şükela:  tümü | bugün
  • desteğe ihtiyacım var sözlük. şu konuyu vatan bilgisayar'ın ilgisini çekecek kadar gündeme getirmek istiyorum. konu, gündem yaratmazsa bile sözlüğe gelip vatan bilgisayar'ı araştıranlar en azından vatan bilgisayar'ın müşteri ilişkilerinde ne kadar rezil olduğunu görsün. ben yandım, başkası yanmasın. konuyu espriler içinde boğulmadan ve demagoji yapmadan olduğu gibi anlatmaya çalışacağım.

25.09.2016 tarihinde vatan bilgisayarın web sitesi üzerinden bir televizyon aldık. televizyon 26.09.2016 tarihinde ups kargoya verildi ve o hafta içinde de geldi, fakat ben işte olduğum için televizyon ups kargonun seyrantepe şubesine geri gitti. ben de seyrantepe şubesini aradım ve televizyonu, gelip şubeden alacağımı söyledim. 29.09.2016 tarihinde televizyonu ups kargonun seyrantepe şubesinden alarak eve geldim, televizyonu kutusundan çıkardım, görünürde bir sorun yoktu. televizyonu fişe takıp açtığımda ekrana siyah renk geldi, fakat üst kısımda beyaz bir ışık vardı. meğer çerçeve kırıkmış. ben de hemen televizyonu toparlayarak tekrar kutusuna koydum. zaten daha bazı parçaları paketinden bile çıkarmamıştım. vatan bilgisayar'ın müşteri hizmetleri o saatlerde çalışmadığından bir sonraki gün vatan bilgisayar'ı aradım.

30.09.2016 tarihinde 0850 222 56 56 numaradan vatan bilgisayar müşteri hizmetlerine ulaşarak durumu anlattım. müşteri temsilcisi; "televizyonu bize geri gönderin, değişim ya da iade yaparız" dedi, ben de dediği gibi yaptım. birkaç gün sonra, sürecin ne aşamada olduğunu öğrenmek için yine aynı numaradan müşteri hizmetlerine ulaştım. görüştüğüm kişi, tutanak olmadan işlem yapılamayacağını ve hatta ürünü teslim aldıktan sonra 48 içinde geri göndermiş olmam gerektiğini söyledi. ben de ilk görüştüğüm kişinin bu bilgileri bana vermediğini söyledim, ki bu bilgiler bana verilmemişti. daha sonraki görüşmelerimde eksik bilgilendirildiğimi söylediğimde; "ses kayıtlarını dinledik, temsilcimiz sizi bilgilendirmiş" dediler. ben de "bilgilendirildiğimi hatırlamıyorum, kayıtları bana dinletin" dedim, ama dinletmediler. insanlık halidir, unutmuş olabilirim, ama %99.9 eminim ki ilk görüştüğüm kişi bana ne tutanaktan ne de 48 saat kuralından bahsetti. hatta bana, tutanaktan ve 48 saat kuralından bahseden müşteri temsilcisi ( televizyonu geri gönderdikten sonra süreç hakkında bilgi almak için aradığımda görüştüğüm kişi ) kelimesi kelimesine hatırlayamasam da şunları söyledi; "sizi yanlış bilgilendirmişler. siz internet üzerinden alış veriş yapmışsınız, ama görüştüğünüz kişi mağazalardan yapılan alış verişlerin iadesi ve değişimiyle ilgili bilgi vermiş. bizi aradığınızda menüde 1 numaralı tuşa basmanız gerekiyordu. görüştüğünüz kişi sizi oraya yönlendirmeliydi" yani vatan bilgisayar'ın çalışanı o an hatalarını kabul etmişti.

ondan sonraki süreçte defalarca vatan bilgisayar'ı aradım ve hep aynı cevabı aldım; "konu araştırılıyor, size en kısa sürede geri döneceğiz" bu cümleyi en az 10 kez duydum, ama sadece bir kere arandım. onda da yetkili kişi, "ups kargoyla görüşüyoruz, tutanak tutulmadığı için sorun var, en kısa sürede çözeceğiz" dedi... peki geri dönüş oldu mu? tabi ki hayır!

tahminim bunlar televizyonu kaybetti. :) her ne olduysa oldu, ben haftada 2-3 kez vatan bilgisayar'ı aramaktan çok sıkıldım. bugün takvimler 24.11.2016'yı gösteriyor. aradan 54 gün geçmiş ve belki 10-15 kez müşteri hizmetlerini aramışım, e-posta ile durumu anlatmışım ama kimse oralı olmamış. bu mudur satış sonrası destek!

bu rezalet başlığını açmadan önce vatan bilgisayar başlığında olayı özetlemiştim, bugün şikayetvar.com'a yazdım ve gelecek hafta da tüketici heyetine dilekçemi vereceğim, çünkü belli ki bu işi tek başıma çözemeyeceğim.

bu başlık ses getirir mi, vatan bilgisayar bunun üzerine beni arayıp konuyu çözer mi bilmem. bir gelişme olursa yazacağım.

edit : arkadaşlar kurulumun yetkili servis tarafından yapılması gerekebileceğini söylemişler, fakat aldığımız televizyonda kurulumu yetkili servis yapmayacaktı. zaten öyle bir şey olsaydı vatan bilgisayar şimdiye kadar bunu yüzümüze çoktan vurmuş olurdu.

edit 2 : kurulumu servis yapacaksa servisin randevusunu alış veriş yapılan firma ayarlıyor ve müşterisine bunu haber veriyor. hızlıal. com'da böyle olduğunu biliyorum. ayrıca vatan bilgisayar da daha önce dediğim gibi yapmış ve servisin randevu tarihini tüketiciye bildirmiş. yaptığımız alış veriş sırasında ise bize servis ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi.

edit 3 : cayma hakkı konusunu da sormuştum, ancak tutanak olmadan hiçbir şey yapamayacaklarını söylediler. tutanak hakkında ise bilgiyi en baştan yanlış verdiler.
  • bu başlık ses getirir mi, vatan bilgisayar bunun üzerine yazar arkadaşı arayıp konuyu çözer mi bilmem.

esasen sadece "up" yazacaktım ama sadece "up" yazmak bir miktar samimiyetsiz olacağı için bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissettim.

zaten "up" ne la?

- yukarı -
  • "her şey ürünü satana kadar" zihniyetiyle iş yapan bir diğer firmanın sebep olduğu rezalet.

ülkemizde beyaz eşyasından arabasına, giyimden elektronik aletlere kadar satış sonrası hizmetler tamamen fiyasko, üç kağıtçılık.
    şansa bala iyi ürüne denk gelmeyip servis/değişim/iade sürecine girdin mi al eline bir kaya nerene dayarsan daya.
  • eskiden severdim kendilerini. sonradan turkiyedeki butun markalar gibi o da bozdu. tuketiciyi dusunen bir firma kaldi mi acaba su ulkede? herkes kendi parasinda.
  • yanılmıyorsam tvlerin kurulumu yetkili servis tarafından yapılmalı.

bu yüzden siz yaptınız diyebilirler.

siz hiç sorun yokmuş gibi 14 günde koşulsuz şartsız iade hakkınızı kullanmak isteseydiniz keşke
  • yanlış bilmiyorsam tv alındığı zaman yetkili servisin kutusunu açması gerekiyor garanti vs için. buradaki yazar arkadaşımız için çok geç de diğer suserlar ve okuyucular için bir dipnot olsun. kutuyu servis açıp da o sorunu görünce yüklenip gitmesi gerekiyor siz o kağıtları imzalamadan bir sorumluluk almıyorsunuz. geçmiş olsun diliyorum.
  • yeni alinan televizyonlarda kutuyu yetkili servis gelip acar. eger musteri kendisi acarsa satici ve servis sorumluluk kabul etmez.

"yetkili montaj servisi elemanlarına yaptırılmayan kurulum işlemleriniz garanti kapsamına girmemektedir." http://www.lg-yetkiliservis.com/…ili-montaj-servisi

burada vatanbilgisayar urunun musteri tarafindan acildigini bilerek gonderin degiselim demisse o calisanin bilgi eksikli var demektir. cunku firmalar boyle durumlarda yetkili servisin degisim onayini gormek isterler. aksi halde islem yapmazlar.
  • yeni alınan televizyonun kutusunu servis açar. konu kilit.
  • benim de bildiğim kadarı ile televizyonu servisin kutusundan çıkartıp kurulumunu yapması gerekiyor. bu konuda başlık sahibi yazarın bir hak iddia edebileceğini sanmıyorum ama internet üzerinden alışveriş olması nedeniyle 14 gün içerisinde iade hakkını kullansa belki durumu kurtarabilirdi.
  • geçmiş olsun kutuyu siz acmayacaktiniz, servis açıp değişim istiyecekti.