423 entry daha
  • istanbul'da demin başıma gelendir. üstelik anahtarı içeride unutmuşluğum falan da yok. kilitte sıkıştı anahtar, kapıyı açamadan. iki kişi ne kadar uğraştıysak da açamadık. adam geldi penseyle bir vurdu üstüne, çıktı anahtar. 2 dk sürmedi bile ve servis ücretim 100 lira dedi. 1 sa uğraşsa da 100 lira alacakmış. öğrenci halime acımadı da aldı, haram zıkkım olsun.
    edit: erkek olduğumu düşünerek cevap verenler ve küfür edenler oldu. bu platformun ne kadar kötüleştiğini görmüş oldum. karakterlerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
  • parayı almasından ziyade herhangi bir tutanak tutmadan, polise haber vermeden bu işlemi gerçekleştirmesi daha korkunç olan çilingirdir. o zaman ben gideyim istediğim birinin evine, çağırayım çilingiri, açtırayım kapıyı, sıkıştırayım eline 100 kağıt, sonra da içeride ne varsa yüklenip çıkayım.
  • çilingir o parayı sen penseyle o kapıya vurup anahtarı düşürmeyi bilmediğin için alıyor, adam bilgisini satıyor, dolayısı ile normal olan ücrettir. bilgi kolay elde edilmiyor. olayın süre ile alakası yok.
  • madem o kadar kolay o ücrete çok diyorsun 2 dakika da sen açsaydın kapıyı...
  • bazı şeyleri toplumca kavrayamıyoruz.

çilingir denen meslek erbabı, bu mesleği iki dakika para basıp öğrenmemiş, yıllarca çıraklık ve kalfalık yaptıktan sonra usta olmuştur ve bir şekilde dükkan açıp çalışmaya başlamıştır.

iki dakikalık iş dediğiniz sürecin gerisinde, belki de 10-15 yıllık emek, eğitim ve belki ızdırap vardır.

not: çilingir değilim
  • aynı işi sen yap 100 tl al denilendir.
  • burda o iş 65€(65x7!!) (deutschland)
  • 100 lirayı,
    2 dakikada kapıyı açmasına değil,
    iki kişi uğraşıp açamadığız kapıyı açmasına ödediniz.

çok biliyorsan kendin açsaydin, ağzı olan konuşuyor aq ya
  • hakkını haram ettiğini adamın yüzüne söylemeden olmuyor zaten, ayrıyetten adam işinin böyle küçümsendiğini görünce o yüz lirayı senin göte sokup iade eder
1000 entry daha
hesabın var mı? giriş yap