelen bir yere sığınmış şekilde bulunacaklar.

  yıllardır kendimizce bizde kış yürüyüşleri ve kampları yapıyoruz. yaptıkları en temel hata, en kötüyü düşünmemiş olmaları. en temel yürüyüşde dahi gazlı-benzinli spider tip bir ocak, yanında ufak bir metal kap, basit de olsa bir elyaf tulum inanılmaz işler görür. ıslak dahi olsa dalları bir araya yığıp altına gazlı ocak yakıldığında 15-20 dakikada dalları önce kurutup, sonra tutuşturur. elyaf dolgulu bir tulum ıslansa dahi izolasyona devam eder. kaz tüyü gibi yapışıp kalmaz. en azından su ısıtıp, pet şişe içine doldurup tulumun içine atıldığında ciddi bir ısı yayar, yaşam alanı sağlar. öyle kar sığınağı, ağaç dallarından barınak falan hikaye. yapsanız dahi korunamazsınız. düşen vücut ısısını başka bir kaynakla artırmak gerekir.

  bu işlere heves edenlere tavsiyem, kaz tüyü tulumlar, goretex astarlı çadırlar, bilmem kaç katmanlı montlar, omurga destekli çantalar, vibram tabanlı botlar falan hikaye. evvela daima taşıyabileceğiniz güvenilir bir ocak alın. yaz kış yanınızdan ayırmayın. ateşiniz varsa yaşarsınız.

  umarım bulunduklarında sağ olurlar.
 • günlerdir özellikle takip ediyorum ama ne yazık ki haber yok hala. her ne kadar bambaşka bir ekstrem spor olsa da uzun yıllar yamaç paraşütü yapmış biri olarak türkiyenin çeşitli dağlarında bulundum. yamaç paraşütü yapabilmek için dağ bayır gezmek gerekiyor zaten. en önemli 2 şeyden ilki, nereye gidersen git kesinlikle birine haber ver. nerede olabileceğin hakkında birilerinin haberi olması gerekiyor. biz buraya gidiyoruz deyip foto atmaları o kadar da bilinçsiz olmadıklarını gösteriyor kanımca. ikincisi ise, mutlaka uydu bağlantılı gps taşı. garminin bu tarz gps leri bolca mevcut. yürüyüşe başlamadan konumu kaydedersen sonra nereye gidersen git geri dönersin. internetmiş telefonmuş bunlara güvenemezsin, mutlaka uydu bağlantısı şart. bunları konuşmak onları geri getirmez belki ama ilerde bu tarz durumların başkalarının başına gelmemesi için bir önayak olması dileğiyle. umuyorum ki sağ salim bir yerde sığınmış olsunlar.
 • amatör dagci degildirler. kaldi ki dagci da degiller. bunu sadece ben degil, detayli bigiye sahip akut ekibi de söylemis.
  sözlük alin bir tane allah askina. amatör ve profesyonel kelimelerinin anlamini ve farkini ögrenin. acemi, tecrübesiz kelimeleri ile amatör kelimelerini karistirmayin.
  bir amatör, bir seyi, profesyonelden pek ala daha iyi yapabilir. aradaki tek fark, biri para icin, bir digeri para kaygisi olmadan yapana denir.

  bu arada halen daha hic bir haber yok, insallah bir mucize olur ve sagdirlar.
 • ailelerin talebiyle arama kurtarmaları 3 gün daha uzatılmış dağcılardır. aslında bir hafta önce zirve yapacakken, ertelemek zorunda kalıp 1 aralıkta yola koyulmuşlar. sabah 830 civarı oteller bölgesinden yürüyüşe geçip, hava kararmadan dönmüş olmayı hedefledikleri düşünülüyor ve hatta hava bozunca geri dönmek isteyip sis nedeniyle yollarını kaybetmiş olmaları da muhtemel. o havada zirveyi zorlamış olmaları ihtimali çok saçma geliyor. her ne şekilde olursa olsun, bulunmalarının aileleri için manevi önemi çok büyük. hadi be efe, hadi güzel kardeşim. daha çıkacağın çok zirve var...
 • burada, iki doğasever kardeşimiz için, kutsal saydığımız ya da bizim için anlam atfettiğimiz tüm hisler ile dua edelim, şans dileyelim inanç ya da inançsızlık biçimimiz her neyse bulunduğumuz yerden yüreğimizle onlar ile olmaya çalışalım.

  herşeyden önce onları bekleyen ve arkalarında olan aileleri ve sevenlerinin işi çok daha zor. insanın içine düşeceği en büyük trajedi budur. belirsiz umutsuz bir ortamda sevdiğini beklemek.

  oralarda bir parça bulunmuş biri olarak yazıyorum ki, uludağ 2500 metre gibi çok yüksek sayılmayan bir dağ olmasına rağmen türkiyenin en tehlikeli dağlarından biridir. kış aylarında bu tehlike çok daha yüksek risk arz eder.

  en azından bu dağa ileride çıkmak isteyen ler için malzeme vs oralara hiç girmiyorum. akıllı telefonlarda bu konuda pek çok ücretsiz konum belirleme uygulaması var. uludağ'ın çoğu yerinde telefon çeker. oraya giderken güvendiğiniz ve önceden haber verdiğiniz bir arkadaşınıza yarım saatte bir ayrıntılı konum mesajı atın. kaç kişi çıkarsanız çıkın sırası ile telefonlarınızı açın.tüm telefonlar bir an'da açık olmasın. gpx wiewer programı ile önceden gpx dosyası olarak kayıt ettiiniz rotayı on beş dakikada bir kontrol edin. bu önlemler hiç olmazsa rotadan sapmamanıza yol açar.

  umarım bu iki genç kardeşimiz sevdiklerine kavuşur.
 • alan taraması yapılırken iç içe geçmiş çam ağaçların içine bakmak hep es geçiliyor.
  olası sığınacakları birinci yer orası.
  zirveye çıktıkları yada sonrası başka bölgelere geçtiklerine ihtimal pek vermiyorum.
  evet panik haliyle bölgeden uzaklaşmış olabilirler ama düşük ihtimal.
 • kötü insanları pek etrafımda tutmam ve yok sayarım ama buradaki yorumlara bakınca saf kötülüğü sezinleyebiliyorum.

  bir tarafta kaybolan 2 adamın ölmesini isteyen seleksiyon maceracıları, diğer tarafta devlete masraf oluyorlar turnusolu ile aranmamalarını dile getirerek kendilerini haklı çıkarmaya çalışan maddiyat düşkünleri.

  ne söylesem bilemedim tüm kötü zihinlere rağmen umarım bulunursunuz
 • buyuk bir ihtimalle artik tahtali koyde zirve yapanlardir, tek tesellileri yilin son gunlerinde darwin odullerine acik araile favori olarak girmek olmustur sanirim.

  hayatiniza hic bir sekilde dokunmayan,hic bir sekilde tanimadiginiz insanlara yalandan yere duyar kasmanizi anlarim ama ,sanki gunun 24 saati onlari dusunerek kahr oldugunuza dair rol kesmeyin bari.
 • eksi dereceler yaşanıyor, yarın gece sıcaklık - 6'ya düşecek.
  toplam 202 kişi aramaya katılıyor ve hala sonuç yok.
  mucize olması bile artık düşük ihtimal.
 • "buyuk bir ihtimalle artik tahtali koyde zirve yapanlardir" demis biri.

  yetmemis.

  "hayatiniza hic bir sekilde dokunmayan,hic bir sekilde tanimadiginiz insanlara yalandan yere duyar kasmanizi anlarim ama, sanki gunun 24 saati onlari dusunerek kahr oldugunuza dair rol kesmeyin bari."

  diye yazmis.

  öncelikle böyle üzücü olaylarda, basina ne geldigi muamma olan insanlar icin, tahtali köyde zirve yapiyorlar, denmez. ha sen diyorsan bu senin ebleh ve dangalak oldugunu gösterir.

  bir insani hic bir sekilde tanimadan, onun yasadigi benzer kosullarda bulunmus, yine o kosullarda yasamis biriyseniz, bu elim hadise ile empati kurarsiniz. yani bu kosullari bilmeyen, yasamayan bir empati yoksunu geri zekalinin bunlari anlamasini zaten beklenmez ama zavalli oldugunu yüzününe vurmaktan da üsenmeyiz.
38 entry daha