şükela:  tümü | bugün
  • vaktiyle aynı nedenle bir çilingire fiyat yüksek değil mi diye sitem ettiğimde peki o zaman diyerek henüz açtığı arkasında anahtar takılı kapıyı tekrar kapatıp gitmiş, beni de göt gibi bırakmıştı. o gün bu gündür emeğin ve bilginin değerini daha iyi anlar oldum.
  • çilingir o parayı sen penseyle o kapıya vurup anahtarı düşürmeyi bilmediğin için alıyor, adam bilgisini satıyor, dolayısı ile normal olan ücrettir. bilgi kolay elde edilmiyor. olayın süre ile alakası yok.
  • parayı almasından ziyade herhangi bir tutanak tutmadan, polise haber vermeden bu işlemi gerçekleştirmesi daha korkunç olan çilingirdir. o zaman ben gideyim istediğim birinin evine, çağırayım çilingiri, açtırayım kapıyı, sıkıştırayım eline 100 kağıt, sonra da içeride ne varsa yüklenip çıkayım.
  • 20 yıl artı 2 dakika... ya bi siktir git sanki 20 yıl boyunca kapıyı nasıl açacağını öğrendi.
  • anahtarı kaybetmiş veya evde unutmuş olmanın verdiği aptallık hissi paha biçilemez.

mastercard
  • her akşam çilingir sofrası kurar bu parayla.
  • 10 sene + 2 dakikadir o.
  • bazı şeyleri toplumca kavrayamıyoruz.

çilingir denen meslek erbabı, bu mesleği iki dakika para basıp öğrenmemiş, yıllarca çıraklık ve kalfalık yaptıktan sonra usta olmuştur ve bir şekilde dükkan açıp çalışmaya başlamıştır.

iki dakikalık iş dediğiniz sürecin gerisinde, belki de 10-15 yıllık emek, eğitim ve belki ızdırap vardır.

not: çilingir değilim
  • gece tarifesi 250 tl'dir.

true story.
  • 100 lirayı,
    2 dakikada kapıyı açmasına değil,
    iki kişi uğraşıp açamadığız kapıyı açmasına ödediniz.

çok biliyorsan kendin açsaydin, ağzı olan konuşuyor aq ya