şükela:  tümü | bugün
  • meryem'den doğma isa dışında yadsınamaz gerçek.

isa'nın dışında ben de bu genelleme dışında kalıyorum. ailenin ikinci çocuğuyum malın önde koşanıyım.

edit: biri de çıkıp dememiş ki isa ile ne alaka. çok pis ayar verecektim sorana ama olmadı. geçti gitti güzelim hazırlık.
  • (bkz: biliyordum)
  • ailenin birinci çocuğu olarak doğruladığım önerme.
  • şahsım olarak doğruladığım önerme.
  • şimdiye kadar yapılmış en iyi tespit.
  • bir belgeselde bunun nedenlerini bilimsel olarak aciklamislardi. su an ayrintili olarak hatirlayamiyorum ama genel olarak kücük kardesin büyük kardesi dogdugundan beri rakip olarak görüp ona göre kendini sürekli gelistirmesi falan filandi

edit: hatirladim bbc nin insan icgüdüsü - kazanma hirsi (human instinct - will to win) belgeseliydi

ayrica 1. cocugum :/
  • eğer 3 kardeşlerse bence ailenin ezilmişi, yok sayılanı diye tespit sallayabiliriz.
    ayrıca ilk çocuk olarak bunun doğru olmadığının ayaklı kanıtıyım..
  • ailenin ilk çocuklarda edindiği tecrübeyi ikinci çocukta ailenin sahip olduğu optimum aile-çocuk gelişimi tecrübeleri, aktarılabilmesi ve optimum jenerasyon farkı uyumsuzluğu ilk çocukta giderilmesinden dolayı (bu süreçte ailenin sahip olduğu ''çocuğun büyütülmesi'' anlayışı da ilk çocukla birlikte farklılık göstermektedir.). yine ilk çocuğun büyütülmesi sırasında üstüne düşen aile fertlerinin sahip olduğu yorgunluktan ötürü ikinci çocuğun daha rahat ve daha özümsüz büyümesinden kaynaklanabilecek durumdur.
  • katildigim onerme.
    3 cocuklu ailenin 2. cocuguyum ve ailenin akil kupu oldugum soylenir ki bence de oyle
  • ailenin 2. çocuğu olarak katılmadığım önerme.

(bkz: özeleştiri)