şükela:  tümü | bugün
  • yalnızca türkiye'de karşılaşabileceğiniz bir durumdur. fotoğraf 1 fotoğraf 2

--- spoiler ---
    antalya kaleiçi’nde 1996 yılında bulunan roma dönemine ait 2 bin yıllık granit sütunların su altı araştırmacısı mustafa aydemir tarafından muratpaşa ilçesi şirin yalı mahallesi’ne taşınarak kendisinin de oturduğu 3 katlı binanın girişine süs olarak koyduğu ortaya çıktı. olay, sütunları fark edip sosyal medya hesabında “2000 yıllık sütunları yürütüp süs eşyası yapmışlar. bu kadarına pes” yazan emekli sanat tarihi öğretmeni ertekin kaya’ya (66) açılan hakaret ve ceza davası ile ortaya çıktı.
    --- spoiler ---

kaynak

sütunları apartmanın önüne koyan adamın oğlu bir susere yazı yollamış. kendisine cevap hakkı doğduğu için olduğu gibi paylaşıyorum.

“günümüzde sansasyon haberlere bayılır hale geldik. okuduğumuz haberden eğlence çıkaralım da, arkasındaki gerçek olay nedir ne değildir bilmeden yargılayalım geçelim, aslında ülkenin yeni hali bu. 2- ilk olarak bu sütunlar devlet tarafından 20 yıl önce oraya konulması için onaylanmış. neden? nedeni şu; kaleiçi'nde eskiden inşaat sırasında çıkan sütunlar müteahhitler tarafından kırılıp çimentoya karıştırılıyordu, çünkü eğer duyarlı olup da müzeye haber verirlerse inşaatları anında duracak, inşaat alanında tarihi eser araştırmalarına başlanılacaktı. devletin politikası, '' depolarda binlerce tarihi eser durmakta, öylece yatmalarındansa şehrin farklı yerlerinde sergilenip turistik bir vitrin oluşturması en uygunu görülmektedir'' şeklinde. kaldı ki şu bahsi geçen sütunlar antalya'nın en turistik bölgesinde. bu vatandaş alıp şehrin en özel yerine getirilmiş, bu haberi yapan kişinin nasıl bir gazeteci olduğunu hiç araştırdınız mı? peki duyarlı geçinen halk kahramanı olmak isteyen öğretmeni?”

edit: ekleme
  • ufalayıp çimento harcına katsa, mangalı sabitlemek için bacağının altına sıkıştırsa, gördüğü ufolara atsa yine haber değeri taşımaz bu ülkede.

(bkz: açık hava sirki)
  • 2bin yıldır sağlam kalmaları şaşırtmıştır.
  • bu ülke için normal karşılanılacak durumdur. fakat tarihe olan saygısızlık bir yana yakışmamış da kardeşim. afedersiniz ama binanın önünde sik gibi durmuşlar. hadi yakışsa "belki olur lan" der insan ama o da yok.

bizim tarih anlayışımız yeterince sakat zaten. tarihten anladığımız tek şey "osmanlı dünyayı yönetti, orayı nasıl aldı, burayı nasıl fethetti vs" üzerine kurulu olduğu için bu topraklardan geçen diğer uygarlıklar yok hükmündedir. bu nedenle onların bıraktıkları da sadece dekordur, hiçbir değeri yoktur. tabii osmanlı'dan kalan eserlere de ne kadar saygı duyup koruduğumuz da ortada. bu nedenle şu çıkarımı yapabiliriz; biz objelere değil hurafelere saygı duyarız. bizim tarih inancımız ve bilincimiz de tamamen söylenti ve hurafe üzerine kuruludur.

tüm bunlar düşünülürse, bu haberdeki şahıs tam da bu toprakların insanı olduğunu kanıtlamış ve yaptığı aşağılıkça davranışın bile farkına varamayarak "la sana ne zararı var!" türünden cahilce tepkisini gösterebilmiştir.

cahille muhatap olma diye diye, ülkenin ağzına sıçtıklarını izler olduk.
  • dünü bugüne getirmişler helal olsun. tarihi işlevsel hale getirmek diye buna derim. şekilci götlerinizi siksinler. alın bunu götünüze sokun. o tarz bir olay hangi kapıyı aralamış. ara güler bakın bakın

http://m.milliyet.com.tr/…isias-i-nasil-kesfetti-/1
  • kamu malı hırsızlığı, ayrıca arsızlığıdır.
    ertekin amcalar o güzel atlara binip gidince ortalık hepten bu arsızlara kalacak!
  • o sütunlara ve çeşitli tarihi eserlere hükümetimizin verdiği zararları gördükten sonra sevindiğim durumdur.

bu iki parçayı müzeye verin, büyük ihtimalle tarihe ve tarihi eserlere saygısı olmayan birine denk geleceksiniz ve parçalar ya tarihi eser kaçakçılığına kurban gidecek ya da yeterli uzmanlığa sahip olmayan insanların elinde restore ediyoruz diye alçıya bulanacak. ben bu iki parçayı böyle daha çok sevdim, imkanım olursa gidip yerinde görmek isterim. evin etrafındaki ağaçlarla falan uyumlu olmuşlar.
  • büyük dedemin sütunları çok iyiydi.(bkz: korinth sütun) görsel

haberde kaleiçi ve çevresi denmiş ama kaleiçi'nde bulunan sütunlar iyon tipi. görsel

korint sütunları başka nerede var bilmiyorum ama yivli minarede benzer ama daha kısa sütunlar var. görsel
    yivli minareden olduğunu sanmıyorum ama dönem olarak o döneme dayanıyor olabilir. (13.yy) (anadolu selçuklu hükümdarı 1. alaaddin keykubat)

sanıyorum müzeye taşınıp korunacaktır.